Шосте і “найпотужніше” ядерне випробування КНДР. Світ закликає Пхеньян схаменутись

3 Вересня 2017, 16:10

Північна Корея 3 вересня провела вже шосте ядерне випробування. Його назвали "найпотужнішим за всю історію". Пхеньян заявив, що йдеться про розробку водневої бомби, яку можна буде доставити за допомогою наявних у КНДР балістичних ракет. Японські сейсмологи повідомили, що сила землетрусу, зафіксованого на території КНДР під час цього випробування, цього разу була вдесятеро більшою, ніж у вересні 2016 року, коли КНДР востаннє проводила ядерні випробування.

Реакція найближчих сусідів: осуд і заклик до миру

Південна Корея рішуче засудила останнє випробування, пообіцявши домогтися нових та найпотужніших санкцій Ради Безпеки ООН для повної ізоляції країни.

"Президент Мун Чже Ін сказав, що країна ніколи не дозволить Північній Кореї продовжувати розвивати свої ядерні та ракетні технології", – заявив під час прес-брифінгу за підсумками засідання Ради національної безпеки Південної Кореї головний радник з питань безпеки президента Чанг Еі Йонг.

Мун Чже Ін скликав екстрене засідання Ради національної безпеки країни після того, як на місці проведення попередніх ядерних випробувань КНДР було зафіксовано штучний землетрус.

Влада Південної Кореї поки не визначила, чи перетнув Пхеньян "червону лінію", яка стосується ядерної зброї. Раніше Мун Чже Ін заявляв, що для нього "червоною лінією" стане розробка КНДР ефективної ядерної зброї і здатність встановлювати її на міжконтинентальні балістичні ракети.

Також у південнокорейському військовому командуванні попередили, що готові вжити заходів у відповідь.

Японія висловила офіційний протест через своє посольство у Пхеньяні. Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе назвав ядерні випробування Пхеньяна "абсолютно неприйнятними". Міністр закордонних справ Японії Таро Асо заявив, що попросив США і Південну Корею допомогти в організації екстреного засідання Ради безпеки ООН для обговорення північнокорейської проблеми.

Крім того, літаки Сил самооборони Японії піднялися в повітря, щоб зібрати проби повітря для отримання додаткових даних про випробування ядерної зброї.  Японське телебачення передає, що фахівці перевірять, чи є в пробах сліди радіоактивних речовин. 

Влада Китаю, союзника КНДР, заявила, що засуджує випробування ядерної зброї. Пекін звернувся до Пхеньяна із закликом припинити "хибні" дії, які погіршують ситуацію. Пекін ще раз підтвердив намір реалізувати санкції, підтримані Радбезом ООН. 

МЗС РФ висловило занепокоєння й заявило, що такі дії можуть спричинити серйозні наслідки для КНДР і створити загрозу миру в регіоні.

"Це чергове демонстративне нехтування Пхеньяном вимог відповідних резолюцій РБ ООН і норм міжнародного права заслуговує найбільш рішучого засудження", – наголошується в заяві.

Міжнародні організації, ЄС та США: погрози санкціями та рішучою реакцією

Гендиректор МАГАТЕ Юкія Амано закликав Пхеньян дотримуватися резолюцій Ради Безпеки ООН, зокрема резолюції 2371, в якій зазначається, що КНДР має відмовитися від ядерної зброї і припинити подальші ядерні програми і випробування.

Організація договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань наголосила на необхідності ратифікації зазначеного договору на тлі шостих ядерних випробувань Північної Кореї. "Я щиро сподіваюся, що (ядерні випробування КНДР. – Ред.) послугують остаточним сигналом для міжнародної спільноти, щоб заборонити усі ядерні випробування", – заявив Лассіна Зербо, голова Організації.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що північнокорейський режим повинен негайно припинити всю нинішню ядерну і балістичну ракетну діяльність і знову почати діалог з міжнародною спільнотою.

Чинний голова ОБСЄ Себастьян Курц закликав Раду безпеки ООН відреагувати на ядерні випробування Північної Кореї. "Категорично засуджую ядерне випробування КНДР. Це є не тільки чітким порушенням міжнародних зобов`язань Північної Кореї, а й безрозсудним і безвідповідальним вчинком під час підвищеної напруженості на Корейському півострові", – зазначив він.

Глава дипломатії ЄС Федеріка Могеріні заявила, що КНДР повинна невідкладно відмовитися від своїх програм ядерної зброї, зброї масового знищення та балістичних ракет і негайно припинити всі пов'язані з цим заходи. Вона висловила сподівання, що РБ ООН розгляне це питання і займе тверду і ефективну позицію.

Президент Франції Емманюель Макрон закликав міжнародну спільноту жорстко відреагувати на чергове випробування ядерної зброї. За словами Макрона, світове співтовариство "має відповісти на цю нову провокацію якомога рішучіше", щоб домогтися відмови КНДР від розробки ядерної зброї.

Уряд Німеччини заявив, що канцлер Ангела Меркель і Макрон погодились, що Північна Корея порушує міжнародне право і що міжнародне співтовариство має рішуче реагувати. Сторони висловили підтримку посиленню санкцій ЄС проти КНДР.

Президент США Дональд Трамп заявив, що Північна Корея провела велике випробування ядерної зброї і залишається ворожою і небезпечною для Вашингтона країною. "КНДР провела велике ядерне випробування. Їхні слова і дії, як і раніше є ворожими, і небезпечними для США", – написав він у Twitter.

Міністр фінансів США Стівен Мнучін заявив, що займеться складання списку додаткових санкцій проти КНДР. Він пояснив в інтерв'ю телеканалу Fox news, що направить цей список президенту США. За словами Мнучіна, "може дійти до того, щоб взагалі припинити торгівлю (з КНДР – Ред.) та інші види бізнесу".