Замах на Скріпаля. У лікарні розповіли про наслідки отруєння екс-шпигуна РФ

7 Березня 2018, 11:59

У Великій Британії експерти, які займаються токсикологічними тестами щодо речовини, якою було отруєно колишнього шпигуна Росії Сєргєя Скріпаля та його доньку, заявили, що фентаніл, рицин і зарин є серед можливих токсинів, які використовувалися в очевидній спробі замаху на екс-полковника. Про це повідомляє щоденна британська газета The Independent.

 

Зазначається, що одного з постраждалих знудило, та майже до десяти людей у відділенні лікарні A & E стали також хворими після їхнього прибуття, що призвело до тимчасового карантину.

 

Зокрема, слідчі не підтвердили результати токсикологічних тестів, але експерти відзначають, що і нервово-паралітичні бойові отруйні речовини (фосфорорганічні отруйні речовини, ФОР,  англ. nerve agent, – Ред.), і смертельний синтетичний опіоїд фентаніл можуть викликати подібні симптоми.

 

У свою чергу, директор дослідницького центру Королівського інституту міжнародних відносин Чатем-Хаус (британський аналітичний центр, що вивчає міжнародні відносини, – Ред.) Патрисія Льюїс наголосила, що симптоми утрудненого дихання, блювоти та подразнення очей є спільними для кількох токсинів, які можна вводити різними шляхами з різними термінами впливу.

 

"Як тільки вони встановлять, що це було (отруйна речовина, – Ред.), вони зможуть знайти сліди де-небудь ще, тому що вони будуть вже знати, що шукати, і зможуть розробити маршрут, і де це було введено ", – додала керівник центру.

 

Читайте також: Отруєння екс-шпигуна РФ у Великій Британії. Що наразі відомо про замах на Скрипаля

 

На її думку, тільки тоді слідчі зможуть почати звужувати коло підозрюваних, використовуючи свідків і відеоспостереження, хоча, якщо Скріпаль та його дочка прийдуть до тями, то вони зможуть самостійно ідентифікувати злочинців.

 

За словами дослідниці, рицин, смертоносна отрута, яка "може бути зроблена навіть у спальні", є однією з можливих отрут поруч з органофосфатами, такими як зарин, яку можна перекласти на одяг людини.

 

Водночас більш потужна бойова отруйна речовина нервово-паралітичної дії VX була використана для вбивства брата лідера КНДР Кім Чен Ина в міжнародному аеропорту Куала-Лумпур минулого року, але експерти вважають, що такий небезпечний спосіб навряд чи був обраний у Солсбері.

 

Так, працівник Королівського інституту об'єднаних служб з досліджень оборони та безпеки Дженіфер Коул відзначила, що з огляду на даний інцидент немає сенсу вводити заборони щодо використання хімічної зброї, якщо інші токсини мають такий самий смертельний ефект.

 

Вона додала, що "найімовірніший кандидат" – це тип опіоїду, як фентаніл, який вже пов'язаний з численними випадковими смертями у Великій Британії та США після того, як був змішаний з героїном.

 

"Заборонені речовини, такі як VX, надзвичайно важко утримувати та перевозити в країну, але щось подібне до фентанілу могло бути кимось легко зроблене, якщо  знає, що він робить. Його можна вводити багатьма способами – впав у їжу або напій, чи ін’єкціями".

 

Крім того, російське посольство охарактеризувало реакцію на захворювання екс-агента  як "новий етап антиросійської кампанії" у Великій Британії та заперечило причетність російських спецслужб до даного інциденту.

 

"Поліція чи інша британська влада не надала посольству жодної офіційної інформації щодо цього інциденту", – зауважили у прес-службі дипвідомства.

 

"Повідомлення  ЗМІ створюють враження запланованої операції російських спецслужб, що абсолютно не відповідає дійсності", – додали у посольстві РФ.

 

Нагадаємо, 7 березня стало відомо, що Федеральна служба безпеки РФ раніше використовувала речовину, якою був отруєний колишній російський шпигун Сєргєй Скріпаль. Спецслужба Росії використала сильнодіючий синтетичний наркотик фентаніл, дія якого значно сильніше за дію героїну, під час штурму захопленого терористами театрального центру в Москві на Дубровці в 2002 році.

 

Раніше міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон заявив, що англійська збірна може не взяти участі у Чемпіонаті світу з футболу в Росії, якщо встановиться причетність Москви до отруєння колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля. Так, у МЗС Британії пояснили, що очільник відомства мав на увазі російських політиків та дипломатів, а не футбольні команди.

 

6 березня міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон заявив про можливі санкції проти Росії, якщо буде доведено, що за отруєнням колишнього російського шпигуна Сєргєя Скріпаля стоїть Кремль.

 

Також у Великій Британії голова міжнародного комітету палати громад Том Тугендхат заявив, що отруєння колишнього російського шпигуна Сєргєя Скріпаля містить всі ознаки причетності Росії.

 

5 березня у Великій Британії, у графстві Вілтшир, 66-річний громадянин Росії Сєргєй Скріпаль потрапив з важким отруєнням до лікарні. Скріпаль є колишнім російськими шпигуном, який був засуджений в Росії за шпигунство на користь Британії.

 

Сєргєй Скріпаль — полковник військової розвідки на пенсії, у 2006 році був засуджений до 13 років ув'язнення за шпигунство на користь Британії. Його визнали винним у передачі свідчень російських агентів, які працювали під прикриттям у ЄС, Секретній розвідувальній службі Британії.