У липні цього року у фінській столиці Гельсінкі планується зустріч американського президента Дональда Трампа та російського президента Владіміра Путіна. Питання, які обговорюватимуться між двома лідерами, зокрема, стосуватимуться війни у Сирії, витіснення Ірану з поля бою, України, втручання Росії в американські вибори 2016 року та давніх розбіжностей між двома державами. Так, підготовкою до саміту займаються спецслужби обох сторін, радник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон та посол США в РФ Джон Хантсман. Вперше про можливий саміт між двома лідерами стало відомо 20 березня, коли глава Білого дому подзвонив Путіну, щоб привітати його з перемогою на президентських виборах і запропонував зустрітися.
Тиждень.ua зібрав реакції міжнародної спільноти та світових медіа щодо майбутніх переговорів між двома лідерами.
Заяви Болтона
Зазначається, що радник Трампа з нацбезпеки Джон Болтон 27 червня відвідав Москву для обговорення деталей можливого саміту.
"25-27 червня помічник з національної безпеки Джон Болтон зустрінеться з союзниками США в Лондоні і Римі для обговорення питань національної безпеки, а також вирушить в Москву для обговорення потенційної зустрічі між президентами Трампом і Путіним", – повідомив речник Ради з нацбезпеки США Гаррет Маркі.
Крім того, він повідомив, що центральним елементом майбутнього гельсінського саміту стане майбутнє Сирії і пропозиція про залучення Росії як партнера у витісненні Ірану з поля бою.
За його словами, важливим є те, що лідери говоритимуть віч-на-віч, що "надасть можливість детально обговорити Сирію, а також цілий ряд питань".
"Є можливості для проведення більш широких переговорів щодо надання допомоги для витіснення іранських сил назад в Іран, що було б значним кроком вперед", – зауважив він.
"Ніхто не знає, що зробить Трамп, коли він буде в кімнаті з Путіним. Це стосується практично всіх питань", – додав він.
Очікування Трампа
Господар Білого дому висловив сподівання, що зустріч із президентом РФ Володимиром Путіним буде "чудовою".
"Світ має почати жити дружно", – сказавТрамп, говорячи про можливі теми спілкування із президентом РФ.
Крім того, Трамп наголосив, що порушить питання втручання Росії в американські вибори.
Також американський очільник підкреслив, що під час саміту він обговорить конфлікти в Сирії та Україні.
"Я обговорю з ним (Путіним, – Ред.) все. Ми будемо говорити про Україну, про Сирію, про вибори … ми не хочемо, щоб хто-небудь втручався у вибори", – сказав він.
Так, відповідаючи на запитання, чи зможуть Штати визнати Крим частиною Росії, Трамп сказав: "Побачимо".
Водночас він дав схожу відповідь, коли його запитали, чи скасує він санкції проти РФ.
"Ми побачимо, що Росія буде робити", – відзначив глава Білого дому.
Згодом американський телеканал CNN повідомив, що Трамп планує 16 липня у Гельсінкі спочатку провести зустріч з Путіним у форматі "тет-а-тет", а потім продовжити саміт у присутності помічників.
"Що стосується Путіна, Трамп уже оцінив їх міжособистісні стосунки, але хоче більше часу для розвитку відносин як лідерів двох країн", – заявило джерело телеканалу.
Реакція світу
-
Польща
Глава МЗС Польщі Яцек Чупутович заявив, що зустріч Трампа і Путіна – це дуже важлива подія, але наразі складно прогнозувати можливі наслідки.
"Деякі побоювання з приводу можливої перезавантаження у відносинах Вашингтон-Москва є, однак, виправданими", – зауважив він.
"В цілому, переговори, бажання президента Трампа схилити Путіна до зміни політики не заслуговує критики. Але подивимося, яким буде результат. Занадто рано що-небудь прогнозувати", – наголосив очільник польського дипвідомтсва.
-
Україна
Заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль очікує, що президент США Дональд Трамп та президент Росії Владімір Путін обговорять питання звільнення українських політв'язнів.
