Всього за один день, 1 жовтня, підконтрольні Російській Федерації "суди" в окупованому Криму винесли чотири нові вироки за відмову від служби в Збройних силах Росії. Про це йдеться в повідомленні на сайті Кримської правозахисної групи (КПГ).
"За один день кримські "суди" винесли 4 нові вироки за ухилення від служби в армії РФ. Відповідну інформацію було опубліковано на сайтах "судів" Криму", – йдеться в повідомленні.
За даними правозахисників, 1 жовтня вирок виніс "суддя" Кіровського районного "суду" Ігор Галін, а ще три вироки – "суддя" Гагарінського районного "суду" Павло Крилло.
Крім того, у вересні КПГ зафіксувала п'ять нових кримінальних справ стосовно кримчан за ухилення від служби в російській армії. Дві з них – в Судакському міському "суді", ще дві – у Керченському міському "суді" і одна – в Совєтському районному "суді".
Як повідомляють в КПГ, чотири нові вироки було винесено і у вересні. Зокрема 9 вересня виніс вирок "суддя" Совєтського районного "суду" Ігор Бражник, а 11 вересня – "суддя" Керченського міського "суду" Юлія Цораєва, 12 вересня – "суддя" Судакського міського "суду" Михайло Іванов та 17 вересня – "суддя" Судакського міського "суду" Олена Босі.
Крім того, 28 серпня новий вирок у Керченському міському "суді" винесла "суддя" Юлія Цораєва.
Всього на кінець вересня Кримська правозахисна група зафіксувала 78 кримінальних справ за ухилення від служби в російській армії, які було передано на розгляд в "суди" Криму.
За інформацією аналітика Кримської правозахисної групи Олександра Сєдова, найчастіше такі кримінальні справи закінчуються штрафами: мінімальний зафіксований розмір становить 5 тисяч рублів, максимальний – 80 тисяч рублів.
"Зараз в основному призначають 20-25 тисяч, а якщо людина дає "свідчення" і готова відразу ж йти в армію після вироку, то можливий штраф близько 5 тисяч рублів. Максимальний передбачений штраф – 200 тисяч рублів. Як тільки підсудний сплатив штраф – у нього рік судимості, після погашення якої він також йде служити. Багатьох жителів Криму зараз обмежують у влаштуванні на роботу, якщо вони не стоять на обліку у військкоматі. Відповідно, при отриманні повістки їм залишається або піддаватися кримінальному переслідуванню, або йти служити в армію", – пояснює правозахисник.
КПГ ще раз нагадує, що призов кримчан в армію РФ грубо порушує норми міжнародного гуманітарного права.
Проведення призову жителів окупованих територій в армію держави-окупанта, а також безперервна на території Криму пропаганда служби в ЗС РФ порушують ст. 51 Конвенції про захист цивільного населення під час війни (Четвертої Женевської Конвенції), а переміщення призваних громадян України з окупованої території на територію РФ порушує ст. 49 цієї Конвенції.
Кримська правозахисна група збирає різні докази в ході розслідування цього злочину і спільно з іншими правозахисними організаціями та прокуратурою АРК передає їх в МКС.
Як повідомлялося, ЮНЕСКО оприлюднила чергову доповідь генерального директора Організації щодо ситуації в тимчасово окупованому Росією Криму у сферах освіти, науки, культури, поширення інформації та функціонування ЗМІ, у якій констатовано подальше погіршення ситуації на півострові.