Цифрова підтримка
Проект Starlink Ukraine отримав ліцензію оператора зв’язку – компанію внесено в реєстр постачальників комунікаційних мереж та послуг. Це спростить компанії роботу на українському ринку та взаємодію з державою та клієнтами. Окрім того, з часом компанія зможе працювати в Україні як повноцінний комерційний провайдер, до прикладу, в регіонах, де ще не відновлено доступ до інтернету. На сьогодні клієнтами Starlink Ukraine є близько 150 тисяч користувачів в день.
Цифрова блокада
Попри те, що ще в березні дуже багато компаній повідомили про вихід з російського ринку, новини, що стосуються цифрової блокади країни-загарбника, не припиняються. На минулому тижні про повне припинення роботи в країні повідомила IBM, а корпорація Microsoft заявила про значне скорочення своєї діяльності. Загалом з 50 найбільших за розміром доходу закордонних ІТ-компаній про припинення роботи в Росії повідомили в 31, які забезпечували 89% виручки у своєму сегменті. Інші або не робили публічних заяв, або продали російські підрозділи місцевим гравцям ринку.
Санкції вплинули не лише на роботу закордонних компаній, але й на перспективи російських. До прикладу, «Сбер» повідомив про закриття власного ігрового підрозділу SberGames. Це рішення в компанії пояснили зовнішніми обмеженнями для російських розробників на світовому ринку.
Загалом багато російських компаній поставили на паузу закордонні технологічні проекти та вихід на нові для себе ринки.
Цифрова блокада росії стосується не лише обмежень в роботі компаній. Декілька російських журналістів виявили, що вони не можуть підключити до своїх Telegram-каналів бот, через який вдається залучати гроші від підписників. Щодо причин відмови називалось висвітлення на їхніх каналах політичних тем. Це означає, що формально писати в Telegram на політичні теми можна, а от отримувати за це гроші від підписників – зась.
Читайте також: Фейсбук дає 10 шансів продавцям зброї в мережі перед тим, як заблокувати порушників
Наприкінці минулого тижня в ОРДіЛО заблокували використання Viber, буцім-то через те, що через цей месенджер українські військові отримують інформацію про пересування російської армії. Насправді це блокування означає неможливість для людей, які опинились на цих територіях, отримувати альтернативну інформацію. Раніше в ОРДіЛО блокували Facebook та Instagram.
Останню новину можна іще назвати «будівництво цифрового ГУЛАГу», тим більше, що не лише на окупованих територіях влада ускладнює комунікацію людей. Минулого тижня російська ФСБ запропонувала створити в країні базу даних з IMEI-кодами смартфонів громадян Росії. Іншими словами, це перелік унікальних ідентифікаторів смартфонів громадян, завдяки якому можна точно ідентифікувати, хто, і в який момент часу використовував смартфон.
Читайте також: Спротив окупації. Окупанти мусять користуватися гривнею, а в Луганську призупинили мобілізацію
Але й це ще не все. Ще одна ініціатива російської влади говорить про те, що паркан «цифрового ГУЛАГу» стає ще міцнішим. Російське мінцифри запропонували ввести оборотні штрафи для операторів зв’язку, якщо у них не установлене обладнання для COMP – комплексу технічних засобів, який дозволяє відстежувати активність користувачів інтернету. Це означає, що якщо раптом ще якийсь російський провайдер не стежить за своїми клієнтами, він за це муситиме платити штраф, який базується на його фінансових результатах. Більше того, нові ліцензії провайдерам видаватимуться лише за умови, що вони використовують COMP. Вочевидь, Starlink ніколи не працюватиме в Росії – компанія просто не зможе отримати ліцензію.
Корисні сервіси часів війни
«Український клуб аграрного бізнесу» разом з Мінагрополітики створили платформу для збору інформації про збитки для аграрного сектору. Через сайт можна повідомляти про пошкоджені чи вкрадені землю, техніку, інфраструктурні об’єкти, запаси та інші ресурси.
Фахівець по роботі з даними Коннор Келлі створив бота на платформі Twitter, який допомагає відстежувати воєнну допомогу Україні. Бот аналізує, коли до польського Жешува прилітають воєнні літаки з ймовірними вантажами, призначеними для України. Автор боту підкреслює, що він використовує лише дані з відкритих джерел.