Президент Російської Федерації Владімір Путін призначив новим послом Росії в США заступника міністра закордонних справ Анатолія Антонова. На цій посаді він замінив Сєргєя Кісляка – одного із центральних фігурантів скандалу навколо ймовірних зв'язків команди президента США Дональда Трампа з Кремлем.
Західні ЗМІ вважають, що призначення Антонова, "прихильника жорсткої лінії" в політиці, може привести до погіршення американсько-російських відносин. Тиждень.ua зібрав усю важливу інформацію про новопризначеного дипломата.
Військовий дипломат
Антонов у 1978 році закінчив факультет міжнародних економічних відносин Московського державного інституту міжнародних відносин, в 1984 році – аспірантуру. У 1978 році почав працювати в Міністерстві закордонних справ СРСР. Обіймав різні посади в закордонних представництвах і центральному апараті МЗС СРСР, потім в Міністерстві закордонних справ Російської Федерації.
У 2004-2011 роках був директором Департаменту з питань безпеки та роззброєння МЗС Російської Федерації. Очолював російські делегації на міжнародних переговорах по різної військово-політичної проблематики, зокрема, з США щодо подальшого обмеження стратегічних наступальних озброєнь і протиракетної оборони.
У 2011-2016 роках був заступником міністра оборони Росії. Після чого повернувся у Міністерство закордонних справ Росії на посаду заступника міністра, де курирував питання військово-політичної безпеки.
Прихильник жорсткого курсу
Призначення жорсткого дипломата, відомого своїм грубуватим стилем, новим послом Москви в США сигналізує про ще більший конфронтаційний підход до Вашингтона, пише The Wall Street Journal. Це призначення призведе до посилення курсу в період, коли зв'язки між двома країнами перебувають в найнижчій точці з моменту розпаду Радянського Союзу.
"Його позиція визначається досвідом, який він отримав у Міноборони, – сказав глава Російської ради з міжнародних справ Андрій Кортунов. – Антонов завжди захищав російські окопи".
"Знайомі Антонова кажуть, що його стиль – стриманий, і йому комфортніше критикувати та заперечувати політичні рішення, ніж проводити прийоми й обіди, які, як відомо, були сильною стороною Кісляка", – йдеться в статті.
"У Міністерстві оборони завданням Антонова було зміцнювати російські міжнародні оборонні зв'язки, і він врешті-решт став офіційною особою російської армії в період анексії Криму Росією в 2014 році і на початку війни на сході України, коли відносини Росії і США пішли по низхідній траєкторії. До цього він працював в галузі контролю над озброєннями та написав книгу на цю тему", – зазначають автори.
Як пише Politico, призначення на посаду Антонова може призвести до погіршення американсько-російських відносин, з огляду на його репутацію прихильника жорсткої лінії. Прибуття пана Антонова стане помітною подією у дипломатичному співтоваристві Вашингтона, де його попередник "привітний" Кисляк був відомий як "завсідник світських вечірок", а також як політична фігура з регулярним офіційним доступом до урядових кіл США.
"Це продовження тенденції, яку ми спостерігаємо в усій Європі, коли Москва призначає жорстких дипломатыв, які майже нічим не відрізняються від радянських", – заявила виданню співробітниця Центру стратегічних і міжнародних досліджень Хізер Конлі.
У 2014 році як чиновник оборонного відомства Антонов був важливим стратегом у вторгненні Москви в Україну. Його нагородили медаллю від Путіна, яку присуджували чиновникам, що брали участь в анексії Кримського півострова.
У 2015 році, в інтерв'ю російській мережі RT, Антонов звинуватив США у погіршенні відносини між Вашингтоном і Москвою. "Вони повинні змінити свою поведінку, – сказав він, – не ми почали конфронтацію між НАТО і Російською Федерацією".
Що говорив про Україну
Перебуваючи на посаді заступника міністра оборони РФ Антонов висловив сподівання, що "Києву вистачить розуму не провокувати Росію". "Ми в жодному разі з Україною воювати не будемо. Україна нам не ворог! Я навіть теоретично не допускаю такого. Я вважаю, що розуму вистачить і у Києва, щоб не провокувати нас", – сказав він в інтерв'ю "Комсомольській правді".
Також в розмові з газетою він відкидав присутність російських військ на території України, але назвав кількість офіцерів генштабу РФ, які входять до представництва міноборони Росії в Спільному центрі контролю і координації припинення вогню і стабілізації лінії зіткнення сторін. "За домовленістю між генштабами збройних сил Росії і України з вересня 2014 року на сході України працюють наші офіцери – 70 осіб", – розповів Антонов.
Він також вважає, що події на Майдані в Києві "призвели до катастрофічних наслідків". "Наразі соціально-економічна ситуація в Україні набагато гірша, ніж півтора року тому. Триває громадянська війна. Влада намагається силою втихомирити Донбас і Луганськ, які висловили недовіру Києву та незгоду із проведеною політикою", – сказав Антонов у 2015 році.