Міністр закордонних справ України Павло Клімкін запропонував країнам-членам Європейського Союзу запровадити декілька типів санкцій за агресію Росії в Керченській протоці проти українських суден і порушення суверенних прав України. Про це міністр заявив у Брюсселі у понеділок, 10 грудня, повідомляє УНІАН.
"Я запропонував своїм друзям і колегам декілька типів санкцій. Про всі свідомо говорити не буду, починаючи з персональних санкцій для тих, хто брав участь в актах агресії проти України, але також щодо обмеження можливостей російських азовських портів, а також ще деякі креативні санкції. Ми їх будемо обговорювати. Вони вимагають, звісно, більш детального обговорення", – сказав Клімкін.
"Я почув попередню підтримку від ряду міністрів, ряд міністрів потребують обговорення в (своїх) столицях таких санкцій", – додав він.
При цьому міністр попередив, що рішення щодо цих санкцій не слід очікувати "ні сьогодні, ні завтра".
"Я сьогодні сказав, що персональні санкції – це санкції стосовно тих, хто брав участь в актах агресії – це російські військові. Запровадити їх – це є морально зрозуміло і правильно, але нам, в першу чергу, потрібні два типи заходів. Перше – це санкції, які б відчула Росія, і над цими санкціями будемо працювати. Сьогодні я почув підтримку від ряду міністрів однозначну. Ряд міністрів, як я вже сказав, попросили час для того, щоб подивитись на це в столицях. Це рішення, я кажу чесно одразу, воно не буде ні сьогодні, ні завтра. Воно буде опрацьовуватись, оскільки це тягне за собою достатньо детальний аналіз, що має бути зроблено і які мають бути наслідки, а потім, звичайно, пошук консенсусу, але ми над цим будемо працювати", – наголосив Клімкін.
Як повідомлялося, 6 грудня міністр закордонних справ України Павло Клімкін провів зустріч з главою МЗС Німеччини Гайко Маасом, у ході якої сторони обговорили питання звільнення з російського полону українських моряків.
Нагадаємо, 25 листопада прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений.
Крім того, у ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ.
27-28 березня в окупованому Криму заарештували всіх 24 українських моряків. Київський районний "суд" окупованого Сімферополя заарештував Володимира Варемеза, Сергія Цибізова, Андрія Оприска, Віктора Беспальченка, Володимира Терещенка, Романа Мокряка, Михайла Власюка, Сергія Попова, Юрія Будзила, Владислава Костишина, Богдана Головаша, Сергія Чуліба, Андрія Драча, Володимира Лісового, Андрія Шевченка, В'ячеслава Зінченка, Юрія Без'язичного, Євгена Семідоцького, Богдана Небилицю, Олега Мельничука та Дениса Гриценка. Своєю чергою, у Керчі також до 25 січня 2019 року були заарештовані поранені Андрій Артеменко, Андрій Ейдер і Василь Сорока.
29 листопада заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз заявив, що українських моряків, захоплених Росією в Керченській протоці, почали вивозити із СІЗО в окупованому Сімферополі. 30 листопада заступник Громадської спостережної комісії Москви Єва Меркачева повідомила, що більшість українських моряків, заарештованих у Криму після інциденту в Керченській протоці, перебувають під вартою у ізоляторі "Лефортово", що у Москві.