Люди на окупованих територіях Донеччини та Луганщини страждають від чергової хвилі поширення коронавірусної хвороби. Але, на відміну від вільної частини Донбасу, там тільки зараз розпочалася масова вакцинація, а наявність щеплення треба підтверджувати спеціальним сертифікатом, без якого не можна потрапити в кав’ярню чи спортзал. І відсутність такого захисту у більшості мешканців цих територій дається взнаки, призводячи до збільшення випадків важкого перебігу хвороби. За офіційною статистикою, яку подає так зване Міністерство охорони здоров’я, щодня тільки на території окупованої Донеччини інфікується понад півтори тисячі людей, а від 20 до 30 з них потрапляють на лікарняні ліжка, потребуючи вентиляції легень чи кисневої підтримки. Втім, ватажок бойовиків так званої ДНР Денис Пушилін, відповідаючи на вимоги мешканців налагодити нормальний процес перетину лінії фронту, пояснив свою відмову бажанням «не ризикувати своїми громадянами». Він заявив, що окупаційна влада не піде на повноцінне відкриття КПВВ через те, що в Україні складна епідеміологічна ситуація. Хоча закривати кордон з Росією, де теж кожного дня фіксуються рекорди захворюваності, не збираються.
Читайте також: Марко Мігкельсон: «У Європі досить багато політиків, які не розуміють: якщо почати вести діалог із Москвою, то загроза зростатиме»
Зрозуміло, що відкриті КПВВ зараз завадили б владі окупантів підтримувати потрібний градус напруження щодо можливого наступу ЗСУ на території, тимчасово підконтрольні Росії. Замкнені в окупації, люди з жахом дивляться новини, в яких серйозно розповідають, наприклад, про використання забороненої «ультразвукової» зброї українськими військовими. Пропагандистський телеграм-канал War gonzo розповсюджує відео, на якому начебто помітне «нетипове» світіння та чутно ультразвук. «Найімовірніше, Захід просто обкатує нові експериментальні знаряддя – зокрема ультразвукові – на передовий в ДНР», – робить висновок «експерт». Також на цьому тижні людей лякали приїздом на передову з українського боку «польських найманців» та «людожерів Яроша», яких начебто тренували британські інструктори. На тлі цих жахів бойовики повідомляють, що боятися «народу Донбасу» нема чого. Бо в «республіку» вагонами поїхала «величезна кількість добровольців, які готові разом з воїнами Народної міліції захищати незалежність Донбасу від київського нацистського режиму». Ці добровольці, за словами Едуарда Басуріна, їдуть як з інших регіонів України, так й з інших країн СНД та європейських держав. Авжеж, про «відпускників» з Росії ані пар із вуст!
Читайте також: Війна по-новому. Які сучасні прийоми боїв у міських умовах застосовує російська армія
Водночас в окупованому Луганську не дуже вірять фентезі про армію підтримки з європейських країн, і тому переживають, що в окопи, можливо, доведеться лізти їм та їхнім дітям. В соціальних мережах цього тижня просто паніка: люді переказують один одному історії про те, як чоловікам до 50 років повістки про прибуття до «військкомату» почали масово вручати прямо на ринках та в магазинах. І хоч ніхто так і не зміг виставити в інтернет фото такої повістки, люди налякані: перспектива опинитися у так званому «війську» багатьох дуже засмучує. Варіантів подібної істерії безліч — можливо, це маневр для відволікання, імітація підготовки до наступу, рекламна акція «міліції» або чергові збори резервістів. Тим більш, що днями й у сусідньому Донецьку кілька ночей підряд по вулицях возили важку техніку, а Пушилін перевіряв боєготовність військ, роз’їжджаючи на танку.
А відвертати увагу людей насправді є від чого. Наприклад, представники якогось «Штабу по роботі з прифронтовими районами» відзвітували, що привезли продуктові набори та обігрівач дев’ятьом мешканцям одного з районів Донецька, які живуть у бомбосховищі. «Настав 2022 рік, а люди досі живуть у бомбосховищі. Такі донецькі реалії», – написали вони у соцмережі і пообіцяли людям наступного разу максимально полегшити життя — привезти ще й ліки. І такі історії насправді вражають, бо на восьмому році війни на вільній частині Донбасу постійне проживання людей у бомбосховищах неможливо навіть у найближчих до лінії фронту селищах. А у колись розвинутому та заможному Донецьку, де окупанти зараз легко «віджимають» житло для найманців та їхніх родин, жодного варіанту для переселення з підвалу дев’ятьох людей за сім років так і не знайшлося.
Читайте також: Чи бути професійній та освітній атестації українців з ТОТ. Що відомо про суперечку навколо підтвердження знань, отриманих в окупації
Також прийняття російського закону, який мав би відкрити дорогу до повноцінного експорту в Росію донецьким і луганським підприємствам, поки що не призводить до кардинальних змін. Так, 90% структури експорту ОРДО, за інформацією від так званого Міністерства доходів і зборів, як і раніше, складає вугілля, кокс та металопрокат. «У грошовому еквіваленті експорт у 2021 році склав 48 606,96 млн руб, що у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року є на 2,64 % менше», – повідомляють «чиновники». А ще до окупованих територій Донеччини та Луганщини заборонили ввозити тютюнову сировину з Росії та інших країн. Цей наказ підписали ватажки обох угруповань, але очевидно, що рішення прийнято у Москві, де вже змучилися боротися з контрафактними цигарками, що нечуваними об’ємами завозять з окупації. Тож тепер не тільки власникам можна забути про надприбуток від постачання тютюнових виробів, а й місцевим мешканцям доведеться замість дешевих виробів «палити бамбук».
Але всі ці негаразди не заважають вирувати «офіційному» культурному життю в окупації. В Луганську зареєстрували «Союз кінематографістів Донбасу», головою якого став автор ідеї сміхотворно пропагандистського фільму «Ополченочка». На цьому тижні донецькі філологи урочисто оголосили про створення тлумачного словника абревіатур, аналогів якому немає у світі. За словами «доктора філологічних наук» В’ячеслава Теркулова, унікальність словника у «незвичайно широкому спектрі тлумачення російських абревіатур». І тут складно сперечатися: ніде у світі не трактують так широко і «унікально» чисто російські абревіатури на кшталт «ДНР» чи «ЛНР».