Президент Володимир Зеленський вивів Вітольда Фокіна зі складу делегації України в Тристоронній контактній групі та увільнив його від виконання обов'язків першого заступника глави делегації. Про це йдеться на сайті Офісу президента в середу, 30 вересня.
Зазначається, що Фокін відступив передусім від справедливої оцінки тимчасової окупації Росією Криму, Севастополя, окремих районів Донецької та Луганської областей.
«Представляти державу на будь-якому рівні – це не шанс для особистих поглядів та амбіцій. Робота української делегації в Тристоронній контактній групі продовжиться на основі чіткого розуміння повного контролю Росією тимчасово окупованих територій України», – йдеться в тексті.
Нагадаємо, Вітольд Фокін офіційно долучився до ТКГ 18 серпня. Президент Володимир Зеленський відповідний крок аргументував тим, що важливо «бачити людину з Донбасу». Він також наголосив, що «це правильний дипломатичний баланс».
Згодом Фокін у ЗМІ заявив, що «і з тієї, і з тієї сторони було скоєно багато злочинів, які зрештою мають бути розслідувані, і винні хай понесуть покарання. Але сьогодні, щоб припинити війну і вберегти життя бійців і командирів, моя позиція – потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, вирішити питання особливого статусу окремих районів, а краще – всього Донбасу».
У відповідь в Офісі президента заявили, що озвучене Фокіним «не відображає офіційної позиції української делегації».
20-31 серпня на офіційному сайті Зеленського було зареєстровано три електроні петиції щодо усунення Фокіна з посади в ТКГ.
29 вересня Фокін на засіданні парламентського комітету заявив, що не бачить «жодного підтвердження» війни між Росією й Україною: «Я не політик. Зробити якесь визначення цього не можу. Бо жодного підтвердження того, що там йде війна між Україною та Росією, поки що не бачив», – заявив він. Фокін зазначив, що на Донбасі проти Збройних сил України воюють бойовики й найманці майже із 30 країн світу, діють вони за підтримки Росії. Росію він назвав «контрагентом».
Офіс президента назвав неприйнятними заяви Фокіна.