Автономна область Каталонія вже не вперше намагається відокремитися від Іспанії за допомогою формальних юридичних процедур, але цього разу офіційний Мадрид відреагував різко. Іспанська поліція заарештувала низку високопоставлених чиновників автономії, що спричинило багатогодинні марші протесту. Тиждень зібрав усю інформацію про ситуацію в країні.
Спроба номер…
Прихильники незалежності автономної області на північному сході Іспанії давно говорять про необхідність жити самостійно. Неофіційні референдуми в Каталонії проходили у 2009 і 2011 роках. У 2014 чергова спроба була заблокована Конституційним судом Іспанії, тому замість нього було проведено консультативне опитування про політичне майбутнє Каталонії, яке не має прямої юридичної сили.
Виборці повинні були відповісти на такі питання: "Чи хочете Ви, щоб Каталонія стала державою?" й, у випадку схвальної відповіді: "Чи хочете Ви, щоб ця держава стала незалежною?".У результаті 80,8% тих, хто проголосував, виступив за відділення від Іспанії. Однак явка виборців виявилася порівняно низькою: з 6,3 млн потенційних виборців проголосувало лише 2,2 млн.
Після цього каталонський парламент двічі (2013 і 2015) ухвалював декларацію про початок процесу відділення – і обидва рази її блокував Конституційний суд країни.
Як назрівала криза
Парламент Каталонії 6 вересня 2016 року схвалив закон про референдум щодо незалежності, а його проведення запланували на неділю, 1 жовтня. Каталонцям запропонувати відповісти на питання: "Чи хочете ви, щоб Каталонія стала незалежною державою з республіканською формою правління?".
Влада Іспанії заявила, що не дозволить провести плебісцит, що зазіхає на єдність і цілісність королівства. На наступний день, після схвалення парламентом Каталонії закону про референдум, іспанська прокуратура пригрозила кримінальними переслідуваннями членам як парламенту, так і уряду автономії.
Але в Каталонії продовжили ухвалювати рішення щодо виходу з Іспанії. 8 вересня парламент проголосував за ще один закон – про перехідний період, необхідний для підготовки нової юридичної бази під час відділення автономії. Того самого дня Конституційний суд Іспанії прийняв до розгляду позов іспанського уряду та призупинив дію закону, що регулює вихід Каталонії. Суд розгляне відразу чотири апеляції, подані Мадридом, а сама дія закону про референдум заморожена на час розгляду судом.
Влада Іспанії наполягає, що затверджені каталонським парламентом рішення, порушують конституцію. Як аргумент наводиться судовий вердикт від 2015 року про неприпустимість будь-яких дій, що підривають єдність держави. Також для блокування референдуму Іспанія взяла під контроль фінанси Каталонії, що поставило під сумнів виплату заробітної плати тисячам державних службовців.
Посилення напруження
Як і обіцяла влада Іспанії, у середу вранці, 20 вересня, в Каталонії пройшла хвиля обшуків та затримання чиновників, що підтримують референдум. Загалом цивільна гвардія під час спецоперації заарештувала 12 прихильників незалежності. Серед них, зокрема, заступник віце-президента женералітета Каталонії Хосеп Марія Хове. Правоохоронці також вилучели під час обшуків 45 тисячіменних повідомлень, які призначалися для відправки членам місцевих виборчкомів в муніципалітети Каталонії.
На тлі посилення тиску влади тисячі людей вийшли на вулиці, щоб висловити свій протест. Найбільший мітинг відбувся в Барселоні. У ньому взяли участь до 40 тисяч осіб. Маніфестанти зібралися в центрі міста з самого ранку, скандували "Ми проголосуємо!" і тримали в руках плакати з написом "Нехай це бачить вся Європа!".
У Мадриді кілька сотень прихильників, так само як і противників референдуму зібралися на центральній площі. Поліції навіть довелося силою розділити маніфестантів, щоб запобігти зіткненням.
Загалом же протягом середи протестні акції відбулися в більш ніж 40 іспанських містах, серед яких Валенсія, Сарагоса, Сантьяго-де-Компостела, міста Каталонії (Таррагона, Жирона) і Країни Басків, Ов'єдо, Вальядолід і Касерес.
Як не погіршити ситуацію
The Times у своїй редакційній статті пише, що Іспанія зіткнулася з найсерйознішою конституційною кризою з часів падіння диктатури Франсиско Франко. Газета пише, що спроба Каталонії заручитися незалежністю підриває всі основи іспанської держави, проте уряд Іспанії вдається до заходів, які, швидше за все, лише погіршать ситуацію. "Він розпалює конфлікт, а не заспокоює його", – пише газета.
Але Times вважає, що Іспанія має дозволити каталонцям провести референдум, навіть якщо він і суперечить конституції, в якій згадуються "неподільність Іспанії", "непорушення єдності народу Іспанії", а також що країна – "загальна і неподільна батьківщина всіх іспанців".
Видання зазначає, що до референдуму варто ставитися так само, як і до подібного голосування в 2014 році: оголосити його неформальним і юридично нікого ні до чого не зобов'язувати. "Мадрид може виграти цю битву, не вдаючись ні до сили, ні до погроз, а розраховуючи на розсудливість самих каталонців, які в основному розуміють, наскільки важливо для Каталонії залишатися в складі Іспанії", – йдеться в матеріалі.
Згідно з опитуваннями громадської думки, більшість каталонців виступає за проведення референдуму, але менше половини з них виступають за незалежність. Більш того, ці чвари відволікають Іспанію від набагато серйозніших проблем – від рівня безробіття серед молоді до корупції. Зараз не час Мадриду і Барселоні йти в рукопашний бій, пише Times.
До того ж, міністр економіки Іспанії запропонував альтернативу незалежності Каталонії. У разі відмови каталонців від референдуму він пообіцяв надати регіону автономне фінансування.