ЗРК С-400, “Бал” та СУ-27. Як збільшилась військова присутність РФ у Криму за час воєнного стану

26 Грудня 2018, 16:36

В Україні 26 грудня о 14.00 закінчився термін дії воєнного стану, введеного в десяти областях після нападу Росії на українські військові судна поблизу Керченської протоки. Упродовж усього місяця спостерігалося значне посилення військової присутності Російської Федерації на території анексованого Криму.

 

Тиждень.ua зібрав інформацію про нові види озброєння, що вже були передислоковані на півострів або лише готуються до цього, а також про військові навчання підрозділів Збройних сил Росії, що пройшли в окупованому Криму від початку воєнного стану.

 

Ракетний комплекс "Бал"

 

У середу, 28 листопада, через три дні після атаки в Азовському морі, Росія перекинула до окупованого Криму протикорабельні берегові ракетні комплекси "Бал". На відео, опублікованому в одній із соцмереж, зафіксовано, як на 15-му кілометрі траси Севастополь-Керч у супроводі поліцейських авто рухається колона військової техніки.

 

 

 

 

"Бал" – це береговий ракетний комплекс з протикорабельною ракетою Ч-35. Дана зброя здатна вражати цілі крилатими ракетами на відстані до 120 км, а пускові установки можуть розміщуватися на відстані до десяти км від берега. З 2008 року "Бал" знаходиться на озброєнні ЗС Російської Федерації.

 

Вже п'ятого грудня російські ЗМІ, посилаючись на слова начальника прес-служби Південного військового округу РФ Вадіма Астаф'єва, повідомили про те, що ракетний комплекс "Бал" було розгорнуто на території окупованого півострову.

 

 

 ЗРК С-400 

 

Одразу після нападу на українські кораблі у Керченській затоці Росія заявила, що в окупований Крим буде передано зенітно-ракетні комплекси "С-400" для здійснення бойового чергування.

 

«Найближчим часом нова зенітна ракетна система заступить на бойове чергування для захисту повітряного простору РФ», – заявив начальник прес-центру Південного військового округу РФ Вадім Астафьєв.

 

Система С-400 виробляється в Росії з 2007 року. Вона здатна вражати аеродинамічні об'єкти на відстані до 400 км, а тактичні балістичні цілі, що летять зі швидкістю 4,8 км/с – на відстані до 60 км.

 

Вже 11 грудня в окупованому Криму біля Керчі були помічені російські зенітно-ракетні комплекси С-400.

 

 

 

Таким чином, поява С-400 в Керчі лише підкреслила напругу у відносинах між РФ та Україною після захоплення Росією українських військових суден разом з екіпажами у Керченській протоці.

 

Бойові літаки Су-27 та Су-30

 

14 грудня представник Головного управління розвідки МО України Вадим Скібіцький повідомив, що на території окупованого Криму Росія додатково розмістила 100 бойових літаків нового типу Су-27 та Су-30, які здатні діяти на всій глибині чорноморського регіону та майже всій території України.

 

У суботу, 22 грудня, до окупованого Криму прибуло ще більше десятка російських літаків СУ-27 і СУ-30. 

 

Підводні човни

 

Росія перекинула з Чорного до Азовського моря морський тральщик "Вице-адмирал Захарьин". Про це повідомив кореспондент агентства Reuters.

 

Також, за словами Вадима Скібіцького, своє військове угруповання в Криму Росія посилила шістьма підводними човнами нового типу, які можуть бути озброєними ракетними комплексами “Калібр” з дальністю враження наземних цілей до 1500 кілометрів.

 

Озвучені плани

 

Окрім здійснення конкретних кроків з передислокування військової техніки до окупованого Криму, Росія також озвучила свої наміри побудувати в районі окупованого Севастополя нову радіолокаційну станцію, систему попередження про ракетний напад "Воронеж-М", а також – автоматизовану систему технічного контролю "Рубіж". Будівництво заплановане на 2019 рік. 

 

"Час і місце розгортання нової станції визначено: як очікується, її почнуть будувати в наступному році на місці дислокації старої РЛС "Дніпро" під Севастополем", – йдеться у повідомленні російського "Інтерфаксу".

