“Білі націоналісти” у Вірджинії. Що сприяло сутичкам у Шарлотсвіллі

14 Серпня 2017, 16:45

В американському місті Шарлотсвіллі, штат Вірджинія, пройшов марш "білих націоналістів", який вилився в масові зіткнення з антифашистами. Кілька сотень людей штовхали один одного, кидалися пляшками з водою і розпорошували хімічні спреї. Згодом у натовп демонстрантів в’їхала машина. Як наслідок – одна людина загинула, також двоє поліцейських розбились на гелікоптері, щонайменше 34 осіб отримали поранення. Співробітникам правоохоронних органів довелося застосувати силу для розгону демонстрацій, а у самому штаті Вірджинія запровадили надзвичайний стан. Тиждень зібрав факти про подію.

З чого все почалося

Сутички почалися у суботу, 12 серпня, після акції організації "Єдність правих", під час якої націоналісти протестували проти рішення місцевої влади демонтувати пам'ятник головнокомандувачу армії Конфедеративних Штатів Америки Роберту Едварду Лі (1807-1870 роки), встановлений у міському парку.

Едвард Лі – один з найвідоміших американських воєначальників XIX століття, який виступав за збереження рабовласницького ладу. Коли почалася Громадянська війна (1861–1865), він звільнився з армії США і встав на сторону Півдня. Після смерті Лі став однією з найпопулярніших фігур американської історії. У себе на батьківщині він є символом післявоєнної концепції "програної справи Півдня", а також честі і хоробрості. Хоча багато сучасних істориків вважають його фігурою суперечливою.

Протягом останніх років пам'ятники конфедератам зносять в багатьох містах на півдні країни. Так, у квітні 2017 року міська рада проголосувала за демонтаж пам'ятника Лі, але низка організацій опротестували демонтаж скульптури. У результаті суддя виніс рішення про тимчасову заборону демонтажу пам'ятника на шість місяців, до рішення суду за позовом.

Американські альтернативні праві, вони ж "білі націоналісти" або супрематисти, провели акцію на захист монумента. Протест підтримали, зокрема, расистське угруповання "Ку-клукс-клан", правоекстремістський рух "Альтернативні праві" і їхні однодумці.

Міська влада закликала місцевих жителів триматися подалі від протестів, щоб не сприяти зростанню їх популярності, але противники ультраправих не послухали чиновників. У суботу на вулицях Шарлоттсвілля зібралися натовпи прихильників і противників демонтажу, і між ними зав'язалася бійка. Одна група демонстрантів скандувала нацистські та расистські гасла, інша кричала: "ні – фашистам США".

Багато учасників зіткнень прийшли в шоломах і з газовими балончиками, битами, палицями і імпровізованими щитами. Поліція втрутилася після того, коли автомобіль на повній швидкості в'їхав у групу антифашистів. Під колесами машини загинула 32-річна жінка, багато людей були поранені. П'ятеро з них перебували в критичному стані.

У день заворушень  розбився поліцейський вертоліт, який прямував до міста на допомогу силам громадської безпеки. Аварія сталася над лісом неподалік від місця подій. Двоє членів екіпажу загинули. Про причини трагедії поки не повідомляється.

На наступний ранок, 13 серпня, губернатор Вірджинії Террі Маколіфф ввів у штаті надзвичайний стан.

Нацистські погляди водія

Джеймс Алекс Філдс, який на машині в'їхав у натовп демонстрантів у Шарлотсвіллі, надихався нацистськими ідеями, пише газета The Washington Post з посиланням на слова його шкільного вчителя історії.

Так, коли він проходив курс історії воєн, в яких брали участь США, він написав дослідницьку роботу на тему збройних сил нацистів в період Другої світової війни. "Було очевидно, що у нього було захоплення нацизмом, і що він поклоняється Адольфу Гітлеру. Він був переконаний у вищості білої раси", – стверджує викладач.

За словами рідних Філдса, якому цього року виповнилося 20 років, він ріс без батька. У 2015 році Філдс пішов на службу в армію, проте пробув на військовій службі тільки близько 4 місяців. Причини, через які він пішов з армії, невідомі.

Один з праворадикальних активістів повідомив The Washington Post, що Філдс був членом угруповання Vanguard America, яке дотримується поглядів, близьких до нацистських. Водночас саме угруповання в спеціально випущеній в Twitter заяві спростовує будь-який зв'язок з ним.

Філдс наразі перебуває у в'язниці, його підозрюють в тяжкому вбивстві другого ступеня, умисному заподіянні шкоди здоров'ю, а також в нездатності запобігти події, у результаті якого загинули люди. 14 серпня він повинен постати перед судом.

 

До чого тут Дугін

Ініціатором першої групи тих, хто виступив проти знесення пам'ятника у Шарлотсвіллі, виступив лідер екстремістського руху "альтернативні праві" у США Річард Спенсер, якого The Atlantic називає іконою американських расистів і інтелектуальним лідером ультраправих. Він використовував нацистське вітання, звертаючись до сотень прихильників серед учасників акції, які скандували "Хайль Трамп! Хай живе наш народ! Хай живе перемога!".

