Посольство США висловило стурбованість щодо продовження арешту кримським татарам

15 Травня 2019, 17:21

Російські суди продовжили арешт до 15 серпня усім кримським татарам, затриманим після масових обшуків 27 березня. Про це у вівторок, 14 травня,  повідомив адвокат Едем Семедляєв на своїй сторінці у Facebook.

 

За словами адвоката, 20 з 24 судових засідань проходили в закритому режимі.

 

"13-14 травня в шести судах м. Ростова-на-Дону, Ростовської області (м. Шахти і Таганрог) та Сімферополі пройшли судові засідання з продовження запобіжного заходу 24 кримським татарам. Кожен політв'язень (так вимагають називати себе хлопці і такими їх визнає багато хто) був забезпечений захисником за угодою", – написав він.

 

Семедляєв наголошує, що всі політв'язні сприймають своє вивезення на материкову частину Росії як нову форму депортації і репресії за релігійною і національною ознакою. Адвокат зазначив, що заарештовані пов'язують свій арешт безпосередньо зі своєю діяльністю, адже більшість з них – це активісти "Кримської солідарності" або люди, які допомагали сім'ям заарештованих кримських татар.

 

Водночас посольство США в Україні висловило стурбованість щодо продовження політичного переслідування Росією 25 кримських татар, безпідставно затриманих 27 березня. 

 

Зокрема, у США закликають негайно звільнити всіх політичних в'язнів.

 

"Ми глибоко стурбовані продовженням політичного переслідування Росією 25 кримських татар, безпідставно затриманих 27 березня. Повна відсутність прозорості судових слухань їхніх справ неприпустима. Ми закликаємо Росію негайно звільнити всіх політичних в'язнів", –  йдеться у повідомленні.

 

Як повідомлялося, правозахисники  міжнародної правозахисної організації  Human Rights Watch назвали арешти кримських татар, які сталися 27 і 28 березня, безпрецедентним кроком для посилення тиску на групу, яка розкритикувала російську окупацію Кримського півострова. 

 

Водночас міністерство закордонних справ України вимагає від Росії забезпечити консульський доступ до 23 кримських татар, які були заарештовані в окупованому Криму й вивезені до Ростова. 

 

Раніше уповноважений ВР з прав людини Людмила Денісова  заявила, що в окупованому Криму 23 заарештованих кримських татар, яких підозрюють в участі в забороненій в Росії релігійної організації "Хізб ут-Тахрір", вивезли до Ростовської області, де розмістять у п'ятьох СІЗО. 

 

Нагадаємо, 27 березня в окупованому Криму працівники ФСБ, МВС Росії і Росгвардії провели щонайменше 25 обшуків у будинках підозрюваних в участі в діяльності забороненої в Росії релігійної організації «Хізб ут-Тахрір». Зазначається, що російські силовики в окупованому Криму оточили мікрорайон селища компактного проживання кримських татар Строганівка, де вранці провели обшуки. Також силовики встановили блокпости на виїздах, перевіряють автомобілі та документи у всіх пасажирів. У ФСБ Росії заявили про затримання в Криму 20 кримських татар, який підозрюють в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір". 

 

Разом з цим, адвокат Еміль Кубедінов повідомив, що під час обшуків у будинках кримських татар російські силовики підкидають «заборонену» літературу. Проте згодом стало відомо, що до затриманих активістів допустили адвокатів. 

 

Ввечері 27 березня підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для дев'ятьох затриманих під час обшуків кримських татар.

 

28 березня підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для усіх 23 затриманих під час обшуків кримських татар, які підозрюються в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір" . 

 

Натомість 28 березня представник слідчої групи, яка займається справою "Хізб ут-Тахрір", заявив, що в Ростові-на-Дону були затримані Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов і Владлен Абдулкадиров. Також в окупованому Сімферополі біля будівлі підконтрольного РФ  Київського районного "суду", де обирають запобіжний захід фігурантам другої хвилі сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір», працівники "поліції" затримали учасника флешмобу на підтримку затриманих активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність» Таїра Ібрагімова. 

 

Водночас Головне управління Національної поліції України відкрило кримінальне провадження за ст. 162  ч.2 Кримінального кодексу України за фактом порушення недоторканності житла кримських татар передбачена кримінальна відповідальність – до п'яти років позбавлення волі.

 

Своєю чергою, омбудсмен України Людмила Денісова заявила, що більшість громадських активістів, будинки яких в окупованому Сімферополі обшукують російські силовики, відвідували українських політв'язнів Кремля та їздили на судові засідання до Ростова-на-Дону. Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через масові незаконні обшуки помешкань та затримання представників кримськотатарського народу, які відбулися 27 березня в окупованому Криму.

 

Водночас Україна проінформувала генерального секретаря та послів держав-членів Ради Європи про системні затримання в Криму кримських татар. Також українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. Крім того, українська делегація в Парламентській асамблеї Ради Європи звернулася до генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда та президента ПАРЄ Ліліан Марі Паск‘є у зв‘язку з новою хвилею репресій тимчасової окупаційної «влади» Криму проти кримських татар. 

 

У відповідь посольство США в Україні висловило стурбованість проведеними Росією рейдами і арештами в окупованому Криму. Згодом Європейський союз вислови занепокоєння повідомленнями про проведення в анексованому Росією Криму обшуків та арештів і закликає російську владу припинити тиск на кримськотатарську громаду.дночас українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. 

 

Крім того, Держдепартамент Сполучених Штатів засудив дії Росії із затримання 23 жителів Криму, підозрюваних в участі в організації "Хізб ут-Тахрір", яку у РФ називають терористичною.