У понеділок, 16 липня, у Гельсінкі відбулася зустріч президентів США Дональда Трампа і президента Росії Владіміра Путіна. Так, лідери двох країн зустрілися тет-а-тет у Готичному залі Президентського палацу. Зокрема, переговори тривали дві години десять хвилин, замість запланованих 1,5 години. Після завершення зустрічі очільники вийшли на спільну прес-конференцію для журналістів.
Примітно, що глава Білого дому жодного разу під час виступу не згадав про Україну: ані слова про збройний конфлікт на Донбасі, ані про незаконність анексії Криму, ані про політв'язнів, який утримує РФ. Водночас Путін відповів за Трампа, заявивши, що американський лідер "каже про незаконність приєднання Криму до Російської Федерації".
У свою чергу, Путін начебто запевнив Трампа у тому, що Москва збереже транзит російського газу через Україну після будівництва газопроводу "Північний потік-2", якщо врегулюється суперечка між "Нафтогазом" і "Газпромом" у рамках Стокгольмського арбітражу. Однак гарантій ніяких представлено теж не було.
Крім того, президенти обговорили ситуацію у Сирії, втручання у вибори та можливі варіанти покращення відносин між двома державами.
Тиждень.ua зібрав основні заяви президентів США і Росії та реакції світової спільноти на підсумки переговорів.
Тет-а-тет
Зазначається, що Трамп вів переговори з Путіним разом зі своїм перекладачем Мариною Гросс (Marina Gross). Зокрема, Гросс раніше займался перекладом для Держдепартаменту США та інших державних установ. В 2008 році вона супроводжувала першу леді Лору Буш в Сочі.
Так, переговори між двома лідерами загалом тривали дві години. Раніше планувалося, що зустріч пройде 90 хвилин.
Наголошується, що у певний момент їхньої розмови перша леді США Меланія Трамп була направлена до лідерів, щоб роз'яснити ситуацію. Так, Трамп і Путін продовжували говорити ще годину.
У свою чергу, Трамп після зустрічі заявив, що "це гарний початок для всіх".
"Я думаю, це хороший старт. Це дуже-дуже гарний початок для всіх", – сказав він.
Робочий сніданок
Після зустрічі тет-а-тет американський Трамп і Путін прибули на робочий сніданок.
Так, делегації обох сторін сиділи за довгим столом.
Відзначається, що поруч з Трампом сиділи Фіона Хілл з Ради нацбезпеки, держсекретар Майк Помпео, перекладач Марина Гросс, посол США в Росії Джон Гантсман, радник з питань нацбезпеки Джон Болтон і керівник апарату Білого дому Джон Келлі.
.
Виступ Путіна
Президент РФ заявив, що сьогодні Росія та США зіштовхуються з новими викликами.
Так, Путін повідомив, що хоче перевести контакти спецслужб на системну основу, та додав, що російська сторона передала Вашингтону записку" з конкретними заходами щодо роззброєння.
Крім того, він сказав, що в Сирії США і РФ повинні працювати над поверненням біженців до своїх домівок, які ті залишили під час військового конфлікту.
Водночас російський очільник сказав, що Трамп наполіг на розведенні ізраїльських та сирійських військ в районі Голанських висот.
"Після завершення остаточного розгрому терористів в південній зоні, ситуація на Голанських висот повинна бути переведена в повну відповідність угодам 1974 року про розведення ізраїльських та сирійських військ. Це дозволить повернути спокій на Голани, відновити режим припинення вогню між Сирією та Ізраїлем, надійно забезпечити безпеку держави Ізраїль", – заявив він.
Також Путін наголосив, що позиції Росії та США відрізняються щодо ядерної програми Ірану.
Так, Путін також прокоментував українське питання.
"Під час обговорення внутрішньоукраїнської кризи звернули увагу на важливість добросовісної реалізації Мінських домовленостей. США могли б рішучіше наполягати на цьому і налаштовувати українське керівництво на цю роботу", – сказав Путін.
Водночас Путін відреагував на інформацію щодо втручання Росії в американські вибори.
"Мені довелося повторити те, что я говорив вже не один раз, зокрема і на особистій зустрічі з президентом, що Російська держав ніколи не вмішувалася і не збирається втручатися в американські внутрішні справи, зокрема у виборчий процес", – сказав він.
"Ми чули звинувачення на адресу фірми" Конкорд ". Наскільки мені відомо, ця фірма найняла американських адвокатів і всі звинувачення на її адресу розсипаються в американському суді", – додав він.
Додається, що Путін подарував Трампу м’яч ЧС-2018, побажавши США у 2026 році успішно провести чемпіонат світу з футболу.
"Що стосується того, що м'яч на нашій стороні по Сирії: ось пан президент тільки що говорив про те, що ми закінчили і успішно провели чемпіонат світу з футболу. От щодо м'яча, я хочу пану президенту цей м’яч передати – тепер м’яч на його боці", – сказав Путін.
Виступ Трампа
У свою чергу, Трамп повідомив, що наразі відносини між державами на найнижчій точці свого розвитку, але це, за його словами, змінилось чотири години тому.
"У нас був хороший, відвертий діалог…Продуктивний діалог хороший не тільки для США та РФ, але і для всього світу. Проблеми між нами відомі всім і ми їх сьогодні обговорювали. Наші стосунки ніколи не були гіршими, ніж зараз, однак це змінилося в останні чотири години. Я справді в це вірю", – сказав Трамп.