"Звичайно, на цій зустрічі йтиме мова про політв'язнів. Це одне з питань, яке ми завжди ставимо першим", – відзначила вона.
За її словами, питання бранців Кремля порушувалося під час візиту радника Трампа з нацбезпеки Джона Болтона до Москви.
У свою чергу, голова Верховної Ради України Андрій Парубій заявив, що Дональд Трамп під час запланованих переговорів з російським очільником може надіслати йому чіткий меседж – припинити агресію.
"Політика Сполучених Штатів Америки й президента США є дуже важливою для України", – зауважив спікер українського парламенту.
Також він висловив переконання, "що майбутня зустріч буде сигналом для Путіна зупинитися, а Путін розуміє тільки мову сили".
-
НАТО
Генсек Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг заявив, що майбутній саміт президента США Дональда Трампа і президента РФ Владіміра Путіна буде частиною загального підходу НАТО щодо діалогу з Росією.
"Зустріч між президентом Трампом і президентом Путіним відповідатиме політиці НАТО, оскільки НАТО прагне діалогу з Росією, оскільки ми зберігаємо подвійний підхід: стримування і оборона" – сказав він.
За його словами, Росія залишається сусідом НАТО, з яким потрібно говорити, щою покращити з нею відносини.
"Але якщо не можна покращити відносини у близькому майбутньому, важливо управляти складними відносинами з Росією" – наголосив генсек.
Іноземні ЗМІ
Atlantic Council
Відомі західні експерти у публікації "Чи "віддасть" президент Дональд Трамп Крим на саміті у Гельсінкі?" розповіли про можливі наслідки майбутніх переговорів президента США Дональда Трампа і президента РФ Владіміра Путіна для України і всієї Європи.
- Андерс Аслунд, провідний міжнародний експерт з питань національних економік України, Росії та країн колишнього СРСР
За слова дослідника, президент Трамп ігнорує національні інтереси США і ворожо налаштований до демократичних союзників США.
На його думку, глава Білого дому "приховує антизахідну політику за ширмою шокуючого невігластва".
"Трамп говорить про те, що він може дати Путіну, а не про те, чого він хоче від Путіна. Що він може віддати? Конгрес США має схвалити будь-яке послаблення санкцій проти Росії, однак, Трамп може насміхатись з цього і ускладнити утримання санкцій. Трамп може розвинути свою заяву про те, що Крим – російський, тому що населення російськомовне, але не роз’яснити наслідки такої заяви. Він також може пообіцяти зменшити підтримку Україні та НАТО. Саміт в Гельсінкі, як видається, може стати катастрофою подібною до Ялти ІІ", – йдеться у публікації.
- Майкл Карпентер, колишній високопосадовець Пентагону і директор американського Центру Байдена
"Говорячи про те, що може за спиною України вести переговори з Путіним про статус Криму, Трамп підриває основні принципи міжнародного порядку: суверенітет і територіальну цілісність держав. Такі заяви безвідповідальні і небезпечні. Це не "політична гра" і не "стратегічно небезпечна" політика. Час припинити прикрашати реальність і назвати речі своїми іменами: Трамп здає західні цінності на догоду Путіну", – написав дослідник.
- Аріель Коен, позаштатний старший науковий співробітник Центру глобальної енергетики та Центру Євразії
"Крим Трампові не належить, щоб його віддавати; він належить Україні. Однак, щоб покращити відносини з Росією, адміністрація Трампа може використати модель країн Балтії 1940-1990х; США не визнали незаконну окупацію країн Балтії, однак, практично нічого стосовно цього не робили. В такому випадку, адміністрація може вимагати повного припинення російської підтримки для сепаратистів на Донбасі, відновлення територіальної цілісності України і пообіцяють зняти санкції, введені через ситуацію в Україні. Побачимо наскільки ефективно адміністрація Трампа може зняти санкції Конгресу. Загалом, це буде перемога Путіна, як особи, що розширює територію Росії", – зауважив науковець.
