За перше півріччя 2020 року в Україні зафіксовано 112 випадків порушень свободи слова. З них 86 стосувалися фізичної агресії проти журналістів. Про це свідчать дані моніторингу Інституту масової інформації «Барометр свободи слова», опублікованому в понеділок, 6 липня.
Найбільшу кількість порушень свободи слова було зафіксовано в категоріях:
- перешкоджання законній журналістській діяльності – 61 (більше, ніж за аналогічний період минулого року, коли було зафіксовано 56 перешкоджань);
- побиття – 13 (більше, ніж за аналогічний період минулого року, коли було зафіксовано дев'ять побиттів);
- юридичний тиск – 11 (минулого року за такий самий період зафіксовано вісім випадків юртиску);
- погрози – дев'ять (менше, ніж за аналогічний період минулого року, коли було зафіксовано 15 випадків погроз).
Крім того, з початку року ІМІ зафіксував сім випадків обмеження доступу до публічної інформації (за аналогічний період минулого року – така сама кількість), чотири випадки кібератак (торік – шість). Також експерти ІМІ зафіксували по три випадки пошкодження майна журналістів та непрямого тиску й один випадок цензури.
Право журналістів на професію переважно порушували приватні особи, місцева влада, правоохоронці, судова влада, Офіс президента та інші.
Зазначається, що ІМІ з початку дії обмежень зафіксував 31 порушення свободи слова, пов'язане з карантином.
Загалом порушення свободи слова стались у 19 регіонах. За кількістю порушень лідирує Київ з областю (33 випадки). Друге місце за кількістю порушень посіли Дніпропетровщина, Одещина та Херсонщина з 10 випадками в кожній, третє місце – Полтавщина з дев’ятьма випадками.
Протягом аналогічного періоду минулого року було зафіксовано 116 випадків порушень свободи слова, і теж переважно це була фізична агресія.
Нагадаємо, 6 листопада 2019 року президент Володимир Зеленський створив Раду з питань свободи слова та захисту журналістів.