Комітет підтримав законопроект щодо повернення таємного голосування за омбудсмена

4 Жовтня 2017, 18:34

Комітет Верховної ради з прав людини підтримав законопроект 7018-1 щодо порядку призначення на посаду та звільнення з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, ініціатори якого пропонують повернутися до процедури таємного голосування за омбудсмена. Про це повідомила прес-служба уповноваженого.

Крім того, комітет підтримав ініціативу звернутися до голови парламенту для вирішення ще однієї колізії, яка стосується процесу обрання омбудсмена. Йдеться про необхідність розпочати нову процедуру висунення кандидатів на посаду Уповноваженого.

«Для дотримання норм статті 6 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» необхідно розпочати нову процедуру висунення кандидатів на посаду Уповноваженого. Адже голосування мало відбутися протягом 20 днів з початку процедури, тобто цей термін сплив ще 6 червня. При цьому нову процедуру необхідно провести з урахуванням усіх рекомендацій правозахисників і міжнародних організацій щодо дотримання «паризьких принципів», а також залучити громадськість і правозахисників для врахування їхньої думки», – повідомила член комітету Ірина Суслова.

Нагадаємо, 13 липня,під час голосування за законопроект про Конституційний суд виникли розбіжності під час ухвалення поправки, яка зберігає таємне голосування за призначення Уповноваженого з прав людини. У результаті формально депутати змінили процедуру з таємної на публічну, а фактично – зберегли її таємною, оскільки номер озвученої правки не збігся з її змістом. Представник омбудсмена Михайло Чаплига вважає, що в парламенті відбулася маніпуляція на користь "Народного фронту", який має намір пролобіювати на посаду Уповноваженого свого кандидата.

Пізніше депутати звернулися до голови Верховної Ради Андрія Парубія з вимогою правильно відобразити результати голосування в остаточному тексті закону. На думку підписантів, "подібні маніпуляції із відомостями щодо результатів голосування можуть свідчити про наміри сфальшувати й остаточний текст самого проекту Закону України "Про Конституційний Суд України"". 21 серпня у ВРУ зареєстрували проект закону 7018-1 про внесення змін до закону "Про Регламент Верховної Ради України" (щодо порядку призначення на посаду та звільнення з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини), ініціатори якого пропонують повернутися до процедури таємного голосування за омбудсмена.

Зазначимо, термін повноважень нинішнього омбудсмена Валерії Лутковської закінчився 27 квітня 2017 року. Комітет Верховної Ради з прав людини розглянув і схвалив три кандидатури, подані народними депутатами. Таким чином, у Верховній Раді має відбутися голосування за три кандидатури – Людмилу Денісову (фракція "Народний фронт"), Сергія Алексєєва (фракція "Блок Петра Порошенка"), Андрія Мамалигу (адвокат, правозахисник, громадський діяч).

Проте 6 червня Верховна Рада не розпочала обрання уповноваженого з прав людини, оскільки Нацагентству щодо запобігання корупції було потрібно більше часу для перевірки всіх кандидатів.

Детальніше читайте в матеріалі Тижня "Битва за права"