Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що Україна порушила зобов'язання перед НАТО та Євросоюзом, коли прийняла закон про освіту. Про це він сказав у Брюсселі на зустрічі глав МЗС країн НАТО, йдеться в повідомленні на сайті МЗС Угорщини.
"Проігнорувавши права меншин і прийнявши новий закон про освіту, Україна не тільки порушила зобов'язання перед ЄС, але і перед НАТО", – сказав він.
Сійярто в черговий раз підкреслив, що Угорщина не буде жертвувати інтересами закарпатських угорців в геополітичній грі. За його словами, Україна сама винна в ситуації, що склалася, і якщо для неї важливо відновити співпрацю з НАТО, то вона повинна відкликати закон про освіту.
"Якщо Київ відкличе закон, Угорщина знову стане найбільш голосно висловлюватися на підтримку європейських та євроатлантичних прагнень України", – заявив міністр.
Нагадаємо, 28 вересня в Україні набув чинності закон "Про освіту", який, серед іншого, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Законом передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.
Міністри закордонних справ Болгарії, Греції, Румунії та Угорщини заявили, що занепокоєні прийняттям в Україні нового закону про освіту й мають намір звернутися до Ради Європи і ОБСЄ.
Згодом Угорщина вирішила блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС через підписання президентом України Петром Порошенком закону "Про освіту", а також попередила Україну про можливі санкції в разі невідкликання закону про освіту.
12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила рішення з рекомендаціями Україні за підсумками термінових дебатів щодо мовної статті українського закону "Про освіту". Відповідне рішення Асамблеї доволі жорстко засуджує те, що Верховна Рада ухвалила закон про освіту, змінивши "мовну статтю" без консультацій з представниками національних меншин.