Дружина Річарда Спенсера Ніна Купріянова є прихильницею ідеолога російського нацизму Алєксандра Дугіна і є авторкою перекладу англійською мовою декількох його книг. Як пише The Daily Beast, Купріянова повідомила виданню по електронній пошті, що вона не є членом будь-якого руху, але зазначила, що вона симпатизує рухам, які "кидають виклик домінуючій і глобально орієнтованій пост-ліберальній ідеології", але "білий націоналізм" – не для неї. Проте список вчинків, як особистих, так і професійних, спростовують ці твердження.

Однак зв'язки Купріянової з правими не закінчуються її шлюбом з найвидатнішою особою руху. У будь-якому випадку, Купріянова може зіграти важливу роль в інтернаціоналізації руху Спенсера, особливо в тому, що стосується Росії, яку сам Спенсер, як не дивно, вважає "єдиною білою силою в світі", зазначає видання. 

Реакція влади

"Ми всі повинні бути єдині і засуджувати все те, за чим стоїть ненависть. В Америці не може бути місця для такого насильства. Давайте будемо єдиним цілим!", – заявив Дональд Трамп і закликав народ до взаємоповаги та розуміння, а також наголосив, що всім слід пам'ятати, що вони перш за все американці, незважаючи на колір шкіри, віросповідання тощо.

У свою чергу мер Шарлотсвілля, член Демократичної партії Майк Сайнер поклав відповідальність за заворушення в місті на президента Дональда Трампа. "Як свідчить стара приказка, якщо ти танцюєш з дияволом, то змінюється не диявол, а ти", – заявив він, закликавши Трампа "подивитися в дзеркало". За словами мера, загравання Трампа з націоналістами під час виборчої кампанії сприяли зростанню радикальних настроїв в країні.

Багато американських політиків також розкритикували Трампа за те, що той відмовився чітко засудити ультраправих і націоналістів, натомість заявивши лише про "насильство з багатьох сторін".

Тому пізніше Білий дім випустив спеціальну заяву, в якій йшлося, що Трамп, засуджуючи насильство, мав на увазі в тому числі і "білих націоналістів", а також інші радикальні угруповання.

Російський вплив​ чи прорахунок Трампа

У конфлікті, який, як здається, зосереджений на все ще суперечливих моментах американської історії – громадянській війні і рабстві, символіка деяких учасників маршу ультраправих мала міжнародне забарвлення, зазначає The Washington Post, наводячи як приклад символи нацистської Німеччини і фашистської Італії.

Деякі оглядачі також угледіли в Шарлотсвіллі прямий іноземний вплив. Консультант з питань зовнішньої політики Моллі Маккей написала у себе в Twitter, що акції протесту крайніх правих повинні привести до дебатів про "російський вплив і операціях в США".

Джим Ладсу, віце-президент відділу громадських досліджень і ініціатив в Центрі міжнародних відносин і суспільної політики Пелла, додав, що "між ультраправими угрупуваннями в Шарлотсвіллі та Росією, безсумнівно, існує зв'язок".

Попри на це, багато експертів по Росії попереджають, що вплив Москви в США надмірно перебільшується, зазначає видання. Ідеї, якими керуються американські крайні праві, винайдені не в Москві, а опір знищенню пам'ятників і символів конфедерації набагато старший за "ультраправі" угруповання або кампанії Трампа, йдеться в статті. На думку учасника трансатлантичного проекту Alliance for Securing Democracy Дж. М.Берджера, Росія може лише сприяти поширенню вже наявних ідей.

"Жахлива подія підтверджує найгірші побоювання щодо нинішньої американської адміністрації", – пише у своїй статті газета Financial Times. "Насильство в Шарлотсвіллі – ліберальному студентському містечку – це яскрава демонстрація зростаючого політичного розриву в США, який посилився після перемоги на виборах президента Трампа в минулому році", – додає BBC.

"Важко уявити собі меншу президентську заяву в той час, коли країна дивиться на свого обраного лідера, щоб протистояти нетерпимості і ненависті", – пише CNN маючи на увазі заяву, яку записав Трамп, перебуваючи у відпустці в гольф-клубі в Нью Джерсі.

Washington Post звертає увагу на те, як запізно Трамп відреагував на події у Шарлотсвіллі. Його Twitter, пише видання, мовчав у суботу вранці, коли зіткнення в Шарлотсвіллі переросли у відкриті бійки із застосуванням зброї. При цьому Трамп швидко відреагував, зокрема, на теракти в Парижі у листопаді 2015 року та на масову стрілянину в Сан-Бернардіно. У його першому Twitter в неділю не згадувався Шарлотсвілль і не засуджувалася ідеологія, яка змусила білих націоналістів згуртуватися, підкреслює WP.