Загадкові масові отруєння. Що відомо про ситуацію в школах

23 Травня 2018, 17:04

В Україні з початку травня сталося вже шість випадків масового отруєння невідомою речовиною в школах. Зокрема, відомо про зазначені ситуації в навчальних закладах Черкас, Миколаєва, Харкова, Павлограду, Новоукраїнки та Новомосковська. У всіх випадках школярі скаржились на запаморочення, слабкість та ускладнене дихання.

 

Тиждень.ua зібрав усю інформацію щодо ситуації із отруєнням в українських школах, а також реакцію влади на ці інциденти.

 

 

Черкаси

 

У черкаській школі № 8 під час лінійки 8 травня великій кількості дітей стало погано. Зокрема, у дітей спостерігалися – нудота, запаморочення, головний біль. Усього на лінійці перебувало 424 учні. Унаслідок інциденту до обласної лікарні звернулися 94 дитини, із яких до лікарні госпіталізували 56 осіб (потерпілі учні 2-9 класів та двоє вчителів).

 

Стало відомо, що 11 дітей у результаті отруєння потрапили до реанімації. Лікарі поставили попередній діагноз у всіх потерпілих – отруєння невідомою речовиною.

 

З метою визначення причини погіршення стану здоров’я школярів хіміко-радіологічною лабораторією Державної служби з надзвичайних ситуацій на території школи були проведені заміри повітря на вміст небезпечних хімречовин. Однак перевищень вмісту хімічних речовин понад граничнодопустимої концентрації не виявлено.

 

За цим фактом поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 325 (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням) ККУ.

 

Водночас серед причин отруєння великої кількості дітей назвали декілька: локальне розпилення невідомої речовини (відповідну версію озвучив прем'єр-міністр Володимир Гройсман); аварія на хімічному заводі "Азот" (місцеві жителі); розповсюдження невідомої речовини з прилеглої до школи території військової частини А1744 (місцеві ЗМІ); диверсія (глава Служби безпеки України Василь Грицак). Крім того, голова управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Олег Рубан заявив, що наразі вивчається більше п'яти чинників, які могли стати причиною масового отруєння. Зокрема, за його словами, основними причинами стають позапланові ремонтні роботи, під час яких застосовуються неякісні матеріали (лаки, фарби тощо), та неякісне виконання таких робіт, використання дітьми балончиків індивідуального захисту, а також неправильна робота каналізаційних стоків.

 

Однак дві із зазначених версій не підтвердилися. Зокрема, виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун перед засіданням Кабінету міністрів  відхилила припущення, що масове отруєння учнів у Черкасах сталося через аварію на азотному підприємстві, адже аналізи крові у дітей не засвідчили наслідки отруєння даною речовиною. На заводі також заявили, що жодних порушень ведення технологічного процесу на підприємстві не було, а гранично допустимі концентрації викидів в атмосферу не перевищувались. Крім того, військова прокуратура повідомила, що спеціалісти не виявили витоку отруйних речовин з території військової частини. У прокуратурі також додали, за результатами експрес-аналізу повітря, на місці події не виявили сірководню, аміаку, хлору, а також горючих газів та отруйних речовин.

 

16 травня стало відомо, що в Черкасах з лікарень виписали всіх постраждалих, які отруїлися на шкільній лінійці. Водночас встановлення причин досі триває.

 


 

Новомосковськ

 

У місті Новомосковськ Дніпропетровської області 8 травня під час лінійки в загальноосвітній школі №6 стало погано 19 дітям. Зокрема, школярі відчули запаморочення у голові.

 

Відзначається, що в дітей лікарі діагностували вегетосудинний пароксизм, та госпіталізувати їх не прийшлося. Водночас одну дитину бригада швидкої медичної допомоги забрала в лікарню з невротичною реакцією, однак її виписали в той ж день.

 

Крім того, навчання в школі було продовжено.

 

Слідчим відділом Новомосковської поліції за даним фактом розпочато досудове розслідування за ч.1 ст. 325 (Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням) Кримінального кодексу України.

 


 

Павлоград

 

У Павлограді Дніпропетровської області 11 травня в загальноосвітній школі №15 розпилили невідому речовину, 680 учнів та вчителів вивели з будівлі. У результаті інциденту нікого не госпіталізували, однак одна людина звернулася до лікарів зі скаргами на погіршення самопочуття.

 

Так, у навчальному закладі негайно здійснили евакуацію учнів, вчителів та персоналу школи, провели провітрювання, дегазацію і вологе прибирання приміщень. Водночас на місце події прибули пожежно-рятувальні підрозділи, поліція, газова служба та керівництво міста. Фахівці зібрали проби повітря для дослідження на наявність фенолу, формальдегіду, аміаку.

 

У Павлоградській міській раді повідомили, що в школі "невстановленою особою було розпилено речовину невідомого походження, яка викликала першіння і кашель". Як зазначається, попередньо встановлено, що на першому поверсі, у чоловічому туалеті, невідомий відкрив балончик з перцевим газом.

 

Поліцейськими проводяться заходи для встановлення особи або осіб причетних до вказаної події.

