Ідею, що є дві рівнозначні війни в Україні, озвучували деякі посли: «Україна має дві війни: війну проти Росії та війну проти корупції, і вони обидві однаково важливі». Однак найважливіша війна для України – зовнішня, і не можна зсередини палити хату і одночасно її обороняти. Так вважає колишній посол Канади Роман Ващук, текст його лекції про Топ-10 помилок західних партнерів щодо України у 2014-2019 роках оприлюднили Тексти.
"Досвід моїх родичів, які брали участь у українських різних визвольних рухах і потім сиділи по таборах – полонених чи переміщених осіб – у різних сусідніх з Україною державах, підказував мені, що це нетак, що всілякі внутрішні негаразди держави можна з часом вирівняти, але якщо ти програєш війну з зовнішнім ворогом, то всі інші дискусії стають теоретичними і ви їх проводите або в концтаборі, або в еміграції на форумах Наукового товариства імені Шевченка", – розповів Ващук.
Колишній посол наголошує, що державність має бути пріоритетною та прикладом наводить канадське гасло внутрішної політики, але застосоване щодо України: «Peace, order and maybe good government» (Мир, порядок, і тоді, можливо, хороший уряд – Ред.).
"Наголошування на рівнозначності цих двох загроз означало, що на Заході раптом склалося враження, що коли Україна не стане блискучим зразком всього найкращого в людському житті, то не заслуговує на те, щоб її обороняти. Скажімо, перший ліпший Бангладеш, чи перша ліпша там Бельгія, чи перша ліпша Ефіопія мають право на існування безвідносно до їхнього рейтингу «Transparency International», а Україна мусить собі заслужити право, щоб хтось її підтримував і обороняв. Мені здається, що це трохи логіка догори ногами", – вважає дипломат.