Укроборонпром піднявся на 10 сходинок у рейтингу SIPRI щодо продажу зброї у світі

9 Грудня 2019, 17:48

 Державний концерн "Укроборонпром" у рейтингу Стокгольмського інституту проблем миру (SIPRI) провідних продавців зброї зайняв 71-ше місце у 2018 році, піднявшись таким чином за рік на 10 сходинок. Про це у понеділок, 9 грудня, повідомляє прес-служба Укроборонпрому.

 

 

"Один із пріоритетів "Укроборонпрому" – експорт. Ми активно працюємо над підвищенням якості нашої продукції, укладанню нових контрактів та їх вчасному виконанні", – наголосив генеральний директор Укроборонпрому Айварас Абромавичус.

 

Як зазначається, у 2018 році обсяги продажу озброєнь у світі зросли на 4,6% порівняно із 2017 роком і становили $420 млрд. Згідно з доповіддю SIPRI , серед лідерів — американські компанії.

 

Із 2002 (перший рік, за який є порівняльні дані) у 2018 загальний обсяг продажу зброї та військових послуг зріс на 47%.

 

"Американські компанії домінують в Топ-100. Спостерігається виражена тенденція до злиття великих компаній. Уперше з 2002 року п'ятірку лідерів рейтингу посідають виключно компанії, розташовані в США: Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon і General Dynamics. У 2018 році загальний обсяг продажу п'яти американських компаній становив 148 млрд доларів – 35% від загального обсягу продажу зброї в рейтингу SIPRI ТОП-100", – йдеться у повідомленні.

 

Відповідно до нових даних, сукупний обсяг продажу озброєнь всіх американських компаній, представлених в рейтингу, зріс на 7.2% і становив 246 млрд доларів, або 59% від загального обсягу продажу в рейтингу SIPRI Топ-100.

 

Як зазначається, у 2018 році ключовою подією у військовій промисловості США стало зростання тенденції до консолідації оборонних компаній. Наприклад, дві з п'яти провідних компанії – Northrop Grumman і General Dynamics, зробили багатомільярдні придбання у 2018 році.

 

"Американські компанії готуються до нової програми модернізації озброєнь, яка була оголошена в 2017 році президентом Трампом", – наголошує директор Програми озброєнь і військових видатків SIPRI Од Флеран.

 

За його словами, великі американські компанії прагнуть злитися, щоб мати можливість виробляти системи озброєнь нового покоління і, отже, мати в своєму розпорядженні більш широкі можливості для отримання нових контрактів від уряду США.

 

Також, за даними звіту, обсяг продажу озброєнь російських компаній залишається стабільним. Сукупний обсяг продажу зброї 10 компаній РФ в рейтингу 2018 року становив $ 36.2 млрд – незначне зниження на 0.4% у порівнянні з 2017 р. Частка російських компаній в загальному обсязі продажу в рейтингу SIPRI скоротилася з 9.7% у 2017 до 8.6% у 2018. Багато в чому це було пов'язано зі збільшенням загального обсягу продажу Топ-100 у 2018 році через істотне зростання продажу американських і європейських компаній.

 

"У 2018 році продаж зброї Концерну Алмаз-Антей (найбільшого виробника озброєнь у Росії) продовжував зростати, – повідомляє Олександра Куїмова, науковий співробітник Програми озброєнь і військових витрат SIPRI. – Збільшення обсягу продажу було обумовлено не тільки високим внутрішнім попитом, а й зростанням продажу озброєнь (зокрема, ЗРК С-400) в інші країни".

Що стосується країн ЄС, то у 2018-му сукупний обсяг продажу озброєнь 27 європейських компаній, які входять в рейтинг SIPRI Топ-100, незначно зріс і становив $102 млрд.

 

Примітно, що в 2018 році вісімдесят компаній рейтингу SIPRI ТОП-100 базувалися в США, Європі та Росії. З решти 20 шість — базувалися в Японії, по три — в Ізраїлі, Індії та Південній Кореї, дві — в Туреччині та по одній — в Австралії, Канаді та Сінгапурі.

 

Як відомо, база даних SIPRI з військової промисловості була створена в 1989 році. У той час вона виключала дані по компаніях у країнах Східної Європи, включаючи Радянський Союз. Поточна версія містить дані по російських компаніях, починаючи з 2002 року. Китайські компанії не включені в базу даних через відсутність доступних інформації і даних для обґрунтованої й послідовної оцінки продажу зброї, починаючи з 2002 року.

 

SIPRI визначає продаж озброєнь і послуг військового призначення як продаж військових товарів і послуг військовим споживачам, включаючи продаж як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Якщо не зазначене інше, всі зміни розраховуються в реальному виразі. Порівняння між 2017 і 2018 засновані на списку компаній, ранжированих у 2018 (тобто щорічне порівняння між одним і тим самим набором компаній).

 

Нагадаємо, державний концерн "Укроборонпром" представив на спеціалізованій виставці "Зброя та безпека ‑ 2019" 135 зразків військової техніки та озброєння. Серед них – шість нових розробок.