У Культурно-інформаційному центрі при Посольстві України в Молдові у п'ятницю, 1 березня, відкрилася виставка робіт політв'язня Російської Федерації, українського журналіста Романа Сущенка. Експозицію відкрив Надзвичайний і Повноважний посол України в Молдові Іван Гнатишин.
«П'ять років тому народ України змінив хід історії. Під час Революції гідності 18-20 лютого відбулися найтрагічніші події, і в цей же час почалася окупація українського Криму Росією. Уже п'ятий рік триває війна, яка забрала життя понад 13 000 осіб, а близько 1 500 000 осіб стали вимушеними переселенцями, більш як 70 громадян України незаконно утримуються в Криму і Росії. Одним із бранців Кремля є український журналіст Роман Сущенко, якого засудили до 12 років ув'язнення», – зазначив дипломат.
При цьому він наголосив, що, розповідаючи про Романа Сущенка, треба говорити про необхідність звільнення всіх українських політичних в'язнів і військовополонених, яких незаконно утримують в Росії.
Власний кореспондент Укрінформу в Молдові Зінаїда Гурська ознайомила присутніх з хронологією подій навколо арешту і засудження Мосміськсудом Романа Сущенка, зазначивши, що історія її колеги характерна і для інших бранців Кремля.
«Ми знаємо Романа як високопрофесійного журналіста, публіциста, проте фотокопії картин, які ви бачите сьогодні, відкривають його для нас як талановитого художника, який зберіг за ґратами мужність і віру. Для малювання у Романа не було можливості використовувати мольберт і гаму професійних фарб, він малював простою кульковою ручкою і «освіжав» малюнки доступними в ув'язненні матеріалами – лушпинням цибулі, буряковим соком, чаєм, кетчупом», – зазначила Гурська.
Вона наголосила, що виставка – це можливість висловити Сущенку солідарність і підтримку, і запропонувала підписати Звернення до міжнародної спільноти журналістів і міжнародних громадських організацій з вимогою його звільнити.
Гурська розповіла, що виставка картин Романа Сущенка пройшла в Києві – під час святкування 100-річчя від дня заснування Укрінформу, – Брюсселі, Варшаві та Парижі. Крім того, планується її проведення в Бухаресті і Страсбурзі.
Представник українських громадських організацій, художник, голова Фонду «Відродження» Євген Осередчук від імені українців Молдови висловив професійну і громадську підтримку Роману Сущенку, зазначивши, що представлені малюнки свідчать про високу художню майстерність.
Виставку відвідали співробітники Посольства України в Молдові, дипломати, представники громадськості та ЗМІ. Вони взяли участь у флешмобі «Свободу Сущенку».
Нагадаємо, 4 червня у Москві суд оголосив вирок незаконно затриманому в Росії українському журналісту Роману Сущенку – він отримав 12 років позбавлення волі у колонії суворого режиму. 12 вересня Верховний суд Росії визнав законним рішення Московського міського суду про 12 років ув'язнення для Сущенка. Своєю чергою, журналіст заявив, що розраховує на обмін та пообіцяв родині що обов’язково повернеться.
14 грудня дочка Сущенка Юлія повідомила, що в селі Утробіно її батьку лікарі колонії поставили діагноз "артеріальна гіпертензія" та дали рекомендації на обстеження в іншому місті.