Після обшуків, затримання і несподіваного звільнення екс-очільник Одеської області і лідер "Руху нових сил" Міхеїл Саакашвілі ввчері 5 грудня прийшов у наметове містечко під будівлю парламенту, де провів зустріч з активістами, які його підтримують.
Водночас, Генеральна прокуратура України (ГПУ) підготувала та передала голові Нацполіції України Сергію Князеву постанову про оголошення в Саакашвілі. На виконання доручення ГПУ зранку 6 грудня силовики розпочали заходи з розшуку та затримання політика, у результаті чого між прихильниками Саакашвілі та поліцією сталися сутички.
Тиждень.ua зібрав усе, що відомо про ситуацію під Радою.
Розшук. Генеральна прокуратура України передала голові Нацполіції України Сергію Князеву постанову про оголошення в розшук екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі, який втік з під варти під час його транспортування до слідчого СБУ.
Здійснення розшуку доручено Національній поліції та Службі безпеки України.
Прес-секретар генпрокурора Лариса Сарган повідомила, що Саакашвілі розшукують за трьома статтями Кримінального кодексу України.
"Оголошено розшук Міхеіла Саакашвілі, підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.15, ч.2 ст.28, ч.2 ст.256 КК України", – повідомила вона.
Це значить, що Саакашвілі інкримінують замах на злочин; злочин, вчинений групою осіб за попередньою змовою; сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності, вчинені службовою особою або повторно.
Крім того, у ГПУ наголосили, що Саакашвілі не вручали підозру, а лише ознайомили з постановою про затримання. Під час відповідних дій був присутній особистий адвокат політика.
Штурм наметового містечка. 6 грудня близько 6.00 ранку правоохоронці здійснили спробу штурму наметового містечка активістів, які підтримують Саакашвілі в Маріїнському парку, у результаті якого були постраждалі з обох боків.
Згодом у поліції пояснили свої дії виконанням доручення Генеральної прокуратури України.
"Поліція та Служба безпеки України проводили заходи з розшуку та затримання Саакашвілі", – повідомили у відомстві.
У поліції також заявили, що активісти почали чинити супротив й провокувати правоохоронців, у результаті чого під Верховною Радою України було посилено наряди правоохоронців. З активістів нікого не затримали.
Зараз на території наметового містечка перебуває від 200 до 300 осіб. Поліція безперешкодно пропускає людей на територію містечка.
Постраждалі. Під час штурму наметового містечка Саакашвілі під будівлею парламенту постраждало 11 правоохоронців та двоє цивільних осіб. Зазначимо, що спочатку була інформація про чотирьох постраждалих.
Реакція Саакашвілі. Під час виступу зі сцени у наметовому містечку під Верховною Радою Саакашвілі заявив, що генеральний прокурор України Юрій Луценко є «двієчником», нагадав про відсутність у нього юридичної освіти і заявив, що не планує прибути до нього на допит. Про це пише УНІАН.
«Вчора Луценко нахабно брехав, у тому числі з приводу мого статусу. На депутатів порушили справи на рахунок того, що вони нібито заважали законним діям. Депутати перешкодили викраденню людини, так як у нас всі документи на руках», – заявив Саакашвілі.
«Цей чоловік поняття не має про право. Другокурсники юридичного факультету знають набагато більше, ніж так званий генпрокурор України. Тому я хочу заявити наступне. Я не буду являтися ніякому псевдогенеральному прокурору, він двієчник неграмотний, незаконний. Я не вважаю його генеральним прокурором України», – заявив він.
При цьому Саакашвілі додав, що готовий прийняти слідчого в таборі біля Верховної Ради.
Екс президент Грузії зазначив, що під час штурму наметового містечка правоохоронці намагалися його викрасти.
«Вони хотіли викрасти мене з наметового табору і переплутали намет. Погнали на людей, побили їх жорстоко, а потім, коли прийшли до мого намету, мене там вже не було», – сказав він і додав, що на момент штурму він перебував у наметі.
Також, Саакашвілі звернувся до президента України Петра Порошенка. Зокрема, політик закликав Порошенка припинити провокації й атаки на його прихильників.
"Я звертаюся до Порошенка: Навіщо вам ці провокації? Не нападайте і не змушуйте людей відбиватися! Це мирна акція! Невже досвід вас нічому не навчив!?", – йдеться у його повідомленні.
Мандат за звільнення. Представник президента у парламенті Ірина Луценко заявила, що народні депутати від фракції "Блок Петра Порошенка" (БПП), які перешкоджали затриманню Саакашвілі і свідомо брали участь в акціях проти сувернітету України, мають скласти свої мандати. Зокрема йдеться про Мустафу Найєма, Світлану Заліщук та Сергія Лещенка.
Луценко зазначила, що ці нардепи прикриваються мандатами фракції БПП.
"Депутати мають прийняти своє політичне рішення. Якщо це так, і вони робили це свідомо (підтримували акції проти сувернітету України, – ред.), вони мають скласти мандати, тому що люди, які їх обирали, не довіряли їм підривати сувернітет України. Якщо вони цього не зроблять, буде політична реакція фракції. Але все буде робитися у правовій площині", – заявила Луценко.
За її словами під політичною реакцією фракції мається на увазі висловлення недовіри зазначеним нардепам і пропозиція до них складати свої мандати.
"Наша задача – спонукати цих депутатів скласти мандати самостійно, коли вони заявляють, що їм не підходить позиція БПП", – сказала Луценко.
Нагадаємо, уранці 5 грудня правоохоронці прийшли з обшуками у київську квартиру екс-очільника Одеської області і лідера Руху нових сил Міхеїла Саакашвілі. Після слідчих дій Служба безпеки України спільно з Генеральною прокуратурою у рамках кримінального провадження, відкритого за ч. 1 ст. 256 Кримінального кодексу України, затримали політика. Крім того, активісти спробували облаштувати барикади навпроти під’їзду будинку, в якому живе Саакашвілі, у результаті чого сталися сутички між прихильниками політика і силовиками.
Згодом активісти витягли Саакашвілі з автівки Служби Безпеки України. Політик виступив перед своїми прихильниками і закликав їх піти до будівлі парламенту.
Крім того, генпрокурор Юрій Луценко заявив, що фінансування акцій Саакашвілі здійснював український бізнесмен-втікач Сергій Курченко, який, зокрема, передав для "Руху нових сил" півмільйона доларів. Генпрокурор також оприлюднив аудіо розмов, які нібито свідчать, що проведення акцій протесту на підтримку Саакашвілі в Києві фінансував Курченко.