Цифрова блокада
Проблеми з кібербезпекою та й технологіями загалом в Росії часом набувають дивних форм. До прикладу, Роскомнадзор офіційно «похвалився», що число звернень росіян через шахрайство з персональними даними збільшилося порівняно з минулим роком. Кількість справ стосовно персональних даних, що розглядаються в судах, теж виросла на 60%. Все це є наслідком дуже багатьох процесів, в тому числі, пов’язаних із неспроможністю російської влади захистити своїх громадян.
Ще одна новина, яка відображає проблеми російського технологічного ринку: країна-загарбник очолила вельми сумнівний рейтинг країн по кількості зламаних акаунтів. У рейтингу, опублікованому компанією Surfshark, йдеться, що за минулі три місяці було зламано понад 22 млн облікових записів. Для порівняння масштабів, у Франції зафіксовано 15 млн зламаних профілів.
Блокада російського технологічного ринку часом набуває неймовірних проявів і досягає неочікуваних результатів. До прикладу, за даними аналітичної компанії Naumen, 56% російських компаній залишились без техпідтримки, адже закордонні вендори покинули країну. Якщо російська компанія використовувала програмне забезпечення закордонного виробництва, вона виявилась позбавленою підтримки для її використання. Багато бізнесів змушені перейти на російські розробки, які існують не для всіх галузей і не всі достатньої якості.
«Далекоглядність» іншої новини не менш вражаюча. Росія заборонила державним компаніям та банкам купувати закордонне програмне забезпечення. Таким чином, росіянам доведеться послуговуватися, до прикладу, антивірусом від «Лабораторії Касперського», від якого не лише відмовилися в багатьох країнах, але й заблокували від платформи обміну інформацією про вразливості. Це означає, що такий антивірус апріорі не зможе забезпечити достатній рівень захисту.
Прямим наслідком цього рішення стане збільшення числа кібератак, тим більше, що в Росії уже спостерігають такі процеси. В останній місяць компанії, що продають військове спорядження та безпілотники, особливо сильно страждають від DDoS-атак.
Цифрова підтримка
Українські хакери змінили трансляцію провайдера супутникового телебачення у Новосибірську і стали демонструвати звернення до російських військових, закликаючи здаватися в полон та відмовлятися від мобілізації.
Сервіс бронювання житла AirBnb відновив допомогу українцям. Компанія відродила пропозицію United for Ukraine, завдяки якій українці можуть знайти безкоштовне тимчасове помешкання у Європі. Житло надається сім’ям з дітьми терміном до 30 днів та лише тим, хто раніше не користувався цією програмою.
Не так давно українські ІТ-фахівці запустили додаток «єППО», призначений для допомоги захисникам нашого неба у боротьбі з повітряними цілями. І уже є реальні результати – громадяни України побачили ракету, передали інформацію і військові змогли збити ціль. Розробники «єППО» підкреслили, що в цьому випадку застосунок спрацював саме так, як планувалось – локаційні засоби ППО не отримували дані про ракету через низьку висоту її прольоту, натомість допомогла пильність українців.