Формат платформи розширюється. Додано два напрями – економічний та законодавчий. У межах економічного розроблятимуть стратегію відновлення півострова після деокупації. В рамках законодавчого займатимуться проблемами реінтеграції Криму в українську правову систему. Також восени у Хорватії відбудеться парламентська частина саміту.
Нинішня зустріч відбулася в онлайн-форматі, за виключенням президента Польщі Анджея Дуди, який особисто прибув до Києва. «Ми не можемо повернутися до тої лінії, що була 23 лютого. Треба звільнити усю територію України, разом з Кримом», – заявив він під час промови і додав, що вірить в те, що побачить український Крим.
Цьогоріч 41 держава заявила про участь у форумі на рівні президентів, глав урядів або віце-президентів. Минулоріч на такому рівні були представлені 15 держав. Прог це за день до події розповіла заступниця глави МЗС Еміне Джепарова у коментарі Укрінформу. У форумі взяли участь також глави міжнародних організацій: генсек ООН Антоніу Гутерріш, генсек НАТО Єнс Столтенберг, генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич, генсек ОБСЄ Хельга Шмід, генсек ГУАМ Алтай Ефендієв.
На найвищому рівні було представлено ЄС, від якого виступили президент Євроради Шарль Мішель та глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. З особистими зверненнями виступили, зокрема, прем’єр-міністр Великої Британії Боріс Джонсон, президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, глава уряду Канади Джастін Трюдо, прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда. США були представлені на рівні держсекретаря Ентоні Блінкена.
З ключових заяв учасників форуму можна виділити наступні:
– Німеччина анонсувала новий пакет збройної допомоги Україні;
– Польща закликає повністю демонтувати «Північний потік 2», а не просто зупиняти його;
– Президент Франції вважає, що рішучість Європи у підтримці України не змінилася, а війна, розпочата РФ є війною проти самих принципів міжнародного права;
– Прем’єр Британії Боріс Джонсон переконаний, що Росія хоче загарбати ще більше українських територій, а тому підтримку Києва варто продовжувати;
– Росія має створити демілітаризовану зону довкола Запорізької АЕС, заявив глава Євроради Шарль Мішель;
– на думку Єнса Столтенберга, нинішня війна – передусім боротьба волі та логістики;
– Естонія наполягає на суді над усіма, хто має стосунок до злочинів в Україні з боку РФ;
– Японія вважає неприйнятними будь-які погрози Росії застосувати ядерну зброю;
– Румунія звинуватила Росію у створенні найбільшої міжнародної кризи з часів Другої світової;
– Австралія наголошує на фактах злочинів росіян на окупованих територіях;
– Гутерріш наголосив, що Росія порушує фундаментальні принципи ООН;
Підготував звернення і президент Туреччини Реджеп Ердоган. Він наголосив, що Крим має повернутися в Україну, відповідно до міжнародного права і додав, що Туреччина й надалі підтримуватиме Україну та кримських татар, які борються за мирне життя на батьківщині.
Також виступив нардеп та лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Він наголосив на скрутному становищі кримських татар в окупації та засудив тих політиків у світі, які натяками чи відверто пропонують умиротворити Путіна ціною відмови від Криму та цілого кримськотатарського народу.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Крим повертатимуть будь-яким шляхом, який буде найкращим, без консультацій з іншими країнами.