Упродовж останніх днів Україну відвідали одразу троє високопосадовців: державний секретар США Рекс Тіллерсон, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш та генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Спільний для їхніх заяв меседж – Росія має припинити агресію на сході України.
Тиждень зібрав найважливіші тези, які прозвучали на адресу України.
Державний секретар США Рекс Тіллерсон перебував з візитом у Києві 9 липня. Президент України Петро Порошенко з цього приводу заявив, що двосторонні відносини між Україною та США перейшли у практичну площину.
"Приємно відзначити, що від першого контакту на найвищому рівні ми дуже швидко перейшли до практичної роботи. Перейшли швидко, скоординовано, практично і організовано, – сказав Порошенко на спільному брифінгу Тіллерсоном.
Водночас, американська сторона констатувала розчарування через відсутність прогресу в переговорному процесі щодо врегулювання ситуації на Донбасі. У зв'язку з цим напередодні США призначили спецпредставника в Україні Курта Волкера, який координуватиме зусилля Державного департаменту з врегулювання конфлікту на Донбасі. Він прибув до Києва разом із Тіллерсоном. Волкер раніше був секретарем місії США в НАТО та заступником посла США в Альянсі.
Тіллерсон заявив, що санкції США щодо РФ залишатимуться чинними, "поки російська сторона не припинить дії, які призвели до запровадження таких заходів".
"Ми закликаємо Росію виконувати свої зобов’язання в рамках Мінських угод і використати свій вплив на сепаратистів, щоб спостерігачі ОБСЄ мали доступ не тільки на лінії зіткнення, але і вздовж кордону", – сказав Тіллерсон.
Держсекретар США також підкреслив, що в дискусіях з керівництвом РФ він кілька разів наголошував, що Росія має зробити перший крок для деескалації на сході України, зокрема, це має бути припинення вогню і відведення важкого озброєння для надання доступу спостерігачам ОБСЄ.
За словами Порошенка, сторони також обговорили питання окупації Криму.
"Пан держсекретар запевнив мене, що Крим завжди на порядку денному і питання забезпечення територіальної цілісності та припинення незаконної анексії Криму є також твердою умовою для зняття санкцій з РФ", – сказав президент.
Порошенко заявив, що вбачає у візиті Тіллерсона сигнал підтримки України.
Цього ж дня Київ відвідав Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш. Він пообіцяв забезпечувати підтримку миру в Україні і закликав до повного припинення ведення бойових дій на Донбасі.
“Ми знаємо, що все ще точаться бої. І ми, звісно, закликаємо до повного припинення ведення бойових дій, особливо в контексті останніх домовленостей. Ми будемо робити все необхідне для того, щоб підтримати різні процеси, які зараз відбуваються – підтримку переговорів у різних форматах, підтримку роботи ОБСЄ. І я маю лише добрі наміри, вони повністю з вами”, – запевнив генсекретар ООН.
За його словами, ООН готова підтримувати зусилля переговорної групи "нормандського формату", а також роботу Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.
"Дуже важливо забезпечити повну повагу режиму припинення вогню, зокрема по тих домовленостей, які існують. ООН відстежує і ми готові підтримати всі зусилля і Нормандської четвірки і Тристоронньої контактної групи, ОБСЄ і робити все необхідне для того щоб сприяти розв'язанню кризи, що триває довгий час ", – сказав Гутерреш.
Він також зазначив, що ООН хоче покращувати і вдосконалювати підтримку України в гуманітарній роботі.
Гутерреш, крім того, наголосив на «своєму особливому емоційному зв’язку з українцями». «Я дуже пишаюсь тим, що коли я був прем’єр-міністром Португалії я запровадив нову міграційну політику, яка дозволила повністю легалізуватися українській громаді в Португалії», – сказав Гуттереш.
Говорячи про реформи в Україні, він висловив повну підтримку дій уряду та наголосив, що ООН готова бути ще більше залученою в процеси реформування України. «Ми повністю задоволені рівнем співпраці та тим внеском, який робить Україна до системи Організації Об’єднаних Націй», – сказав генсек ООН.
«Україна робить дуже важливі внески в миротворчі операції, що для мене є надзвичайно приємним. Україна активно залучена як до миротворчих, безпекових, так і гуманітарних програм, таких як інклюзивний розвиток та захист прав людини», – підкреслив Гуттереш.
У понеділок, 10 липня, в Києві відбулося засідання Комісії Україна – НАТО. В Україну прибула делегація Північноатлантичної ради Альянсу на чолі з генсеком Єнсом Столтенбергом. Захід був приурочений до 20-ї річниці підписання Хартії про Особливе партнерство між Україною та НАТО. Крім того, Столтенберг виступив в українському парламенті.
Після засідання президент України Петро Порошенко заявив, що Україна починає дискусію з НАТО з приводу надання Плану дій щодо членства в Альянсі.
"Ми вважаємо за необхідне, і сьогодні про це чітко заявили, почати дискусію про надання плану дій щодо членства, і наші пропозиції щодо дискусії були з задоволенням прийняті", – сказав він.
Порошенко зазначив, що Україна продовжуватиме реформи, щоб до 2020 року досягнути критеріїв для членства в Альянсі. Також він додав, що понад 60% українців підтримують євроатлантичну інтеграцію, і влада має діяти відповідно до цих прагнень.
"Ми маємо план на ці три роки, до 2020 року. Ми чітко знаємо, що робити. Це вперше в Україні, коли чітко вироблена "дорожня карта", що і коли робити, коли Україна буде відповідати критеріям, коли реформи будуть імплементовані…" , – додав президент.
У свою чергу, Столтенберг уточнив, що НАТО буде сприяти реформам в Україні і її переходу на стандарти Альянсу.
"Тільки країни-члени Альянсу і Україна будуть визначати, коли прийде час, питання членства в НАТО", – сказав він.
Також Столтенберг наголосив, що Російська Федерація має вивести свої війська з Донбасу та припинити розхитувати ситуацію в Україні.
"Ми неодноразово чітко заявляли про те, що Росія має вивести свої сили зі Сходу України, припинити підтримку бойовиків і (…) всі їхні спроби щодо дестабілізації України за допомогою такого елемента гібридної війни, як кібератаки", – сказав він.
За його словами, Альянс не визнає і не визнаватиме анексії Криму.
"Ми також тут для того, що продемонструвати солідарність НАТО з Україною та висловити тверду підтримку суверенітету й територіальній цілісності вашої держави. Росія продовжує свої агресивні дії проти України, але НАТО і країни Альянсу стоять на вашому боці. Країни Альянсу не визнаю́ть і ніколи не ви́знають незаконної анексії Криму Росією. Нас і надалі непокоїть ситуація на Сході України, яка вже забрала тисячі життів", – сказав генсек.
За його словами, НАТО надасть Україні обладнання, яке дозволить встановлювати джерела кібератак.
"Одна з галузей, якій ми надаємо все більше уваги у співпраці з Україною, – це кібербезпека. Ми зараз перебуваємо в процесі надання Україні нового обладнання для деяких ключових урядових інституцій і структур влади, що дозволить Україні розслідувати, хто стоїть за тими чи іншими кіберударамм, оскільки реагування на них має надзвичайне значення", – сказав Столтенберг.