У цілому, на події 30 вересня відреагувала абсолютна більшість провідних арабських ЗМІ, за винятком хіба що Магрибу. Серед опублікованих матеріалів більшість є помірно проукраїнськими, ретранслятори російського наративу явно перебувають у меншості.
Так, катарське інформаційне агентство аль-Джазіра пише про анексію фактично з проукраїнських позицій. У матеріалі агентства вказується на те, що «у своїй промові в п’ятницю Путін заявив, що анексія чотирьох нових регіонів Російської Федерації виражає народну волю мільйонів, і що мешканці цих регіонів назавжди стали російськими громадянами». Проте аль-Джазіра, коли згадує про російські псевдореферендуми на окупованих територіях, застосовує до них словосполучення «так звані». Крім того, у матеріалі згадується, що Путін заявив про готовність до переговорів та бажання припинити війну.
Саудівське новинне агентство аль-Арабія повідомляє про подію більш розлого. Автори матеріалу переповідають, що «господар Кремля різко розкритикував гегемоністську політику Заходу, підкресливши, що його країна сьогодні непохитна і сильна, як і в минулому. При цьому він вважає, що реальність розпаду Радянського Союзу змінити неможливо». У тому, які терміни використовує видання, є певна специфіка. Анексію там називають анексією, проте замість слова війна застосовується російський евфемізм «військова операція». Крім того, автори твердять, що «керівники чотирьох регіонів (лояльні до Москви) підписали укази про анексію», ніби йдеться про справжніх лідерів, а не представників окупаційної адміністрації. Хоча далі зазначається, що «Росія тримає чотири регіони в кулаці». Очевидно, у такий дещо незграбний спосіб аравійське агентство намагається зберегти «нейтралітет».
Читайте також: «Скиньте рукавиці вже зараз!» Американський генерал-лейтенант закликає США почати битися на повну силу
А от ліванське ЗМІ аль-Джадід просто транслювало російський наратив. «Президент Росії Володимир Путін у своїй промові заявив, що Росія зробить усе, щоб захистити свою територію, а київський режим має поважати волю народу» – пишуть на шпальтах видання. У матеріалі відсутні згадки про ніким не визнані псевдореферендуми, війну та незаконну анексію, жодним чином не висвітлюється українська точка зору на події.
Тимчасом еміратське інформаційне агентство Sky news Arabia засуджує російську агресію. Попри нейтральне наведення фактів, у матеріалі декілька разів використовується слово «анексія», також є чітка вказівка на позицію Заходу. У статті йдеться, що «країни Заходу засудили російську анексію, заявивши, що вона є порушенням Статуту ООН та підкресливши, що вони ніколи її не визнають». Говорячи про окуповані території, ЗМІ називає їх «приєднаними областями» в лапках, також вказується на те, що регіони є українськими.
Єгипетська газета аль-Аграм також використовує у своєму повідомленні слово «анексія». Автори матеріалу також навели реакцію України на указ Путіна, процитувавши Дмитра Кулебу. «У Києві міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, анексія Росією чотирьох українських областей після референдумів нічого не змінює для України та Росії», – пише видання. Крім того, в газеті навели численні реакції західних держав на подію – усі як один критичні та проукраїнські.
Головна сирійська опозиційна газета Енаб баладі різко засудила агресію у своєму матеріалі. Окрім того, що в статті згадуються слова «війна» та «анексія», велику увагу приділено висвітленню саме української реакції на події. «Київ зобов’язався повернути всі захоплені Росією землі і заявив, що рішення про анексію цих земель знищило будь-яку можливість переговорів», – пише видання з посиланням на Reuters. Також стверджується, що «Кремль проклав шлях до захоплення землі через «референдуми», на яких 99% висловилися за приєднання до Росії, а Україна та Захід відкинули це як процес захоплення землі під дулом зброї та на основі брехні».