Саміт G20 в Аргентині. Основні тези

3 Грудня 2018, 19:17

У Буенос-Айресі завершився дводенний саміт "Великої двадцятки", який зібрав керівників найрозвиненіших держав світу: Аргентини, Австралії, Бразилії, Великої Британії, Індії, Індонезії, Італії, Канади, Китаю, Мексики, Німеччини, Південної Африки, Південної Кореї, Росії, Саудівської Аравії, Сполучених Штатів, Туреччини, Франції, Японії, а також ЄС. Так, G20 об'єднує найбільші економіки, спільне ВВП яких сягає 85% світової торгівлі, а населення становить 2/3 планети. Зокрема, головною темою цьогорічного саміту став "справедливий і сталий розвиток" країн-членів організації. 

 

Попри підйом популістів і націоналістів у всьому світі, "Велика двадцятка" досі залишається актуальною. Перед відкриттям саміту основними проблемними питаннями для міжнародної спільноти стали: торговельна війна між США та Китаєм, звинувачення очільника Саудівської Аравії у причетності до вбивства журналіста Джамала Хашукджі та напад Росії на українські кораблі у Керченській протоці. За результатами саміту учасники підписали "Декларацію мінімального компромісу", яка складається з пунктів про проблеми міграційного характеру, торгівлю, клімат та кібертероризм.

 

 

У підсумку саміт в Аргентині обійшовся практично без сюрпризів. Єдиною резонансною подією стала відмова президента США Дональда Трампа від запланованої зустрічі з главою РФ Владіміром Путіним. Своє рішення американський лідер аргументував тим, що Москва досі не повернула захоплені українські кораблі і не звільнила заарештованих членів екіпажу. Однак деякі аналітики стверджують, що реальної причиною скасування зустрічі є напруга навколо розслідування російського втручання в американські вибори 2016 року, а саме нещодавнє зізнання екс-адвоката Трампа Майкла Коена у дачі неправдивих свідчень у Конгресі США.

 

Тиждень.ua розповідає про підсумки саміту "Великої двадцятки" в Буенос-Айресі.

 

 

Атака РФ у Керченській протоці

 

Захоплення РФ український кораблів і моряків також стало темою для обговорень під час саміту G20. Як відомо, через ескалацію на Азові глава Білого дому скасував заплановану зустріч з Путіним. Цікаво, що перед фотографуванням усіх очільників держав, Трамп пройшов повз Путіна, проігнорувавши його та не потиснувши руку. 

 

 

"Я не здатен читати його думки. Ніхто не може. Він знає, чого він прагне, але ми не можемо дозволити, щоб певні речі відбулись. Але вони відбулись. Я не можу бути частиною цього", – відповів Трамп на питання про своє розуміння стратегії Путіна щодо України.

 

"Виходячи з того, що кораблі і моряки не були повернуті в Україну з Росії, я вирішив, що буде краще, якщо всі зацікавлені сторони скасують мою раніше заплановану зустріч в Аргентині з президентом Владіміром Путіним", – написав він раніше у Twitter.

 

Однак після закінчення саміту Путін заявив журналістам, що коротка неформальна розмова про ситуацію у Чорному морі відбулася.

 

"Що називається, "на ногах" там (на саміті –, Ред.) усі один з одним спілкуються, і ми поспілкувалися з президентом Трампом – так, у двох словах…Я відповів на його питання, пов'язані з цим інцидентом у Чорному морі. У нього своя позиція з цих питань і проблем, у мене – своя. Але, у всякому разі, ми залишилися при своїй думці. У всякому разі, я його поінформував про наше бачення цього інциденту", – сказав президент РФ.

 

Також він висловив сподівання, що зустріч з Трампом рано чи пізно відбудеться.

 

"Сподіваюся, що ця зустріч все-таки відбудеться тоді, коли американська сторона буде до цього готова", – сказав Путін.

 

Крім того, про звільнення незаконно заарештованих українських моряків з Путіним говорили канцлерка ФРН Ангела Меркель та французький президент Еммануель Макрон. 

 

Водночас спікер фракції ХДС/ХСС з питань зовнішньої політики Юрґен Хардт підтвердив, що саміт G20 не зумів засудити Путіна за агресивні дії поблизу Керченської протоки. "Президенту Путіну майже все зійшло з рук після його відновленої агресії проти України", – сказав він.

 

 

Брехня по-путінськи

 

Глава РФ Путін скористався трибуною на саміті G20, щоб вкотре поширити брехню щодо України. Зокрема, він назвав події на Азові так званою "провокацією" від української влади.Путін звинуватив українського президента Петра Порошенка у так званих "провокацій", адже через введення воєнного стану український глава держави нібито хоче зірвати президентські вибори в країні. Ймовірно, російський президент забув про те, що Верховна Рада ухвалила постанову про проведення президентських виборів вчасно, а саме 31 березня 2019 року.

