Генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору (НАТО) Єнс Столтенберг вважає, що повернення Росією захоплених поблизу Керченської протоки кораблів може допомогти виконанню Мінських угод. Про це він сказав 19 листопада на прес-конференції перед дводенним засіданням міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу в Брюсселі.
"Я вітаю повернення захоплених українських кораблів. Це те, що Росія повинна була зробити ще давно", – заявив Столтенберг.
Також він сказав, що повернення кораблів відповідає міжнародним зобов'язанням Росії.
"Я вважаю, що це хороша справа також через те, що будемо сподіватися, – це може допомогти здобути певний прогрес в реалізації Мінських угод і також допомогти зусиллям «нормандського формату», аби добитися прогресу у знаходженні стійкого політичного рішення кризи в Україні", – наголосив Столтенберг.
Він висловив очікування, що глави МЗС країн-членів НАТО завтра розглянуть це питання.
Окремо генсекретар Альянсу заявив, що НАТО "передає дуже чіткий сигнал, що Росія повинна дозволити свободу судноплавства в Азовському морі й також неодмінно у Керченській протоці".
Раніше очільник Міноборони Андрій Загороднюк зазначив, що повернення Росією захоплених українських кораблів варто розцінювати виключно як виконання агресором рішення Міжнародного морського трибуналу.
Як повідомлялося, 18 листопада Росія в акваторії Чорного моря передала Україні катери “Нікополь” і “Бердянськ” та буксир “Яни Капу”.
Нагадаємо, 25 листопада 2018 року прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель «Дон» протаранив український рейдовий буксир, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі ВМС ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений.
У ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ», «Нікополь» вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир «Яни Капу» також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ.
5 травня у Гамбурзі Міжнародний трибунал з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити українські військові кораблі та повернути їх під контроль України та звільнити моряків.
7 вересня між Україною та Росією відбувся обмін утримуваними особами. Офіс президента України оприлюднив список з 35 українців, звільнених з російських в'язниць. Так, до України повернулися 11 незаконно засуджених у Росії співгромадян, а також 24 моряки.