- Орест Дейчаківський, колишній радник Гельсінської комісії
На думку експерта, будь-яке визнання Трампом незаконної анексії Криму Росією буде обурливим.
Зокрема, це кине виклик стратегії США та світовому порядкові.
"Це буде верхом іронії через те, що саміт проводитиметься в столиці Фінляндії, де було підписано Гельсінський заключний акт в 1975 році. Вдершись до України, Росія порушує кожен з основоположних принципів ОБСЄ, засвідчених заключним актом, включаючи територіальну цілісність, рівність суверенітетів і утримання від використання сили", – йдеться у коментарі.
"Реакція в США та в Європі (можливо, за виключенням декого) буде надзвичайно негативною. Трамп піде проти власної команди з національної безпеки, Держдепартаменту та Конгресу…Таким чином, я не думаю, що Трамп прийме захоплення Криму Росією. Однак, через непередбачуваність президента, ніщо не можна повінстю виключати", – додав він.
- Евелін Фаркас, дослідник Atlantic Council, аналітик з питань безпеки NBC/MSNBC
Зокрема, дослідник стверджує, що жоден президент, включаючи президента Трампа, не може віддавати територію іншої держави, навіть ту, яка перебуває під незаконною окупацією.
"Міжнародне право та Рада Безпеки ООН сказали своє слово. Крим належить Україні. Звичайно, якщо наш президент зробить ще одну заяву прихильну до ренегатської політики Путіна, це створить занепокоєння не лише для уряду України, але і для демократій по всьому світові. Це буде вербальний подарунок Путіну і не існує подарунка у відповідь, який компенсував би для США шкоду сприйняттю США у світі як захисника міжнародного права та універсальних цінностей", – відзначив він.
- Вільям Тейлор, віце-президент аналітичного центру США Intitute for Peace і колишній посол США до України
На думку екс-посла, президент Трамп не "віддасть" Крим 16 липня на саміті з президнтом РФ.
"По-перше, Крим йому не належить. Статус Криму як частини України було визнано міжнародною спільнотою після розвалу Радянського Союзу в 1991 році. Крим юридично є частиною України. По-друге, вдершись до Криму, Росія порушила міжнародне право та угоди, підписані нею з Україною та міжнародною спільнотою після 1992 року. Росія не має прав на Крим. Міжнародні санкції залишаться до повернення Криму Україні", – зазначив він.
"По-третє: США не визнають права на територію іншої країни, отриманого в результаті незаконної окупації, так само, як США заявили в 1940 році, коли Держсекретар Самнер Веллес засудив незаконну окупацію СРСР трьох Балтійських країн", – наголосив експерт.
- Едаврд Лукас, віце-президент аналітичної установи США Center for European Policy Analysis
"Відповідь має бути "ні". Його радники мають сказати йому, що з режимом Путіна спрацьовує лише тверда позиція. Однак, президент не слухає своїх радників. Росія – слабка країна, яка має потужне керівництво, а США – навпаки. Путін – експерт "вербування" – психологічних трюків, яких він вивчив в школі КДБ. Нарцистичний Трамп піддається на компліменти. Боюся, цей саміт добром не закінчиться", – підсумував експерт.
CNN
Американський телеканал вважає, що війна у Сирії може бути основною темою для обговорення Трампа і Путіна на майбутній зустрічі.
Так, глава Білого дому неодноразово заявляв, що хоче вивести американські війська з території з Сирії.
За даними видання, президент США готовий дозволити РФ відновити у Сирії владу Асада на території біля кордону Йорданії. Однак Трамп очікує від Путіна рішень, вигідних для обох сторін.
"Сполучені Штати продовжують застерігати як російський уряд, так і режим Асада від серйозних порушень, і вимагає, щоб Росія стримувала сили режиму Асада від подальших дій в зоні деескалації на південному заході", – йдеться у повідомленні.
Наголошується, що Трамп хоче домовитися з Путіним, щоб прискорити виведення із зони конфлікту американські війська і врятувати їх від військ Асада.
Крім того, виведення Ірану з Сирії є ключовою частиною плану Трампа.