 

"Нам потрібно підтвердити провокаційний характер дій української влади і зафіксувати це все в юридичних документах. Нам потрібно отримати повні свідчення з боку моряків, все це оформити відповідним чином", – сказав російський лідер.

 

"В Україні продовжується політика, спрямована на пограбування свого народу – кому війна, а кому мати рідна. Завжди війною легше прикрити свої провали в економічній та  соціальній політиці: винні не вони, винен зовнішній агресор. І в зубожінні народу винен зовнішній агресор .. Керівництво України – партія війни, і поки воно при владі, вона буде продовжуватися", – повідомив Путін.

 

Також він прокоментував незаконний арешт українських військовополонених моряків. "Зараз ми це не розглядаємо. Нам потрібно довести провокаційний характер дій України", – розповів президент РФ.

 

 

Справа Хашукджі

 

Серед інших очільників на полях саміту був присутній кронпринц Саудівської Аравії Мохаммед бін Салман. Як відомо, багато країн підозрює саудівську владу в організації вбивства  журналіста-опозиціонера Джамаля Хашукджі, яке сталося на території консульства держави в Стамбулі. Так, найбільше гучних заяв у сторону саудівського кронпринца лунає від президента Туреччини Реджепа Ердогана.

 

Своєю чергою, неформальна бесіда у кулуарах саміту між французьким лідером Еммануелем Макронон і  кронпринцом потрапила на відео. Макрон тоді сказав:"Я стурбований. Ти ніколи мене не слухаєш". Так, західні ЗМІ припускають, що мова йшла саме про вбивство Хашукджі, або ж про війну у Ємені.

 

 

Крім того, з бін Салманом зустрілася британська прем'єрка Тереза Мей. Глава британського уряду закликала саудівську владу співпрацювати зі слідством. Водночас Ердоган наголосив на необхідності екстрадиції причетних до вбивства.

 

Єдиним, хто усміхнувся до кронпринца, був Путін. Президент РФ з широкою усмішкою потиснув йому руку, а згодом вони вже щось активно обговорювали та жартували.

 

 

Декларація

 
Лідери країн "Великої двадцятки" погодили спільну декларацію, яка охопила майже усі сфери щодо економічного зростання. "Після десяти років з моменту першого саміту лідерів країн G20 ми провели зустріч в Буенос-Айресі з 30 листопада по 1 грудня 2018 року, щоб досягти консенсусу в питанні справедливого й сталого розвитку за допомогою орієнтованої на людей, всеохоплюючої та перспективної програми", – йдеться у документі.

 

Так, лідери G20 підтвердили спільну взаємодію "з метою вдосконалення міжнародного порядку, заснованого на правилах, який дозволяє ефективно реагувати на швидкозмінний світ".

 

Відзначається необхідність реформування Світової організації торгівлі (СОТ), так як остання не відповідає сучасним викликам і цілям.

 

У декларації також йдеться про важливість реагування на кліматичні зміни попри наміри США вийти з Паризької угоди. Так, Штати не підписали документ про клімат, де йшлося про скорочення викидів в атмосферу.

 

Водночас у документі наголошується про проблеми переміщення біженців, які "є глобальною проблемою з гуманітарними, політичними, соціальними та економічними наслідками".

 

 

Торговельна угода Китаю і США

 

Трамп і лідер Китаю Сі Цзіньпін за підсумками зустрічі домовилися не запроваджувати нові мита на імпорт з обох країн з 1 січня 2019 року. Водночас Пекін пообіцяв суттєво збільшити імпорт американських товарів. 

 

Така "тимчасова угода" закінчила торговельну війну між двома країнами. "Китай погодить покупку дуже значного обсягу сільськогосподарської, енергетичної, промислової та іншої продукції з США для скорочення торгового дисбалансу між країнами", – заявив Трамп.

 

Зокрема, ці домовленості будуть діяти до 1 квітня 2019 року.

 

 

USMCA замість NAFTA

 

У рамках саміту Канада, Мексика і США уклали нову торговельну угоду – USMCA, що замінить угоду NAFTA, яка припинила існування.

 

"Це був довгий і важкий шлях. На ньому зустрічалося багато перешкод і зловживань, однак ми прийшли до цього моменту. Це визначний момент для всіх наших країн" – зауважив Трамп.

 

 

Наразі угоду мають затвердити законодавчі органи трьох країн.

 

Своєю чергою, американський президент називав USMCA найсучаснішою і збалансованою торговою угодою в історії США.