Любомир Шавалюк: Перешкоди на шляху розвитку України мають ментальне коріння

5 Квітня 2018, 11:50

Перешкоди на шляху розвитку України та національної економіки мають ментальне коріння. Як спосіб життя людини, її побут є відображенням її особистої ментальності, так економіка є лише проекцією ментальності народу. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

«Понад чверть століття економічного занепаду (а колись ми були країною першого світу) — це результат деструктивних суспільних норм, ментальних проблем народу, успадкованих від радянських часів чи набутих уже після проголошення незалежності під впливом обставин», — пише він.

 

Так, за словами Шавалюка, чимало українців звикло працювати по мінімуму, не викладаючись, мовляв, працюємо «як платять». Наслідок — низька продуктивність країни, відображена в мізерних зарплатах. Ті, хто з цим не згоден, трудяться не покладаючи рук і досягають успіху. Але то винятки.

 

Також мати «лівак» на роботі, украсти в працедавця, тим більше в держави, — суспільна норма. Результат — бідність країни, бо коли більшість думає, як украсти, то немає кому думати, як створювати й виробляти. Винятки, звісно, є, але їх замало.

 

«Ще одна деструктивна норма — важко працювати, докладати титанічних, героїчних зусиль, щоб виконувати осточортілу роботу, мовляв, без цього ніяк, інакше не вижити. Тому ми й виживаємо. Бо в багатих країнах люди займаються тим, від чого дістають задоволення. І їм живеться легко, вони розвиваються, зростає як особиста, так і суспільна продуктивність. Це фундамент їхнього добробуту», — йдеться в матеріалі.

 

Крім того, констатує експерт, чимало українців хоче бути багатими за будь-яку ціну. Заради цього вони готові переступити через суспільні норми, відшліфовані тисячоліттями існування цивілізації, мовляв, «таке життя».

 

 

«Деструктивні суспільні норми так укорінені, що ми їх просто не помічаємо. Розруха в головах — розруха в економіці, бідність країни. Прикладів безліч. Описувати механізми перетворення проблем у ментальності на явища економічного занепаду можна дуже довго», — пише Шавалюк.

 

Саме тому, наголошує він, в Україні ніколи не існувало потужного запиту на реформи, навіть після Помаранчевої революції.

 

За словами експерта, поштовх змінам у ментальності, які дуже швидко позначилися на способі життя людей, дала Революція гідності. З’явився запит на реформи, які зробили б реальність відповідною змінам у ментальності. Тому перетворення стартували широким фронтом, і за кілька років українці пройшли шлях, який ніколи не проходили.

 

Але біда в тому, зауважує Шавалюк, що зміни в ментальності зачепили лише 5–20% українців. Тому головне питання на сьогодні — завершити зміни в ментальності, що збіглися з революцією та війною на Донбасі.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»