Головні новини України та світу 15 липня. Коротко

15 Липня 2022, 21:44

Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram


Про Україну

 

Британська розвідка стверджує, що ймовірно, Бахмут стане наступною метою у російських військових та сепаратистів, якщо вони зможуть взяти Сіверськ.

НАЗК повідомляє, що генеральний директор проектно-конструкторського бюро «Новатор» Фарід Абдрахманов досі не під санкціями, хоча зброєю виробництва цього бюро вчора у Вінниці вбито 23 людей. Крім того, НАЗК згадує про ще кількох росіян, що причетні до оборонної сфери, але досі не під санкціями: Сєргєй Пітіков, генеральний директор «Конструкторського бюро машинобудування», яке розробило ракетний комплекс «Іскандер»; Ігорь Чурбанов, генеральний директор «Воткінського заводу», який виробляє ракети «Точка У»; Дєніс Пальцев, керуючий директор Арсеніївської авіаційної компанії «Прогрес» ім. Н.І. Сазикіна, виробника ударних вертольотів Ка-52, відомих як «Алігатор»; Сєргєй Коротков, член ради директорів компанії, якій належить Новосибірський авіаційний завод ім. В.П.Чкалова, що виготовляє фронтові бомбардувальники Су-34.

Українських пілотів планують навчати літати на винищувачах F-15 та F-16 у США. Така поправка до законопроекту про оборонний бюджет США на 2023 фінансовий рік була підтримана Палатою представників. На це планують виділити $100 млн, – Андрій Єрмак.

Міністр оборони Резніков заявив, що задоволений роботою HIMARS та висловив упевненість, що західні партнери нададуть Україні снаряди, які здатні вражати цілі на відстані 300 кілометрів.

Російські «ЗМІ» повідомляють, що у полоні терористів «ДНР» помер британський військовий Пол Урі. За їх словами, від «хвороб та стресу».

Україна отримала перші MLRS M270. «Гарна компанія HIMARS на полі бою», – міністр оборони Олексій Резніков.

Глава МЗС Ірану Хосейн Амір Абдоллах’ян у розмові з керівником МЗС України Дмитром Кулебою запевнив, що його країна не купуватиме захоплене росією українське зерно. Кулеба наголосив на позиції України, що росія ні від кого не повинна отримувати жодної військової допомоги.

Читайте також: Західна преса про нове озброєння: «Скоротіть війну. Надішліть Україні 60 HIMARS»

Про світ

Південна Корея сподівається, що візит посадовця високого рівня до Токіо наступного тижня підштовхне до вирішення переговори, спрямовані на прорив в історичних суперечках.  Існують побоювання, що смерть колишнього прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе може зіпсувати зусилля з налагодження стосунків, заявили представники Сеула. Відносини між північноазіатськими країнами були напруженими через суперечки, пов’язані з окупацією Кореї Японією в 1910-1945 роках. Вашингтон тисне на Токіо та Сеул, щоб вони налагодили відносини перед обличчям ядерної загрози Північної Кореї та зростання впливу Китаю. Відтак міністр закордонних справ Південної Кореї Пак Джин відвідає Токіо вже наступного тижня.

В китайському Ухані на холеру захворів студент, крім того відповідний патоген знайшли у зразках із черепах з м’яким панциром на продовольчому ринку окремо від випадку зі студентом. Продовольчий ринок, де зразки черепах з м’яким панциром дали позитивний результат на наявність бактерії, що здатна викликати холеру, продезінфікували, повідомила місцева влада. Серед людей, які контактували з м’якими панцирними черепахами, не було виявлено жодного випадку захворювання холерою. Влада заявила, що обидва виявлені заражені зразки не пов'язані між собою. Незважаючи на відсутність чітких ознак спалаху холери, користувачі мережі стурбовані новим спалахом захворювання і сьогодні активно обговорювали тему в китайському мікроблозі Weibo. Холері характерне швидке поширення та високий рівень летальності від захворювання.

