Макс Бут – відомий американський військовий історик, старший працівник Ради з міжнародних питань та колумніст багатьох популярних ЗМІ у США. В колонці для The Washington Post від пояснює, чому західна допомога Україні повинна стати значно більшою вже зараз, а не якось потім.
«Українці хоробро опираються, але несуть страшні втрати та поволі втрачають позиції. Вони здатні вистрілювати лише від 5 тис. до 6 тис. артилерійських снарядів на день, у порівнянні з 50 тис. пострілів на день у росіян. В українців закінчуються боєприпаси для їхньої старої радянської артилерії, і в них недостатньо західних гармат, щоб подолати відставання.
Мені згадується старий вірш, що «за браком цвяха пропала підкова», потім кінь, потім вершник, потім битва, потім королівство. Ми не можемо дозволити собі побачити втрачений через брак артилерійських снарядів Донбас», – пише Бут
Він продовжує, що в разі захоплення регіону Владіміром Путіним, з урахуванням забезпеченого сухопутного коридору в Криму, то він утримуватиме приблизно четверту частину України, включаючи більшу частину її узбережжя Чорного моря. Українська економіка вже перебуває в жахливому стані (за оцінками, цього року вона скоротиться на 45%). Далі Путін буде в змозі ще більше тиснути, готуючи вирішальний наступ, щоб покінчити з Україною.
«Навіть обмежена перемога Росії пошле світові небезпечний сигнал про те, що Захід слабкий, а агресія приносить дохід. Зараз ми повинні направити Україні набагато більше допомоги, щоб запобігти втраті Донбасу та дати можливість контрнаступати для повернення окупованих територій, де ще не встигли звести оборонні укріплення.
Читайте також: Постачання зброї: коли ЗСУ будуть готові до контрнаступу?
Найбільш очевидна потреба України в більшій кількості артилерійських стволів і снарядів. Адміністрація Байдена вже надала 108 155-мм гаубиць M777 і понад 220 000 артилерійських снарядів. Зовсім нещодавно вона пообіцяла відправити чотири високомобільні артилерійські ракетні системи (Himars) і боєприпаси з максимальною дальністю дії приблизно 70 км. Цього зовсім недостатньо; навіть 220 000 снарядів не вистачить і на п'ять днів за нинішніх темпів використання.
Захід має відправити сотні гаубиць і РСЗВ, тисячі ракет і сотні тисяч артилерійських снарядів. Включно зі снарядами Excalibur з GPS-керуванням для M777 (дальність: близько 40 км) і тактичними ракетними системи для Himars (дальність: 300 км). Ці боєприпаси більшої дальності дозволять українцям націлюватись на російську артилерію, ракети та лінії постачання, не ризикуючи своєю новою зброєю поблизу лінії фронту. Звичайно, для навчання українців цим системам знадобиться час, але вони показали, що хапають на льоту», – переконаний автор.
Бут продовжує, що і це ще не все. Україна також відчайдушно потребує додаткової авіації, щоб зупинити російські авіаудари та здійснювати власні атаки на російські наземні формування: «У березні Байден зробив серйозну помилку, коли через надмірні побоювання реакції Путіна відмовився сприяти передачі польських винищувачів МіГ-29. Але ще не пізно виправити цю помилку».
Стратегічно, на думку Бута, Україну слід переводити на обладнання НАТО, таке як безпілотники MQ-1C Grey Eagle, винищувачі F-16, штурмовики A-10 «Warthog» та ППО Patriot.
Читайте також: Омід Нуріпур: Надто довго країни Заходу говорили про Україну як про сателіта Росії. Нарешті цьому настав кінець
«Пряме заперечення полягає в тому, що в Україні немає персоналу, підготовленого для роботи з цими системами. Що ж, якби ми почали прискорений курс ще в березні, цю проблему уже можна було б вирішити. Необхідно якнайшвидше розпочати навчання українців. Тим часом вакансії можна заповнити. В Україні вже є іноземні добровольці, які воюють у сухопутних військах. Чому б не запросити іноземних волонтерів або підрядників для експлуатації та обслуговування F-16, A-10, Grey Eagle і Patriot? Для такого кроку є достатньо прецедентів. У 1941 році націоналістичний Китай купив американські винищувачі P-40 і створив американську волонтерську групу, більш відому як «Літаючі тигри», для управління ними. «Літаючі тигри», створені колишніми військовослужбовцями США на чолі з Клером Шенно, допомогли врятувати Китай від японського вторгнення», – зазначає Бут.
«В Україні є мільйони добровольців, готових ризикувати життям, захищаючи рідну землю. У них не вистачає зброї. Цій ганебній помилці немає виправдання. На країни, які ввели санкції проти Росії, припадає 65% світового ВВП; На долю Росії припадає менше 3%. Не можна дозволити Росії випередити союзників України в озброєнні. Не турбуйтеся про виснаження наших запасів. Ми завжди можемо виготовити більше пізніше. І не турбуйтеся щодо провокування Путіна; ніщо не було б більш провокативним, ніж українська поразка. У нас є стратегічний і моральний обов’язок активізуватися зараз, щоб допомогти Україні перемогти в її боротьбі за свободу. Це також наша боротьба», – завершує автор.