Пандемія та карантини в багатьох країнах виявили чимало слабких місць сучасної економічної системи світу. Тому літо 2020 року мине під знаком падіння економіки від неочікуваного прозріння, очищення від усього зайвого та адаптації до нових реалій. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.
«Як і в кожен період масштабних змін, буде штормити. Це відображатимуть як показники економічної статистики, так і дії бізнесу та простих людей. Основа нинішньої ситуації — тотальна невизначеність. Вона поширюється значно далі, ніж на відомий кожному студентові-економісту постулат про те, що ніхто не інвестує в умовах надмірної невизначеності. Ідеться навіть не про розширення діяльності, задля якого робляться інвестиції, а про регулярне ведення бізнесу», — пояснює він.
Шавалюк наводить приклад: Україна прийняла режим так званого адаптивного карантину, який передбачає посилення (або послаблення) карантинних обмежень залежно від збільшення (зменшення) захворюваності на коронавірусну інфекцію та смертності від неї. Це означає, що в будь-який момент залежно від розвитку епідеміологічної ситуації обмеження на економічну активність можуть збільшити або зменшити. Наявна статистика показує, що з початком літа захворюваність помітно зростає. Тобто жоден бізнесмен не має певності в тому, що завтра за інших рівних умов у нього буде така сама клієнтура й такий самий масштаб бізнесу, як сьогодні.
«Якщо точка беззбитковості лежить між умовними карантинним і некарантинним режимами роботи, то ніхто не може бути певним, що завтра його бізнес існуватиме як такий. Це підриває фундамент функціонування економічної системи», — зауважує експерт.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»