9 листопада міністр оборони Росії Сєргєй Шойгу наказав військам відійти із західного берега Дніпра, а генерал Сєргєй Суровікін назвав рішення «дуже складним» і визнав, що Херсон «не може повністю функціонувати».
Того ж дня Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі заявив, що Сполучені Штати «бачать перші ознаки того, що Росія справді виходить із Херсона». Утім, він зазначив, що відведення 20-30 тисяч військ із західного берега Дніпра може зайняти більше часу — дні або навіть тижні.
«Я вважаю, що вони роблять це, щоб зберегти свої сили, відновити оборонні лінії на південь від річки, але це ще належить побачити, — сказав Міллі, — Прямо зараз є перші ознаки того, що вони роблять те, що кажуть»
Коментуючи подію, Джо Байден заявив, що це свідчить про масштаб труднощів у Москві. «Це свідчить про те, що у них є реальні проблеми, у Росії, у російських військових», — покликається на слова Байдена британське видання The Guardian. Стосовно часу оголошення про відхід Байден додав: «Мені цікаво, що вони чекали до завершення [проміжних – Ред.] виборів у США, щоб прийняти таке рішення».
The Guardian зазначає, що перемога в Херсоні може стати значним ударом для Путіна. Особливо зараз – через кілька тижнів після гучного проголошення «приєднання республік», коли Путін «назавжди» анексував Херсонську область.
«Херсон було єдиною регіональною столицею, захопленою Росією після її вторгнення в лютому, і воно було центром українського контрнаступу. Місто контролює як єдиний сухопутний шлях до Кримського півострова, який Росія анексувала 2014 року, так і гирло Дніпра», — пише видання.
На шпальтах The Washington Post колумніст Макс Бут зазначає, що з російської військової точки зору відступ має сенс. Утім, також це свідчить, що російський наступ тепер йде у зворотному напрямку: «Їм належить провести одну із найскладніших військових операцій: “ретроград” під вогнем. Українці вирішуватимуть, наскільки важко чи легко росіянам буде евакуювати Херсон», — пише Бут.
Читайте також: «Села немає і вже не буде». Як Вірнопілля уникнуло окупації, але опинилося на межі зникнення
Колумніст зауважує, що майбутній відступ дає вкрай необхідне підбадьорення українцям у період економії та відключення електроенергії, тепла й води. Також він додає, що відступ має своєрідний «заспокійливий» ефект для світової спільноти про те, що Путін — не психопат:
«У певному сенсі найкраща новина про відступ полягає в тому, що він дає більше доказів того, що Путін є раціональним — він не черговий Гітлер, який хоче померти у своєму бункері, і якому байдуже, скільки людей він забере з собою, — пояснює журналіст The Washington Post, — Путін, безумовно, прораховується, і він точно не бажає визнавати поразку. Але він не нестабільний, дурний чи суїцидальний».
У новинному брифі видання Foreign Policy зазначає, що для України вихід Росії з Херсона може сприяти посиленню міжнародної підтримки. «Перемога на полі бою дає Україні надію отримати більше допомоги від Заходу, оскільки Конгрес готується обговорити пакет військової допомоги до того, як новий Конгрес складе присягу наступного січня», — повідомив кореспондент з питань національної безпеки Джек Деч із Foreign Policy.
Видання The Wall Street Journal додає ложку дьогтю: «Тенденція стане важчою для українців», — каже Джон Неґл, американський підполковник у відставці, викладач навчання воєнних дій у Військовому коледжі армії США. «Водночас одна річ, якої Україна, здається, має набагато більше, ніж Росія, — це воля воювати», — сказав підполковник Неґл. На його думку, попри серйозні збройні резерви, найбільша вразливість Росії — ця ж сама воля (тобто її відсутність).
«Я не очікую серйозних змін у територіальному контролі найближчим часом, окрім Херсона», — коментує WSJ Дмитро Горенбург, експерт з питань безпеки в оборонно-дослідній організації CNA.
Зміна балансу може означати, що українські сили перебувають близько до так званої «кульмінаційної точки». Добре керована кульмінація може супроводжуватися перегрупуванням, закріпленням успіхів і підготовкою до нових атак, йдеться на шпальтах The Wall Street Journal.