 

За даними агентства, новий радар "істотно перевищить за своїми бойовими можливостями станцію "Дніпро", яка покривала, в тому числі, регіон Близького Сходу і могла "бачити" пуски балістичних ракет різного базування на дальності до трьох з половиною тисяч кілометрів".

 

Як зазначається, станція "Дніпро" у окупованому Севастополі належала Україні, деякий час орендувалася Росією, але пізніше договір був розірваний. Також, за даними видання, РФ планує використовувати в окупованому Криму автоматизовану систему контролю за надводною обстановкою при охороні морських кордонів.

 

"Для охорони кордонів в даному районі поставлена ​​задача впроваджувати і використовувати автоматизовану систему технічного контролю "Рубіж"", – наголошується в повідомленні.

 

Згідно з повідомленням, це нова система, якої раніше в Криму не було.

 

30 листопада начальник прес-служби Південного військового округу РФ Вадім Астаф'єва повідомив, що Росія вирішила перекинути новий дивізіон зенітних ракетно-гарматних комплексів "Панцир-С" в окупований Крим до кінця 2018 року.

 

За його словами, зараз на полігоні в Астраханскій області обслуги комплексів "Панцир-С" проводять стикувальні навчальні стрільби.

 

Пересування техніки

 

Упродовж 30 днів воєнного стану в Україні в окупованому Криму декілька разів спостерігали пересування колон військової техніки. Зокрема, у понеділок вночі, 10 грудня, було помічено колону російської бойової техніки на Керченському мосту. 

 

Пересування техніки видно на відео, яке опублікував офіцер ЗСУ Анатолій Штефан на своїй сторінці у Facebook. "10.12.2018 року по Керченському мосту пересувається колона військової техніки з окупованого Криму. Швидше за все, демонстрація сили і показ масової присутності. Міст будували саме для цього", — підписав відео Штефан.

 

 

 

Також у четвер, 20 грудня, помітили пересування російської військової техніки на півночі окупованого Криму. 

 

Напередодні у районі селища Первомайське журналіст "Крим.Реалії" виявив колону у складі вантажівок, БТРів, артилерійських установок та польової кухні, яка рухалася у бік Армянська. Її просування припинялося через аварію однієї з вантажівок.

 

Також зазначається, що ще одна колона російської військової техніки розмістилася неподалік від заводу "Кримський титан", за декілька кілометрів від траси Армянськ-Херсон. Помічник голови Державної прикордонної служби України Олег Слободян у коментарі журналістам повідомив, що прикордонники стежать за ситуацією.

 

Військові навчання

 

В окупованому Криму пройшли військові навчання Збройних сил Російської Федерації, зокрема, у навчаннях брали участь бойові розрахунки дивізіону ЗРК С-400 "Тріумф".

 

 

Під час навчань бойові розрахунки передислокували установки, відпрацювали виявлення цілей і вразили повітряні засоби умовного противника.

 

Також російські військові відпрацювали згортання пускових і радіолокаційних установок, потім перебазувалися в нові позиційні райони. Розгорнувши пускові установки, розрахунки перевірили орієнтування комплексів на місцевості, після чого привели їх у бойовий режим і почали збір даних про повітряну обстановку. Навчання завершилися електронними пусками.

 

Окрім цього, на морських полігонах Чорного моря пройшли навчання підводних човнів Чорноморського флоту Російської Федерації.  Про це у п'ятницю, 21 грудня, повідомила "Радіо Свобода" з посиланням на відділ інформаційного забезпечення флоту.

 

 

«У ході двостороннього навчання екіпаж одного човна буде здійснювати відрив від стеження, а екіпаж другого – максимально довго його підтримувати. У період перебування в підводному положенні обидва човни повинні йти максимально таємно. Щоб виключити зайві шуми, переміщення екіпажу всередині корабля обмежили», – йдеться в повідомленні.

 

У відомстві зазначили, що навчання проводяться відповідно до плану бойової підготовки Чорноморського флоту Росії і спрямовані на підвищення рівня підготовки особового складу.