 


 

Новоукраїнка

 

У школі села Новоукраїнка Донецької області невідомий розпилив сльозогінний газ під час перерви. У школі навчаються 75 дітей, водночас, за даними поліції, інформації про постраждалих не надходило.

 

У школі були взяті зразки повітря на аналіз. Факт інциденту зареєстрований в журналі Єдиного обліку заяв та повідомлень громадян. У поліції додали, що обставини події встановлюються.

 


 

Миколаїв

 

У Миколаєві в школі №6 21 травня внаслідок розпилення невідомої речовини отруїлася 41 дитина, а близько 400 були евакуйовані – багато з них скаржились на погане самопочуття.

 

Згодом до лікарні госпіталізували 40 школярів, серед яких дві дитини були у важкому стані, стан інших медики оцінювали як середньої важкості

 

Водночас поліція почала перевірку за фактом масового отруєння невідомою речовиною. Причини погіршення стану здоров’я у дітей та інші обставини події встановлюються. Як зазначається, провадження порушили за ознаками ч. 1 ст. 296 (хуліганство) КК України, що карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

 

"Попередньо встановлено, що причиною погіршення стану здоров’я дітей стало розпилення в приміщенні навчального закладу невідомої речовини. Спеціалісти, дослідивши заміри повітря, небезпечних речовин не виявили", – додали в поліції.

 

Міністерство охорони здоров'я 23 травня повідомило, що всіх дітей уже виписали з лікарні, однак двоє – залишились на стаціонарному лікуванні.

 


 

Харків 

 

У Харкові в школі №3 22 травня діти отруїлися невідомим газом, унаслідок чого 37 учнів звернулися по медичну допомогу зі скаргами на слабкість і утруднене дихання, з них 26 – були госпіталізовані до лікарні.

 

За даними в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, стан 33 дітей оцінюють як легкий, троє школярів перебували в стані середньої тяжкості, а один – у тяжкому.

 

За цим фактом поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України. Крім того, ДСНС та інші служби з'ясовують, що це був за газ.

 

Водночас міністр освіти та науки Лілія Гриневич повідомила, що причиною інциденту стало те, що один з учнів розпилив газ з балончика в школі в Харкові, щоб зірвати навчальний процес.

 

Відповідну версію глави МОН попередньо підтвердили і правоохоронці.

 

"За попередньою версією слідчих, розпилення газу в харківській спеціалізованій школі №3 з поглибленим вивчення іноземної мови пов'язане з наміром когось із школярів зірвати заняття, а саме, підсумкову державну атестацію. Версія перевіряється", – йдеться в повідомленні.

 

Крім того, ввечері 22 травня голова Харківської обласної державної адміністрації Юлія Світлична повідомила, що усіх учнів, які постраждали в результаті розпилювання невідомого газу, виписали з лікарні.

 


 

Реакція влади 

 

 

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман 23 травня доручив вжити заходів для запобігання випадків розпилення газу в школах.

 

"Почастішали випадки, коли в школах розпилюють газові балончики. Національна поліція і СБУ з'ясовують, чи є зв'язок між цими випадками… Просив би посилити роботу по роз'ясненню серед дітей у школах з точки зору неприйнятності таких дій", – наголосив глава уряду.

 


 

Представник президента у Верховній Раді України Ірина Луценко 22 травня закликала уряд напрацювати механізм запобігання та реагування на ситуації з масовими отруєннями школярів за допомогою розпилювання невідомих речовин. Водночас вона звернулася до Державної служби з надзвичайних ситуацій та Міністерства внутрішніх справ виробити механізм, щоб убезпечити дітей від відповідних ситуацій.

 

"Ми би дуже просили Кабінет Міністрів організувати відомчу групу, міжвідомчу координаційну раду для того, щоб виробити механізм реагування на такі випадки… Звертаюся від всього парламенту до Кабінету Міністрів, ДСНС, МВС організуватися і виробити механізм, щоб убезпечити дітей України від такої ситуації, яка складається, від хаосу, паніки та отруєнь", – наголосила Луценко.

 


 

Міністерство освіти і науки України 22 травня закликало керівництво закладів освіти посилити охорону та заходи безпеки у зв’язку з поширенням випадків отруєння школярів газоподібними речовинами.

 

Зокрема, у відомстві рекомендували посилити охорону та обмежити доступ на територію закладів освіти осіб, які не беруть безпосередньої участі в освітньому процесі. Крім того, у МОН наголосили, що йдеться про посилення контролю за пропускним режимом, щоб не допустити пронесення до приміщень закладів освіти отруйних, вибухонебезпечних та інших предметів, що загрожують життю та здоров'ю.

 

Міністерство також надало низку рекомендацій:

 

  • постійно проводити роз’яснення для учнів, студентів, батьків та працівників щодо поведінки в разі виникнення ситуацій, які загрожують їхній безпеці та здоров’ю. Залучати до такої роботи співробітників Держслужби з надзвичайних ситуацій та правоохоронних органів;
  • розробити та розповсюдити серед учнів, студентів, педагогічних та науково-педагогічних працівників пам'ятку про правила поводження з виявленими підозрілими предметами;
  • забезпечити оперативне інформування правоохоронних органів у разі виявлення у закладах освіти та на прилеглих територіях підозрілих осіб або предметів, що можуть становити загрозу здоров'ю та життю.