МЗС вимагає від Росії відмовитися від практики “закритих зон” для спостереження ОБСЄ на Донбасі

7 Вересня 2017, 17:30

МЗС України засудило системні обмеження та провокації з боку Росії та підконтрольних їй бойовиків проти спостерігачів Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. Про це йдеться у заяві, що оприлюднена на офіційному порталі дипломатичного відомства.

У МЗС наголосили, що мета провокацій очевидна – приховування відповідальності Кремля за розпалювання конфлікту та блокування виконання Мінських домовленостей.

«Згідно з оприлюдненою 6 вересня тематичною доповіддю СММ «Обмеження свободи пересування та інші перешкоджання у виконанні мандата СММ» за січень-червень 2017 року, саме на території неконтрольованих Урядом України окремих районів Донецької та Луганської області було зафіксовано переважну більшість грубих порушень свободи пересування спостерігачів. Особливе занепокоєння викликають повідомлення про вороже ставлення проросійських бойовиків до спостерігачів СММ, що іноді супроводжувалися насильством», – наголосили в міністерстві.

У доповіді, зокрема, зазначається, що «загибель одного з членів патруля СММ під час інциденту, що стався 23 квітня поблизу Пришиба стала найсерйознішим наслідком усіх погроз та ризиків, з якими стикаються спостерігачі Місії в такому небезпечному середовищі». 

«Системні обмеження щодо пересування з боку російських гібридних сил застосовуються під час спроб СММ потрапити на неконтрольовані ділянки українсько-російського кордону. За звітний період СММ інформувала про 40 таких випадків. Такі дії РФ є грубим порушенням ст.4 Мінського протоколу про забезпечення постійного моніторингу на українсько-російському державному кордоні та верифікацію з боку ОБСЄ зі створенням зони безпеки у прикордонних районах України і РФ. Вони спрямовані на здійснення безперебійного постачання російської зброї, боєприпасів та найманців на територію України», – йдеться у заяві.

«Вчергове вимагаємо від РФ припинити залякування спостерігачів СММ, відмовитися від практики «закритих зон» для спостереження ОБСЄ та гарантувати безпечний та безперешкодний доступ СММ ОБСЄ до всієї території ОРДЛО, у тому числі й до тимчасово неконтрольованої Україною ділянки українсько-російського кордону», – наголосили в МЗС.

Нагадаємо, голова СММ ОБСЄ Ерутурул Апакан заявив, що за шість місяців у 2017 році спостерігачі зіткнулися з проблемою перешкоджання та обмеження їх діяльності 480 разів.  75% таких випадків відбуваються на непідконтрольних Україні територіях Донбасу.

Як повідомлялося, 4 серпня патруль спеціальної моніторингової місії ОБСЄ обстріляли в той час, коли представник СММ намагався встановити відеокамеру на дах Донецької фільтрувальної станції (ДФС).

Крім того, 23 квітня під час патрулювання у районі окупованого села Пришиб Луганської області підірвався на міні автомобіль СММ ОБСЄ. Один працівник місії загинув, ще двоє отримали поранення. Українська сторона СЦКК заявила, що у зазначений час режим припинення вогню дотримувався як з української сторони, так із боку НЗФ ОРЛО. У міністерстві закордонних справ України заявили, що підрив автомобіля свідчить про наміри Росії «та її маріонеток» залякати спостерігачів ОБСЄ. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав ретельно розслідувати трагічний інцидент. Окрім того, на трагічну подію відреагували у штабі АТО та наголосили, що звинувачення керівників ОРДіЛО щодо диверсійних дій ЗСУ, внаслідок яких загинув представник СММ ОБСЄ, є безпідставними.