«Росія вимагає більше німецького тиску на Україну», – з таким заголовком вийшла стаття про зустріч радників Нормандської четвірки, яка відбулася 10 лютого у Берліні.
Дев’ятигодинні переговори закінчилися без відчутних результатів. «Український уряд інтерпретуватиме мирний план інакше, ніж російський», – цитує видання кремлівського радника. FAZ процитувало і Андрія Єрмака, який також повідомив, що на переговорах не вдалося досягти якогось прогресу, а Україна очікує на візит канцлера Олафа Шольца 14 лютого, який наступного дня поїде до Москви.
Читайте також: Володимир Зеленський дав пресконференцію іноземним журналістам. Які головні тези озвучив президент
Die Zeit звертає увагу на фразу Андрія Єрмака про те, що протягом кількох днів минулого тижня було повне припинення вогню. «Я думаю, що це дуже, дуже сильний результат», – заявив Єрмак, перед тим підтвердивши, що самі переговори в Берліні не принесли результатів.
«Чому мирні переговори такі складні для України», – пише оглядачка Der Tagesspiegel Клаудія фон Зальцен.
«З огляду на розгортання російських військ на кордоні з Україною, зараз сподівання покладаються на угоду семирічної давності: Мінські угоди мають на меті вказати шлях до мирного рішення для Східної України, а в ідеалі — водночас розрядити нинішню кризу. Але тепер ті, хто знайомий з деталями, сприймають Мінські угоди не як шлях вирішення проблеми, а як частину проблеми», – пише фон Зальцен.
Оглядачка також зазначає, що Кремль наразі посилює тиск на Україну для виконання Мінських домовленостей – звісно, в російському варіанті. «Водночас у Києві зростає стурбованість тим, що західні партнери можуть тиснути на країну, щоб вона пішла на поступки з далекосяжними наслідками», бо вважають, що таким чином переконають Путіна відвести свої війстька від кордонів з Україною.
Читайте також: "Є від чого відштовхнутися". Як у Франції оцінюють підсумки зустрічі Нормандської четвірки
10 лютого з візитом у Берліні також перебувала премʼєр-міністерка Естонії Кая Каллас. У публікаціях про її зустріч із Олафом Шольцом також згадують про переговори в Києві. «Федеральний уряд продовжує залишати Естонію в неясності щодо того, чи дозволять їй доставити в Україну дев'ять артилерійських одиниць зі запасів НДР», – пише Sueddeutsche Zeitung.
Після зустрічі з канцлером Шольцом у Берліні прем'єр-міністрка Каллас заявила, що офіційної відповіді на запит її міністерства оборони досі немає. В інтерв'ю німецькому агентству dap та виданню Politico вона висловила скепсис щодо своїх шансів на успіх: «Якщо ви подивитеся на їхню громадську думку, то більше схоже на те, що відповідь буде «ні», – SZ.