"Навіть якщо Путін погодиться з пропозицією Трампа, існують серйозні побоювання щодо того, чи зможе Росія досягти того, на що розраховує Трамп", – йдеться у публікації.
The Washington Post
У статті Девіда Ігнатіуса також йдеться про те, що Сирія стане однією з ключових тем на саміті у Гельсінкі.
На думку автора американського видання, Трамп може віддати Путіну перемогу у Сирії, допустивши відновлення влади Асада в країні.
Зазначається, що Штати, Росія та Ізраїль формують угоду, яка б зберегла владу для Асада в обмін на російські обіцянки обмежити іранський вплив.
Так, інтригуючий аспект можливої угоди щодо Сирії полягає в тому, що це зумовлено тісним співробітництвом між Росією та Ізраїлем. Так, Ізраїль, як і США, зосереджений на блокуванні Ірану.
"Здається, ізраїльтяни дійшли висновку, що Путін є надійним регіональним партнером", – йдеться у матеріалі.
Наголошується, що ізраїльські, європейські та американські експерти окреслили деякі можливі елементи цієї структури. В обмін на зняття США своїх вимог щодо політичного переходу в Сирії, Росія буде підтримувати різні заходи щодо обмеження іранської влади.
Я к відзначає видання, Путін, який має репутацію колишнього бандита КДБ, зайняв вирішальну позицію в Сирії з мінімальними витратами.
The New York Times
Polityka
Польський щотижневий журнал зазначає, що Трамп неодноразово подавав сигнали, що йому хотілося б вивести війська з Сирії, однак, він боїться, що тоді домінуючу роль буде відгравати Іран.
"Угода може виглядати так, що Вашингтон дозволить Москві (можливо, за участю ООН, ЄС чи навіть НАТО) контролювати Сирію, а натомість отримає від Росії обіцянку обмежити впливу Ірану", – йдеться у матеріалі.
Зазначається, що у такому разі президент РФ зможе не лише зміцнити свою позицію на Близькому Сході, але й отримати черговий шанс на зближення з Заходом.
У свою чергу, у Трампа з'явиться можливість оголосити про "закінчення непопулярної війни і повернути додому чотири тисячі американських військових".
"Якщо Близький Схід — це арена, де розгортається опосередковане протистояння, то ядерна тема безпосередньо пов'язана з арсеналами США і Росії. Трамп неодноразово заявляв, що він надає велике значення ядерному роззброєнню (з цим було пов'язано його прагнення зустрітися з Кім Чен Ином). В контексті Росії про денуклеаризацію мова, зрозуміло, не йде, однак, скорочення стратегічних ядерних озброєнь було б вигідно обом сторонам. Дія договору СНО-3 закінчується в 2021 році", – йдеться у статті.
Наголошується, що угода між двома лідерами може полягати в тому, що обидві країни погодяться скоротити кількість стратегічних боєголовок, що дозволить зменшити витрати на їх утримання, але не порушить баланс сил.
У свою чергу, Вашингтон буде готовий пом'якшити санкції проти РВ, а це дозволить Москві знову активно зайнятися енергетичними проектами.
Наголошується, що найбільше турбує питання, якій із сторін вдасться переламати хід можливого саміту на свою користь.
"Якщо Трамп вирішить діяти спонтанно, без підготовки, орієнтуючись на власні відчуття, то набагато більш досвідчений дипломат Путін опиниться у виграшному положенні. Фахівець з дзюдо знає, як використовувати силу супротивника, щоб перемогти. Якщо Трамп буде будь-що прагнути до успіху (нехай тільки іміджевого), він полегшить завдання російському президентові. Але якщо американський лідер прислухається до своїх дипломатів і врахує побоювання європейських союзників, а також усвідомлює ризики, які несе в собі політична угода з Москвою, він буде діяти більш обережно", – йдеться у статті.
Відзначається, що якщо на переговорах прозвучить заява про відмову США від "створення додаткових військових об'єктів у Польщі та країнах Балтії, припинення або обмеження навчань на східному фланзі НАТО — переможе Москва".