Президент Італії Серджіо Маттарелла відхилив заяву про відставку прем'єр-міністра Маріо Драґі. Раніше ввечері Драґі заявив, що подасть у відставку, бо його коаліційний уряд розпався. «Президент Республіки не прийняв відставку голови Ради і запросив його прибути до парламенту (…), щоб зробити оцінку ситуації», – йдеться в заяві президента. Раніше прем’єр заявляв, що «коаліції національної єдності, яка підтримувала цей уряд, більше не існує», тому він не бачить іншого виходу, крім відставки. Втім, президент Маттарелла сказав Драґі натомість повернутися до парламенту та перевірити, чи зможе він усе ще отримати солідну підтримку, йдеться у заяві. Якби відставку Драгі прийняли, вибори могли б відбутись вже у вересні.

Прем'єр-міністр Раніл Вікремесінгхе склав присягу як тимчасовий президент Шрі-Ланки, доки парламент не обере наступника Готабая Раджапакса, який пішов у відставку після масових протестів проти економічного колапсу в країні. У телевізійній заяві Вікремесінгхе заявив, що протягом свого короткого терміну він розпочне кроки щодо зміни конституції, щоб обмежити повноваження президента та зміцнити парламент. Він також заявив, що відновить правопорядок і вживе заходів проти «повстанців». Перед офісом президента в Коломбо люди вітали відставку Раджапакси, але наполягали і на відставці Вікремесінге також, тож невідомо, чи протести припиняться після нового призначення.

Читайте також: Як Росія веде війну на інформаційному фронті

Reuters: Європейський союз та Азербайджан готуються підписати меморандум про співпрацю в енергетичній сфері. Угода, серед іншого, передбачає нарощування поставок газу Південним газовим коридором до 20 млрд кубів на рік до 2027 року.

Міністр закордонних справ Китаю Ван І заявив державним ЗМІ, що Пекін готовий перезавантажити свої відносини з Австралією після кількох років напруженості, яка стосувалась національної безпеки та торгівлі. Водночас Ван сказав, що налагодження зв’язків вимагатиме від Австралії «виправлення» свого розуміння Китаю, а також утримання від спроб стримувати зростаючу наддержаву.

Австралія активно критикувала Пекін з питань прав людини та міжнародного права, одночасно нарощуючи участь у очолюваних США групах безпеки, таких як «Quad» та AUKUS, які мають на меті протидіяти зростаючому китайському впливу в Індо-Пацифіці.

У п’ятницю президент Байден здійснив рідкісний рейс з Ізраїлю до Саудівської Аравії, щоб зустрітися з наслідним принцом Королівства Мухаммедом бен Салманом. Він намагатиметься відновити відносини з лідером, якого він колись уникав, і спонукати бен Салмана поглиблювати зв’язки з Ізраїлем та допомагати контролювати ціни на нафту. Байден збирається прибути до Аравії через майже три роки після того, як пообіцяв ставитися до королівства як до «вигнанця» у питаннях прав людини, ця клятва привела американо-саудівські відносини до точки зламу. Зараз він робить ставку на те, що особиста взаємодія з молодим лідером королівства зрештою допоможе відновити лідерство США на Близькому Сході, а також допоможе йому приборкати високу інфляцію вдома, –  WSJ.

Палата представників Конгресу США ухвалила законопроект про оборонну політику. Вона схвалила більшістю голосів витрати на оборону майже $840 млрд, збільшивши їх на $37 млрд. За даними видання, законопроект було ухвалено 329 голосами за 101 – проти. Противниками збільшення видатків на оборону виступили 39 демократів та 62 республіканці. Іншу версію законопроекту про оборонну політику має розглянути Сенат. Після того, обидві палат Конгресу узгодять загальний варіант, який буде ними розглянутий для остаточного прийняття.

Автор:
Тиждень