Останніми роками ми спостерігаємо стале розмивання ліберального ладу й інституцій, що стоять на його захисті. Громадяни багатьох країн здається, відмовилися від самої ідеї лібералізму, зрадивши фундаментальній волі, потрібній для підтримання будь-якого світового укладу. Про це британському тижневику The Economist розповів американський сенатор-республіканець Джон Маккейн.
«Громадяни багатьох країн відвернулися від універсальних цінностей і повернулися до старих зв’язків на основі етнічного походження, раси й сектантства. Вони стали обуренішими стосовно іммігрантів, біженців і представників меншин, закрилися економічно й віддали перевагу протекціонізму, а не інтеграції. Вони пройнялися симпатією до авторитаризму й прийняли політику сильної руки. Найбільше турбує те, що вони, здається, відмовилися від самої ідеї лібералізму, зрадивши фундаментальній волі, потрібній для підтримання будь-якого світового укладу», — пояснив він.
За словами Маккейна, усі побачили результати виборів по всьому світу — від Brexit у Британії до зростання впливу популістських рухів і партій у Німеччині, Франції, Польщі й Угорщині, а також, звісно, у Сполучених Штатах, де виборці віддали перевагу зовнішній політиці під гаслом «Америка понад усе», що спирається на націоналізм і протекціонізм.
«Вини за це вистачить на всіх. Як захисники ліберального ладу ми стали самовдоволеними й наробили помилок. Інколи ми старалися аж занадто, а подекуди не зробили необхідного мінімуму. Ми втратили зв’язок із багатьма нашими людьми й надто повільно розпізнавали та реагували на їхні проблеми. Тепер маємо визнати ці факти. Однак таке визнання не означає втрату надії й відступ», — вважає сенатор.
Детальніше читайте в щорічному спецпроекті журналу The Economist та «Українського тижня» «Світ у 2018»