Україна передала Японії план приборкання буйного «атому»

17 Березня 2011, 19:33

Міністерство надзвичайних ситуацій розробило пропозиції зі стабілізації ситуації на японській атомній станції Фукусіма-1. Відповідний план підготувала спеціально створена робоча група зі спеціалістів, що займалися ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Про це Тижню повідомили в прес-службі МНС.

Пропозиції через посольство Японії в Україні передали перший заступник Голови Державного агентства з управління зоною відчуження Дмитро Бобро та заступник секретаря РНБО Сергій Парашин.

З метою отримання контролю за тепловими процесами в реакторах АЕС «Фукусіма-1» , за висновками українських фахівців, потрібно виходити з двох принципових положень. Зокрема, необхідно забезпечити нормальний тепловий режим в басейнах витримки відпрацьованого ядерного палива, забезпечивши подачу в них холодної води (на крайній випадок – морської).

Також принципово потрібно змінити тип охолоджувача для палива в реакторі – відмовитися від води, через небезпеку пароцирконієвої реакції, виділення та вибуху водню, та перейти на інший охолоджувач – легкоплавний хімічно нейтральний метал, наприклад, олово, яке забезпечить рівномірний відвід тепла від палива (у тому числі розплавленого чи пошкодженого) до стінок реактора, які можуть охолоджуватися ззовні морською водою. При цьому, олов'яне "озеро" всередині реактора забезпечить й зменшення викидів важких продуктів поділу та знизить рівень іонізуючого випромінювання на майданчику.

Подача олова у вигляді дробу може бути проведена через парові комунікації під тиском від балонів з гелієм чи аргоном.

Також українські фахівці готові вилетіти на місце аварії, щоб спільно з японськими колегами втілити ці пропозиції.

Як повідомлялось, після землетрусу і цунамі 11 березня на АЕС «Фукусіма-1» в результаті виходу з ладу систем охолодження сталися вибухи на першому, третьому і другому енергоблоках, пізніше відзначалися вибух і кілька загорянь на четвертому енергоблоці. Фахівці намагаються підтримувати прийнятну температуру реакторів, закачуючи в їх оболонки морську воду, а також розпочалося охолодження водою з вертольотів. Навколо АЕС підвищився радіаційний фон. З 20-кілометрової зони навколо станції евакуйовано десятки тисяч людей.

Деякі фахівці вважають, що події на японській АЕС «Фукусіма-1» стали нагадувати «Чорнобиль в сповільненій зйомці».