Цифрова блокада
Спостерігати за згасанням російського технологічного сектору приємно, так само як читати щоденні зведення Генштабу. Наприклад, як в Росії стали купувати менше смартфонів. Про це розповіли представники мобільних операторів та торговельних мереж. Зменшення продажів на 30% було зафіксовано у всіх сегментах. Це пояснюють не лише неготовністю споживачів в умовах невизначеності купувати нові гаджети, але й тим, що банки стали частіше відмовляти чоловікам призовного віку у кредитах.
Ще більше обвалився інтерес росіян до нової версії смартфона від Apple. Продажі iPhone 14 у Росії впали у чотири рази в порівнянні з продажами iPhone 13 за той же період рік тому. Тоді після виходу нового гаджету мобільні оператори зареєстрували у своїх мережах 220 тис. нових пристроїв, а цього року вони «побачили» лише близько 50 тис. гаджетів останньої моделі.
Ми не раз розповідали про проблеми російського техноринку, пов’язані із браком компонентів, що є прямим наслідком санкцій проти Росії. Як виявилося, російські виробники комп’ютерів та техніки, та компанії, що займаються ремонтом, зустрілись з новою проблемою – постачаннями бракованих компонентів. Від початку війни доля браку в постачаннях з Китаю зросла з 2% до 40%. Така сама частина браку присутня й у мікросхемах, які Росія імпортує з Китаю від неавторизованих постачальників і які не відповідають за якість чипів. Прямим наслідком цього стало зростання відмов у роботі електронних пристроїв російського виробництва, що використовують такі чіпи.
Минулого тижня ми розповідали про те, як російському підрозділу Google призначили штраф в розмірі 100 тисяч рублів на день, допоки він не розблокує один із заблокованих ним пропагандистських каналів. Натомість у Google не розгубилися і заблокували ще один канал. Цього разу — профіль Ради Федерації.
Читайте також: Навіщо Ілон Маск знову хоче купити Twitter
Утім, Росія не втомлюється штрафувати інші технологічні гіганти. Минулого тижня штрафи отримали відеостримінг Twitch, бо компанія не видалила інформацію про війну. Що цікаво, компанію Amazon заблокували за схожу «провину». Це може призвести до того, що й ці техногіганти відмовляться працювати на російському ринку й заблокують користувачів країни-загарбника.
Натомість пересічні росіяни вже починають відчувати проблеми не лише технологічної блокади, але й культурної. В країні зростає попит на піратський контент на тлі того, що стримінгові платформи типу Netflix перестали працювати на російському ринку. На додаток – нахабство легалізованих в країні крадіїв доходить до того, що ті готуються розмістити свої додатки у вітчизняних мобільних маркетплейсах NashStore та RuStore.
Тим часом російське Мінцифри запустило ще один магазин мобільних додатків Russoft. Буцімто, на ньому вже доступно більше тисячі вітчизняних програм. Чого ж не зробиш в контексті обмеження багатьом російським додаткам доступу до App Store та Google Play.
Минулого тижня ми розповідали про те, що компанія Apple повернула у свій магазин AppStore додатки російської компанії VK. У Apple пояснили своє рішення, ніби-то компанія VK не порушує санкцій, накладених Великою Британією і додатки можуть залишатись у магазині.
Російська влада сама ретельно відсторонюється у цифровому просторі від цивілізованого світу. І почасти робиться це через заборону використовувати закордонні цифрові інструменти. Так минулого тижня російським вчителям заборонили використовувати закордонні месенджери (типу WhatsApp), а потім аналогічну заборону ввели щодо промислових підприємств. Їхнім керівникам було запропоновано відмовитися від Zoom, Skype й WhatsApp та перейти на російські розробки. Це, на думку авторів розпорядження, повинно посилити кроки щодо інформаційної безпеки.
Цифрові атаки
Минулого тижня, розповідаючи про Ілона Маска, ми жартома припустили, що до нашого Технофронту варто додати рубрику «Зрада тижня». Історія з біржею для фрилансера UpWork якраз мала б належати до цієї категорії. На початку повномасштабного вторгнення в Україну сервіс UpWork заблокував доступ російським та білоруським фрилансерам до своєї платформи. А цього тижня росіяни знову стали конкурувати з українцями за замовлення, а російські замовники стали розміщувати пропозиції на сайті. На претензії розгніваних українців у UpWork пояснили, що на платформу стали допускати тих користувачів, які переїхали в інші країни й підтвердили цей факт. Допускаються на UpWork росіяни, що перебувають в країнах, на які не поширюються санкції – так пояснили у компанії.