Президент США додав, що діалог між двома державами відкриває шлях для миру та справедливості.
"Діалог між США та Росією відкриває можливості для миру у світі… Сьогоднішня зустріч лише перший крок у довгому процесі", – сказав він.
"Я також говорив про важливість тиску на Іран, щоб не допустити розвитку його ядерної програми. Щодо ситуації в Сирії я чітко дав зрозуміти, що не допустимо, щоб наші зусилля щодо боротьби з ДІЛІ зійшли нанівець", – додав він.
Відзначається, що Трамп двічі подякував Путіну за переговори.
Примітно, що під час свого вступного слова Трамп жодного разу не згадав про Україну.
Відповіді на запитання журналістів
Відповідаючи на запитання журналіста, Трамп заявив, що що Путін є хорошим конкурентом, що є позитивною оцінкою.
Водночас Путін запевнив американського колегу у готовності зберегти транзит газу через Україну після реалізації "Північного потоку-2" і продовжити контракт після 2019 року, якщо якщо врегулюється суперечка між українським "Нафтогазом" і російським "Газпромом" у рамках Стокгольмського арбітражу.
"Президент (Трамп, – Ред.) висловлював стурбованість у зв`язку зі зникненням транзиту через Україну. Я запевнив пана президента, що Росія готова зберегти цей транзит. Більш того, ми готові продовжити транзитний контракт, який закінчується наступного року, в разі врегулювання спору між суб`єктами господарювання в Стокгольмському арбітражному суді", – сказав Путін.
На запитання американських журналістів про втручання Росії в американські вибори у 2016 році Трамп заявив, що його команда справедливо здобула перемогу.
"Не було змови. Я не знав президента. Не було змови", – сказав він.
Наголошується, що Путін у відповідь на це попросив надати конкретні докази. Однак він визнав, що хотів перемоги Трампа, оскільки той виголошував заяви про нормалізацію відносин з Росією.
"Так, я хотів. Тому що він говорив про нормалізацію відносин з Росією", – сказав російський очільник.
Крім того, російський президент заявив, що у разі допитів росіян, Москва вимагатиме аналогічного кроку від Штатів – допитів представників американських спецслужб.
У свою чергу, коментуючи ситуацію в Сирії, Трамп відзначив, що військові США та Росії працюють краще за політиків.
Також Путін звинуватив американського мільярдера Джорджа Сороса у масових втручаннях.
Потім президент РФ заявив, що питання Криму для Росії закрите.
"Позиція президента Трампа по Криму відома. Він її дотримується. Він каже про незаконність приєднання Криму до Російської Федерації", – зазначив Путін.
"У нас інша точка зору. Ми вважаємо, що ми провели референдум у повній відповідності до міжнародного права… Для нас, для РФ, це питання закрите. Все", – сказав він.
У свою чергу, глава Білого дому не прокоментував дану заяву.
Реакції
Джон Бреннан – колишній голова ЦРУ
"Результати прес-конференції Дональда Трампа в Гельсінкі піднімаються та перевищують порогове значення "тяжких злочинів та проступків". Це було ні що інше, як зрада. Коментар Трампа не тільки був імбіцильним, він був повністю на руку Путіна", – написав він.
Володимир Ар'єв – голова української делегації в ПАРЄ
"За підсумками зустрічі Трампа і Путіна, головною новиною залишився сам факт зустрічі. Якщо ці зустрічі стануть регулярними, тоді можна казати що за щось торгуються. А нам все одно своє робити", – написав він.
Джошуа Голланд – дописувач видання The Nation
"Я гадаю, що це набагато перевищило дикі мрії Владіміра. Ймовірно, він очікував трохи жорсткішої розмови з Трампом…Прес-конференція Трампа з Путіним була всім, про що Путін міг мріяти", – зауважив він.
Ненсі Пелосі – лідер американських демократів в Палаті представників
"Це сумний день для Америки, і для всіх західних демократій, які Путін продовжує переслідувати", – наголосила вона.
Майкл Карпентер – колишній помічник заступника міністра оборони США з питань України та Євразії
"Це вражаюча прес-конференції навіть за стандартами Трампа. Президента Сполучених Штатів щойно публічно щодо висновків розвідувальної спільноти США і розповсюдження теорій змов, щоб виправдати кібернапад Росії на Сполучені Штати. Зрада", – підкреслив він.
Андерс Аслунд – старший науковий співробітник Інституту Петерсона з міжнародної економіки та головний експерт з української економіки в США
"Двогодинна приватна зустріч Трампа та Путіна збільшила давні підозри, що Трамп продався Путіну. рамп не зробив нічого для захисту від таких підозр, а навпаки посилив їх"
Майкл Макфол – екс-посол США у Росії
"Путін щойно здобув фантастичну перемогу у Гельсінкі-2018", – написав він.
Стівен Пайфер – екс-посол США в Україні (1998-2000)
"Під час вступного слова на прес-конференції Путін заяви, що він і Трамп обговорили "внутрішню кризу в Україні", не згадуючи про російську агресію. Трамп навіть не згадав про українсько-російський конфлікт", – відзначив він.
"Отже, це Путін, а не Трамп, який стверджує, що Трамп стверджує, що російська анексія Криму є незаконною", – додав екс-посол.