Скасування статті про незаконне збагачення. Реакція політиків на рішення КСУ

27 Лютого 2019, 15:10

Конституційний суд України 26 лютого на закритому засіданні скасував (визнав незаконною) статтю 368-2 Кримінального кодексу, що передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення. Офіційно в КСУ досі не підтвердили цю інформацію, однак про це повідомила низка ЗМІ з посиланням на джерела, а також – деякі депутати.

 

Зокрема, за даними нардепа Мустафи Найєма, чотири з 18 суддів КС проголосували проти скасування зазначеної статті, а саме – Ігор Сліденко, Віктор Колісник, Василь Лемак і Сергій Головатий. Попри це, суд вирішив, що положення статті "не відповідають принципам верховенства права та презумпції невинуватості". У КСУ нібито пояснили своє рішення тим, що стаття про незаконне збагачення зобов’язує самого підозрюваного довести законність своїх статків, однак законодавство покладає тягар доведення виключно на обвинувачення.

 

Конституційне подання щодо скасування відповідальності за незаконне збагачення подали ще у грудні 2017 року 59 народних депутатів (23 нардепа від "Народного фронту", по 11 представників  БПП і групи "Відродження", 10 нардепів з "Опозиційного блоку", 3 – від "Волі народу", 1 з Радикальної партії). Серед підписантів, зокрема, фігуранти справ за цією статтею Кримінального кодексу: Максим Поляков і Євген Дейдей.

 

Відзначимо, що криміналізація незаконного збагачення була однією з вимог Європейського Союзу на виконання Плану дій з візової лібералізації, а також – Міжнародного валютного фонду. Так, голова Комітету Ради в закордонних справах Ганна Гопко пояснила, що такі дії КСУ становлять ризик для безвізового режиму між Україною та ЄС.

 

Окрім загроз від реакції міжнародних партнерів, існує реальна небезпека щодо близько 50 кримінальних проваджень НАБУ, що веде розслідування проти політиків, чиновників та посадовців, яким інкримінують незаконне збагачення та декларування недостовірної інформації. 

 

Своєю чергою, представник президента у парламенті Ірина Луценко вже заявила, що Порошенко внесе в Раду як невідкладний новий законопроект щодо статті про незаконне збагачення. Вона також уточнила, що в новому законі будуть враховані зауваження КС до цієї статті.

 

Так, в українському політичному середовищі бурхливо відреагували на новину про скасування покарання за незаконне збагачення. Зокрема, деякі народні депутати та посадовці спробувала пояснити, чим небезпечне таке рішення для України. Тиждень.ua зібрав реакцію українських діячів на рішення КС.

 

 

Кандидата на посаду президента, лідер партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко оголосив про нібито "шатдаун".

 

"Конституційний Суд? Shutdown! Конституційний Суд виніс сам собі вирок. Після того як він нахабно/демонстративно став на захист чиновників-корупціонерів, КС втратив легітимність у суспільстві, а відтак – більше не має права на існування. <…> Після ганебного антинародного вчинку суддів КС єдиний шлях – Shutdown, з повним перезавантаженням", – заявив він.

 

Водночас він вважає, що варто скликати екстрене засідання Ради національної безпеки і оборони України.

 

"Рішенням РНБО: припинив бюджетне фінансування нелегітимного КС; розпустив нелегітимний КС, з позбавленням дискредитованих суддів усіх титулів, звань і спецпенсій; провів прозору процедуру повного оновлення складу КС, з обов’язковою перевіркою кандидатів на поліграфі", – підкреслив він.

 

Конкурент Гриценка на виборах – Володимир Зеленський звинуватив чинну владу у відповідному рішенні КСУ, згадавши про скандал із розкраданням в Укроборонпромі.

 

"Ідучи, сьогоднішня влада вирішила забрати з собою вкрадене у народу, в армії, що воює. Вчора ми дізналися про розкрадання в Укроборонпромі, сьогодні – про те, що влада руками суддів Конституційного Суду звільнила себе від відповідальності не лише за ці крадіжки, а й за інші, в рази більші. Конституційний Суд визнав неконституційною кримінальну відповідальність чиновників за незаконне збагачення. Тобто за все, що влада вкрала за останні 5 років, притягнути до відповідальності буде неможливо", – зазначив він.

