Тероризм, ядерна катастрофа, цунамі та сьогоднішня епідемія належать до категорії провідних ризиків. Вони можуть мати величезний вплив: насамперед на людство, а також на економіку, політику, культуру, соціальну сферу, навіть у випадках, коли ймовірність, що вони здійсняться, слабка. Проте ми вже можемо винести уроки з нинішньої ситуації для нашого індивідуального та колективного існування. Про це в своїй авторській колонці для Тижня пише професор паризької Вищої школи соціальних наук (EHESS) Мішель В’євйорка.
За його словами, цих уроків п’ять.
Перший урок: людський фактор тут багато важить, навіть якщо видається, що сам феномен нас торкається поза жодною нашою відповідальністю.
Другий урок: ризик епідемії зобов’язує нас осмислювати наше існування в глобальних просторово-часових вимірах, на перспективу, в усій складності.
Третій урок: епідемія коронавірусу має політичні та соціальні наслідки, що змінюються від держави до держави.
Четвертий урок: економічні наслідки епідемії можуть спричинитися до геополітичних змін. Захід у цій ситуації відчуває не лише масштаби економічної потужності Китаю, а й залежність від нього в багатьох галузях, зокрема високотехнологічних. Звідси — очікування або тиск Сполучених Штатів з метою цю залежність зменшити, що може впливати на подальші відносини Америки з Китаєм.
П’ятий урок: епідемія здатна, як казав Ульріх Бек — батько ідеї «суспільства ризику», виявитися «катастрофою емансипації», породити більше суспільних благ.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»