Від початку 2014 року в Україні з'явилась низка термінів та слів, причиною появи яких стала Революція Гідності, окупація Криму Росією, а також її збройне вторгнення на Донбас. Серед таких понять, зокрема, — зелені чоловічки, майданівці, колорадська стрічка, кіборги, ватники.
Тиждень.ua вирішив зібрати найпопулярніші, на думку редакції, слова і поняття в українській мові, що увійшли у вжиток завдяки подіям на Майдані і агресії РФ щодо України.
АТО — антитерористична операція на сході України, яка триває з 14 квітня 2014 року, комплекс спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямований на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на Донбасі.
АТОшник — учасник антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей України.
Ватник (від назви теплого одягу "ватника") — людина із пострадянською ментальністю, прославляє владу президента РФ Владіміра Путіна, радянського диктатора Іосіфа Сталіна і т.ін., не любить все неросійське. Термін також використовують для опису росіян, які демонструють занадто агресивні форми патріотизму.
Вишиватник (від сполучення слів "вишиванка" та "ватник") — людина, яка постійно говорить про свій патріотизм та любов до України, критикує владу, але нічого не робить для блага держави. Прихильники цієї версії вважають, що неважливо якою мовою спілкуватись, а вишиватники це ті, хто намагається популяризувати українську мову і культуру, замість того, щоб розвивати економіку і підносити зарплати.
ДАП — скорочення від Донецький Аеропорт, часто використовується в повідомленнях для позначення боїв за аеропорт, які тривали з 26 травня 2014 до 21 січня 2015 року.
Декомунізація — процес позбавлення від наслідків комуністичної ідеології, що активізувався в період Революції гідності. У травні 2015 року в Україні набув чинності пакет законів щодо декомунізації.
Диванний експерт — людина, яка переважно знаходиться вдома (на дивані) та "аналізує" суспільно-політичні події, економіку країни, часто висловлюється у соцмережах з приводу різноманітних подій, вважаючи свою думку експертною.
Зелені чоловічки — назва російських військових без відзнак на одязі та техніці, які у складі спецпідрозділів проводили таємні операції з захоплення і блокування об'єктів у ході російського вторгнення в Україну у 2014 році.
Зрада/перемога — базові та найпримітивніші способи українського населення оцінити політику, економіку, різноманітні події, загальну ситуацію в країні тощо. Якщо відбулось щось добре (на думку того, хто оцінює) — це перемога, а погане — це зрада.
Зрадофіли — українці, які у всьому знаходять "зраду" (див вище – ред.), негатив, занепад і не бачать виходу з такої ситуації.
Кіборги — захисники Донецького аеропорту, яких так назвав у вересні 2014 року проросійський бойовик, якого дивувло, чому передові загони російсько-терористичних військ не можуть взяти аеропорт.
Колорадська стрічка — Георгіївська стрічка, яку в Україні називають колорадською через двоколірне забарвлення у вигляді смужки з трьома чорними і двома помаранчевими смугами. В Україні заборонена на законодавчому рівні з 15 червня 2017 року.
Кримнаш — термін, що виник після анексії Криму Росією та набув популярності серед росіян на тлі здійснення збройної агресії РФ проти України.
Лєнінопад — хвиля демонтажів і пошкоджень пам'ятників радянському політичному діячу Володимиру Леніну
Майданівці — учасники Революції Гідності, події якої відбувались на Майдані Незалежності у Києві.
Небесна сотня — збірна назва загиблих протестувальників під час Революції Гідності.
Передок — сленг військових, що означає передову лінію, де безпосередньо проходять бої.
Порохобот — людина, яка завжди пише або говорить позитивне про президента Петра Порошенка.
Птн-Пнх — скорочення від "ПуТіН, Пішов На Х**", яке почали використовувати з 2014 року задля уникнення вживання грубого матюка.
Революція Гідності — суспільно-політичні події в Україні з 21 листопада 2013 до лютого 2014 року, викликані зривом підписання Угоди про Європейську інтеграцію, а також спротивом проти надмірної концентрації влади в руках Віктора Януковича.
Сепар (скорочено від "сепаратист") — термін, яким називають українців з проросійськими поглядами, діяльність яких направлена відокремлення окремих територій від України.
Укроп — російськомовний неологізм, яким зневажливо називають українців. У 2014—2015 роках неофіційно інколи використовувався окремими українськими військовими в зоні АТО як саркастичний та тотемний символ. В подальшому дизайн символа був перероблений на партійну символіку і втратив популярність у війську.