“Темна епоха для турецької демократії”. Світові ЗМІ про переобрання Ердогана

27 Червня 2018, 20:23

У Туреччині 24 червня відбулися одночасно президентські та парламентські вибори. Чинний президенит Реджеп Тайіп Ердоган переміг у першому турі виборів, отримавши 52,54% голоси, тоді як його головний суперник від опозиційної Республіканської народної партії (РНП) Мухаррем Індже посів друге місце, набравши 30,8% голосів. 

 

Так, одразу після виборів в Туреччині вступає в силу конституційна реформа, схвалена на референдумі 16 квітня 2017 року. В результаті Турецька республіка з парламентської перетвориться в президентську. Це означає, що Ердоган стане главою виконавчої влади, а посада прем'єр-міністра скасовується. Очільник турецької держави не буде підзвітний парламенту, отримає право видавати укази, призначатиме декількох віце-президентів і всіх членів уряду. 

 

 

Водночас того ж дня відбулися парламентські вибори, на яких  блок "Народний альянс", до якого входять "Партія справедливості та розвитку" Ердогана  та її союзницька "Партія націоналістичного руху" (МНР) здобули більшість та має 53,62% голосів. У свою чергу, опозиційний блок "Національний альянс", до якого входять РНП, "Хороша партія" та "Партія щастя", отримав 34,04% голосів. 

 

Тиждень.ua зібрав реакції та оцінки іноземних медіа щодо перемоги Ердогана на президентських виборах в Туреччині.

 

The Washington Post

 

 

Американське видання зазначає, що критики з тривогою відреагували на перемогу Ердогана.

 

Зазначається, що у своїй промові Ердоган сказав, що його мета полягає в тому, щоб до 2023 року, 100-річчя Турецької республіки, країна стала однією з 10 країн світу. 

 

 

У свою чергу, Туреччина постраждала від зростання інфляції та боротьби з валютою.

 

Так, незважаючи на те, що економіка країни зросла приблизно на 7 відсотків в минулому році, аналітики попереджають, це в значній мірі пояснюється нестійкими грандіозними будівельними проектами.

 

"Є багато нестачі. Коли ми дивимось на загальну макроекономічну картину, інфляція є високою, курс обмінного курсу високий, процентні ставки є високими, бюджетний дефіцит високий, дефіцит поточного рахунку високий ", – зауважив  аналітик з економіки Озлем Дерічі Сенгул.

 

Водночас експерт Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House Фаді Хакура прогнозував, що Туреччина наближається до економічної кризи протягом наступних п'яти років, однак зазначив, що не було жодних ознак того, що Ердоган змінить курс економіки.

 

"Він буде продовжувати проводити популістську економічну політику, яка веде до економічного руйнування Туреччини…Немає жодних ознак того, що Ердоган змінить курс з точки зору економічної популістської програми", – відзначив він.

 

За словами Хакури, Ердоган "одержимий надвисокими темпами зростання, що виходять за межі можливостей турецької економіки".

 

"Саме це призведе до економічного руйнування в Туреччині ", – пояснив він.

 

Так, Франція та США мають незалежні судові органи, вільну пресу, незалежні інститути та партійну політику.

 

"Не можна сказати, що правова система в Туреччині є незалежною. Державні ЗМІ повністю перебувають під контролем  Ердогана ", – додав Хакура.

 

"Туреччина відрізала свої зв'язки з демократичними цінностями", – заявив Мухаррем Індже з Республіканської народної партії.

 

 

The New York Times 

 

 

Американська газета відзначає, що остання турецька кампанія не була ні вільною, ні справедливою.

 

Так, Ердоган контролює телебачення, як державне, так і приватне.

 

Наголошується, що з новими повноваженнями президентства Ердоган досягне майже абсолютної влади.

 

"Після ще двох термінів демократія Туреччини може бути пам'яткою, захованою в далекому минулому", – йдеться у статті.

 

 

Відзначається, що Туреччина залишається проблемою для Сполучених Штатів та Європи.

