Сполучені Штати Америки знайшли новий спосіб протистояти російському впливу на Європу, пише Atlantic Council. Завдяки новим технологіям, у США спостерігається бум в області видобутку природного газу, тому Штати мають намір стати третім за величиною експортером зрідженого природного газу (СПГ) у світі до 2020 року.
У Вашингтоні вирішили взяти на себе провідну роль на глобальних газових ринках, щоб кинути виклик пануванню російського газу у Європі, зазначає автор статті. У своєму виступі в Польщі перед самітом "Великої двадцятки" (G20) президент Дональд Трамп сказав, що Сполучені Штати забезпечать Європі доступ до альтернативних джерел енергії, щоб "Польща та її сусідні ніколи більше не були заручниками одного постачальника енергії", імовірно, маючи на увазі Росію.
Ця заява прозвучала після того, як у Європі висловив занепокоєння щодо нових санкції США проти Росії, які сенат США ухвалив у червні. З того часу Конгрес вже схвалив цей законопроект, а у Білому домі сказали, що Трамп підпише його. Якщо президент США таки схвалить це законодавство, під дію американського закону потраплятимуть ті європейські компанії, які беруть участь в російських енергетичних проектах, що перебуватимуть під санкціями. Міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель і канцлер Австрії Крістіан Керн розкритикували законодавство, заявивши: "Енергопостачання Європи – це питання для Європи, а не для Сполучених Штатів Америки".
Причини напруженості між Європою та Сполученими Штатами можна віднести до російського проекту "Північний потік 2". Державний газовий конгломерат Росії "Газпром" розробив проект по розширенню вже існуючого газопроводу "Північний потік", який поставляє російський газ через Балтійське море до Європи, минаючи Україну і тим самим позбавляючи її транзитних зборів.
Проект "Північний потік-2" отримав різну оцінку серед європейських держав. Найбільші споживачі російського газу – Австрія, Франція та Німеччина – підтримали його, тоді як країни Балтії та Північної Європи критикують це рішення, називаючи його продовженням російської газової монополії на Європу та загрозою для безпеки регіону.
Експерт з глобальних енергетичних ринків та старший науковий співробітник Атлантичної ради Агнія Грігас пояснює геополітичні основи цього газового трикутника між Європою, Росією та Сполученими Штатами у своїй останній книзі "Нова геополітика природного газу". Вона описує складний світовий ландшафт ринків природного газу, приділяючи особливу увагу використанню Росією "Газпрому" як політичного інструменту проти Європи та Євразії, а також підйому з виробництва природного газу США.
Навіть якщо "Північний потік-2" і йтиме вперед, Григас стверджує, що панування російського газу в Європі йде на спад. Кількість країн, які не згодні з проектом, росте в числі, цьому сприяють нові можливості для поставок газу, зокрема зі Сполучених Штатів.
Литва побудувала плавучий СПГ-термінал, який дозволив знайти інших постачальників природного газу, а в 2017 році підписала угоду про отримання СПГ зі Сполучених Штатів. Польща вже отримала свою першу партію американського СПГ і також підписала угоди. За словами Григаса, ці можливості нададуть європейським країнам більш привабливих енергетичних партнерів, ніж Росія.
Видання підкреслює, що президент Трамп зробив американський природний газ центральним пунктом в його адміністрації. Нова геополітика природного газу необхідна для тих політичних діячів, які намагаються зрозуміти його наслідки для політики і міжнародного порядку, резюмує видання.