Міністр оборони Молдови розповів, як домовився з Полтораком про коридор для виведення військ РФ із Придністров’я

16 Грудня 2016, 15:14

Міністр оборони Молдови Анатолій Шалару повідомив подробиці домовленості між Україною та Молдовою про "зелений коридор" для евакуації російських військ із території невизнаного Придністров'я.  Про це він розповів в інтерв’ю «Цензору».

За словами Шалару, навесні в Молдові перебував посол з особливих доручень МЗС РФ Сєргєй Губарєв , який сказав, що Росія не може вивести війська і склади з Кобасни (село "ПМР", де розміщені склади російської армії), тому що має серйозні проблеми з Україною. Губарєв посилався на те, що зараз РФ не може вирішувати це питання, нібито спочатку повинні нормалізуватися відносини з Україною.

Тоді Шалару зв’язався з міністром оборони України Степаном Полтораком, щоб домовитися про такий коридор. За його словами, вони пропонували росіянам інші шляхи: повітряний – через військовий аеропорт Маркулешт, або морський – через порт Джурджулешти, але російська сторона відмовилася.

"Але зараз, кажу я міністру Полтораку, давайте запропонуємо їм цю альтернативу, щоб показати справжнє обличчя російської дипломатії, російських військових, які тільки шукають приводи і причини, щоб не евакуювати свої війська і озброєння з Придністров'я", – сказав Шалару.

За його словами, Полторак відповів, що ця проблема повинна обговорюватися з президентом Петром Порошенком.

"Він поговорив з Порошенком і через три тижні зателефонував і сказав, що це питання вирішено, що Порошенко згоден. У разі, якщо Росія погодиться, то Україна готова надати цей коридор. І потрібно зустрітися", – розповів міністр оборони Молдови.

Потім вони вже зустрілися в Одесі, обговорили, створили спільну комісію: працює група військових Молдови, працюють у Києві військові.

"І коли вже буде готовий цей коридор, ми оголосимо, і під егідою ОБСЄ, під егідою ООН (щоб ця евакуація не відбувалася стихійно, а була під міжнародним контролем) ми будемо готові надати Росії цю можливість, щоб з гідністю і піднятою головою вони залишили наш дім, де їм раді тільки на наші свята, лише на офіційних заходах, у ході офіційних візитів", – підсумував Шалару. 

Зазначимо, у листопаді Анатолій Шалару розповів, що вони зі Степаном Полтораком обговорили питання створення спеціального коридору для російських військових, які перебувають в придністровському регіоні, а також для боєприпасів, що знаходяться на зберіганні в селі Кобасна.

«Молдовське військове відомство було офіційно проінформоване про те, що українська сторона готова підготувати спеціальний коридор для виведення російських військ і озброєння», – цитували ЗМІ слова молдовського міністра.

Водночас, у прес-службі Міністерства оборони України в коментарі Тижню не підтвердили, що на зустрічі йшлося про такий коридор.

«Це питання не належить до компетенції самого лише міністра оборони України… Якщо інформації про домовленість немає на офіційному сайті Міністерства оборони України, то очевидно, що такого не було», – зазначили у прес-службі. У відповідь на письмовий запит Тижня в Міноборони відмовилися офіційно підтвердити чи спростувати домовленість.

На офіційному сайті українського Міноборони в той день ішлося лише про те, що "Україна поважає територіальну цілісність Молдови".

«Глави оборонних відомств обговорили питання співробітництва між міністерствами оборони України та Молдови та перспективи його поглиблення. Степан Полторак наголосив, що Україна поважає територіальну цілісність Республіки Молдова та підтримує прагнення молдовського народу щодо виведення з території своєї країни російської військової бази», – ішлося в повідомленні.