 

"Ердоган зблизився з Путіним і домовився про покупку сучасних комплексів протиповітряної оборони S-400 з Москви, які несумісні з НАТО. Він повинен бути переконаний, що це ставить під загрозу його прагнення щодо закупівлі 100 винищувачів F-35 зі Сполучених Штатів", – йдеться у публікації.

 

У свою чергу, відомий есеїст і новеліст зі Стамбулу Kaya Genc зазначає, що коли Ердоган нещодавно анонсував нове виконавче керівництво, аналітики порівняли його із Сонячною системою.

 

"Ердоган сидить в центрі нової системи як сонце. Кількість його "планет" або його міністерств дорівнює 16. Його дев'ять "супутників" або політичні радники  будуть спеціалізуватися в таких галузях, як охорона здоров'я, зовнішня та соціальна політика…Новий президентський палац Туреччини, побудований за образом Білого дому, відкриє більше 1000 офісів для фахівців, які працюватимуть на президента", – йдеться у статті.

 

"Ми будемо приймати рішення швидше; всі послуги будуть орієнтовані на результат ", – заявив пан Ердоган, представляючи систему.

 

 

VOX

 

 

Американське видання нагадало, що раніше президент Туреччини мав більше церемоніальну роль, тоді як країною в основному керував прем'єр-міністр. Однак це змінилося минулого року, коли референдум, очолюваний партією Ердогана, скасував існуючу структуру уряду.

 

"Вони скасували роль прем'єр-міністра і дозволили Ердогану розширити межі своєї влади", – йдеться у публікації.

 

Так, Ердоган, ймовірно, залишатиметься президентом до 2023 року. І якщо він буде переобраний, він зможе залишитися на посаді до 2028 року. 

 

 

Зазначається, що успіх  Ердогана серед суспільства пов'язаний з його переконаннями  про те, що "Туреччина перебуває під загрозою з різних напрямів, включаючи тероризм, і що він захищає їх і вживає необхідних заходів для його подолання".

 

 

"Одним з прикладів цього є Сирія, яка поділяє кордон з Туреччиною. В даний час країна переживає кривавий семирічний конфлікт, і Туреччина є одним з основних опонентів сирійських опозиційних сил", – йдеться у публікації.

 

Крім того, остання перемога Ердогана може також підірвати стосунки Туреччини з НАТО. Хоча Туреччина, яка є однією з найстарших членів НАТО, співпрацює з західними партнерами, зростаючі відносини Ердогана з президентом Росії Владіміром Путіним можуть ускладнити ситуацію.

 

Водночас перемога Ердогана відкриває двері для того, щоб президент мав більше повноважень, ніж будь-коли, що, безсумнівно, матиме значний вплив на Туреччину та регіон на багато років.

 

 

The Guardian

 

 

Британське видання зазначає, що безперечна перемога в першому турі президентських виборів в Туреччині підштовхнула Ердогана у найвищий ранг світових лідерів у стилі Владіміра Путіна (РФ), Сі Цзіньпіня (Китай) та Абделя Фаттаха Ас-Сісі (Єгипет). 

 

Зазначається, що це може означати початок нової темної епохи для турецької демократії.

 

 

"Ми ніколи не вклонимось перед  кимось, окрім Бога", – заявив Ердоган, не сказавши жодних добрих слів для своїх суперників.

 

 

Незважаючи на те, що Ердоган пообіцяв відкликати надзвичайний стан після невдалого перевороту 2016 року, здається неймовірним, незабаром незабаром буде звільнений тисяч курдських активістів та депутатів, адвокатів, державних службовців, суддів та журналістів, які залишаються у в'язницях.

 

Наголошується, що його переобрання не є результатом, який більшість країн ЄС сподіваються. Вони засуджують його порушення прав людини та його підрив демократичних інститутів. 

 

Зокрема, люди, як Орбан, Путін і  Трамп,  бачать Ердогана  сильним , як вони самі: ультранаціоналістичним, однобічним, популістським.

 

"Автократія – це нова норма", – підсумували у статті.