Український інститут національної пам'яті прокоментував інцидент на могилі лідера ОУН Степана Бандери в Мюнхені, коли проросійський британській журналіст Грем Філліпс зірвав прапори з могили, наголосивши, що цьому могло б запобігти створення Українського національного пантеону. Про це повідомляє прес-служба УІНП.
"Цей випадок не лише закликає нас до реакції на рівні Міністерства закордонних справ України але водночас знову піднімає надзвичайно важливе питання – створення Українського національного пантеону. Посилення заходів безпеки, яких можна б було вжити на кладовищі Вальдфрідгоф, щодо охорони могили Степана Бандери", – наголосив працівник УІНП Павло Подобєд.
У Інституті переконані, що системним вирішенням проблеми щодо опіки над похованнями видатних українців стало б перенесення їх в середмістя Києва – до Меморіалу українських героїв – Українського національного пантеону, створення якого наразі затримується через брак політичної волі.
"Національний пантеон – це місце, де будуть справжні та символічні поховання найвизначніших діячів української історії. Це дуже важливо для нас усіх – адже тільки там, де пам'ятають загиблих, є ті, хто захищає живих", — пояснив голова Інституту Володимир В’ятрович.
Як зазначається, щоб вирішити питання створення національного пантеону необхідно якнайшвидше скликати перше засідання організаційного комітету зі створення та функціонування Меморіалу українських героїв – Українського національного пантеону і відтак розпочати роботу над пошуком ймовірного місця для будівництва пантеону, затвердити план заходів щодо створення і функціонування пантеону.
"На мою думку місцем міг би стати Хрещатий парк, де зараз знаходиться так звана Арка Дружби народів. Це чудове місце з точки зору географічного розташування і краєвиду в місті Києві", – додав Подобєд.
Своєю чергою, В’ятрович заявив, що створення національного пантеону передбачає реалізації одразу трьох проектів щодо перепоховання видатних українців.
"Наш план передбачає реалізацію кількох проектів. Один з них передбачає створення сектору поховань на Лук’янівському кладовищі, де будуть поховані визначні українці. І це вже почалося – там було перепоховано Олександра Олеся", – підкреслив він.
За його словами, другий рівень – це створення національного військового кладовища, де мають бути поховані найвизначніші українські військовики, які боролися за незалежність.
"І третій рівень, найвищий, це рівень національного пантеону, де мали б бути поховані найвизначніші діячі української історії, а також могила невідомого вояка сучасної російсько-української війни. Місце ще не визначено, наша пропозиція, яку ми вкидаємо у дискусію – над Дніпром, під аркою Дружби народів", – додав В’ятрович.
Як повідомлялося, на цвинтарі Вальдфрідгоф у Мюнхені проросійський британський журналіст Грем Філіпс вчинив наругу над могилою лідера ОУН Степана Бандери. До могильного хреста Філліпс прикріпив банер з написом: "Український нацист Степан Бандера похоронений тут". Крім того, він скинув на землю український прапор та чорно-червоний прапор ОУН-УПА. У Німеччині поліція повідомила, що взяла до уваги відео.