Скандальне рішення КСУ. Головне за 29 жовтня

29 Жовтня 2020, 20:00

Конституційний суд України визнав неконституційною кримінальну відповідальність за неправдиві дані в деклараціях та скасував низку повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції. Внаслідок цього рішення НАЗК закрило реєстр е-декларацій. Також, тепер неможливо призначити обраних осіб на посади в органах місцевого самоврядування після місцевих виборів – оскільки НАЗК не може провести необхідної спеціальної перевірки.

 

Крім того, стало відомо, що рішення КСУ бентежать Євросоюз і можуть стати підставою для призупинення безвізу (однак згодом віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила: безвізовий режим можливо врятувати).

 

Суд ухвалив рішення за поданням 47 народних депутатів (абсолютну більшість яких становлять депутати  «Опозиційної платформи – За життя»). Подання стосувалося  конституційності положень законів, які складають так звану антикорупційну платформу – мова йде про електронне декларування, спецконфіскацію і оновлену ст. 368-5 ККУ, яка передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.

 

Двоє суддів – Сергій Головатий та Василь Лемак – рішення КСУ не підтримали.

 

Президент Володимир Зеленський скликав термінове закрите засідання Ради національної безпеки і оборони. Він заявив, що попри рішення КСУ, система електронного декларування в Україні буде працювати.

 

За словами очільника Національного антикорупційного бюро Артема Ситника, рішення КСУ фактично блокує антикорупційну реформу.

 

Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив про загрозу національній безпеці.

 

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що рішення КСУ створює проблеми у відносинах з міжнародними партнерами.

 

Посли країн G7 заявили, що стривожені зусиллями скасувати антикорупційні реформи, що відбулися після Революції Гідності. 

 

У посольстві США зауважили, що Україна втілить прагнення Революції Гідності, тільки коли спільний інтерес переважатиме над інтересами корисливих осіб.

 

Згодом Кабмін ухвалив розпорядження, яким зобов'язав  відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників та забезпечити механізм їхньої спецперевірки.