“Дуже сумнівна справа”. У Європарламенті прокоментували ідею Зеленського розпустити КСУ

4 Листопада 2020, 11:17

У Європарламенті заперечили, що нібито підтримували пропозицію президента України Володимира Зеленського розпустити Конституційний суд, як про це з трибуни Ради заявляв голова фракції "Слуги народу" Давид Арахамія. Про це в інтерв’ю DW сказала заступниця голови делегації Європарламенту з асоціації з Україною Віола фон Крамон.

 

 

Вона назвала відповідний законопроєкт українського президента "дуже сумнівною справою" і послалася на лист голів Венеціанської комісії та Групи держав проти корупції (GRECO), які "наполегливо закликали не відповідати порушенням права на порушення права".

 

 

 

Постійний доповідач Європарламенту щодо України Міхаель Ґалер вважає, що пропозиція Зеленського теж є "порушенням Конституції".

 

"Не можна просто взяти і ліквідувати Конституційний суд (…) Не можна вилікувати антиконституційні ухвали Конституційного суду антиконституційними заходами Верховної Ради", – відповів він.

 

Водночас обидва парламентарі погодилися, що КСУ потрібно оновлювати, але лише законним шляхом. Як приклад вони навели відбір суддів Вищого антикорупційного суду України, до якого залучили й міжнародних експертів.

 

Нагадаємо, 27 жовтня КСУ визнав неконституційною кримінальну відповідальність за неправдиві дані в деклараціях та скасував низку повноважень НАЗК. Внаслідок цього рішення НАЗК закрило реєстр е-декларацій. Також, тепер неможливо призначити обраних осіб на посади в органах місцевого самоврядування після місцевих виборів – оскільки НАЗК не може провести необхідної спеціальної перевірки.

 

29 жовтня Кабмін ухвалив розпорядження, яким зобов'язав НАЗК відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників та забезпечити механізм їхньої спецперевірки. 

 

Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт, згідно з яким припиняються повноваження складу КСУ. Голова Конституційного суду Олександр Тупицький заявив, що у президентському законопроєкті є ознаки конституційного перевороту в Україні. Крім того, КСУ зазначив, що підтримує введення відповідальності за недостовірне декларування, однак антикорупційне законодавство має чітко визначати коло суб'єктів злочину.

 

Своєю чергою, Комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики 3 листопада підтримав законопроєкт №4304 про відновлення електронного декларування у первісному вигляді. Автор документа – спікер парламенту Дмитро Разумков. Водночас законопроєкт президента Володимира Зеленського комітет не розглядав.