 

Ще один претендент на президентське крісло, лідер Радикальної партії Олег Ляшко заповнював запровадити "смертну кару за корупцію".

 

"Ляшко пропонує ввести смертну кару за корупцію і винесе це питання на всенародний референдум одразу після перемоги на президентських виборах", – повідомив він.

 

Перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов наголосив на загрозі в питанні боротьби із корупцією.

 

"Якщо це правда, то вся боротьба із корупцією буде відкинута да-а-алеко назад. І покарати когось за мільйони в декларації стане майже неможливо. І вся боротьба за е-декларування, автоматичну перевірку декларацій і т.д. виявляється вхолосту – із процесу вибили наріжний камінь, який власне і змушував чиновників доводити, звідки у них всі оті майбахи та золоті злитки", – зазначив він.

 

Схожу думку висловив і глава української делегації в ПАРЄ, народний депутата від БПП Володимир Ар'єв.

 

"Якщо стаття ККУ про незаконне збагачення дійсно скасована Конституційним Судом, то це дуже погана річ. Навіть, якщо є юридичні підстави. ВР має вже цього року повернутися до цієї статті і знову внести її у ККУ з врахуванням позиції Конституційного Суду. Без цієї статті боротьба з корупцією втрачає сенс", – переконаний він.

 

Ще одним депутат з БПП Олексій Гончаренко заявив про необхідність у короткі терміни ухвалити новий закон про незаконне збагачення.

 

"Я підтримував даний законопроект і якщо суд вирішив визнати його неконституційним, то значить потрібно в найкоротший термін прийняти новий закон про незаконне збагачення топ-чиновників і політиків. І закінчити спекуляції з цього питання. Ніякої презумпції невинності стосовно чиновникам", – повідомив він.

 

Своєю чергою, депутат від фракції "Самопоміч" Єгор Соболєв поклав відповідальність за рішення КСУ на команду чинного президента.

 

"Це був перший закон, який я провів у Раді як голова комітету з протидії корупції. За зразок взяли грузинське і американське законодавство. "Дякую" Петру Порошенку і Ко за "судову реформу". "Дякую" Юрію Луценку і Ко за врятований від кримінального покарання після надання додаткових повноважень Януковичу Конституційний суд. Я вам обіцяю – всі зіпсовані і саботовані вами закони ми рано чи пізно зробимо діючими. У тому числі конфіскуємо на користь людей все, що ви встигнете награбувати", – заявив він.

 

Нардеп Мустафа Найєм назвав рішення КС "повним абсурдом", зазначивши, що стаття про незаконне збагачення з'явилося в Міжнародний праві ще в 2003 році.

 

"З точки зору міжнародного права це повний абсурд. Справа в тому, що поняття "Незаконне збагачення" з'явилося в Міжнародний праві ще в 2003 році, коли була прийнята Конвенції ООН проти корупції. Стаття 20 цього документа свідчить, що країна-учасник (а Україна Конвенцію ратифікувала) зобов'язана в рамках свого законодавчого поля "… Визнати в якості кримінально караного діяння, коли воно вчинене, незаконне збагачення, тобто значне збільшення активів державної посадової особи, яке перевищує її законні доходи, які вона не може раціонально обґрунтувати", – резюмував він.

 

Перший заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв підкреслив, що рішення КСУ "узаконює корупцію в Україні".

 

"Згідно з судовою практикою, якщо є топ-корупціонери, які відносяться до Адміністрації президента, органів парламенту, Кабінету міністрів, то доведення, що ти не корупціонер і пояснення, звідки такі доходи, покладається на цю особу. До всіх інших громадян застосовується норма презумпції невинуватості: слідчі органи повинні довести, що людина незаконно збагатилася", – пояснив він.

 

За його словами, тепер слідчим органам треба тепер доводити, звідки у того чи іншого корупціонера з’явилися сотні мільйонів, мільярди гривень.

 

"Це фактично узаконює корупцію в країні. Це означає, що згідно з рішенням суду, буде пряма норма для закриття таких проваджень проти топ-корупціонерів", – наголосив парламентар.