Рада відклала обрання омбудсмена

6 Червня 2017, 09:50

Верховна Рада у вівторок не буде обирати уповноваженого з прав людини, оскільки Нацагентству щодо запобігання корупції було потрібно більше часу для перевірки всіх кандидатів. Про це заявив спікер парламенту Андрій Парубій на засіданні погоджувальної ради.

"Ми повинні були розглянути питання про обрання уповноваженого Верховної Ради з прав людини, але виникли перепони для розгляду даного питання. Зокрема, під час проходження спецперевірки НАЗК звернулося з проханням дати більше часу для перевірки всіх кандидатів", – сказав спікер.

Він зазначив, що Верховна Рада дотримувалася процедури висування та обрання омбудсмена.

Термін повноважень нинішнього омбудсмена Валерії Лутковської закінчився 27 квітня 2017 року. Комітет Верховної Ради з прав людини розглянув і схвалив три кандидатури, подані народними депутатами. Таким чином, у Верховній Раді має відбутися таємне голосування по трьох кандидатур – Людмили Денисової (народний депутат фракції "Народний фронт"), Сергія Алексєєва (фракція "Блок Петра Порошенко"), Андрія Мамалиги (адвокат, правозахисник, громадський діяч).

Відповідно до закону про уповноваженого Верховної Ради з прав людини, пропозиції щодо кандидатури на посаду уповноваженого вносять голова парламенту або не менше 1/4 народних депутатів від конституційного складу парламенту. Висування кандидатури здійснюють в 20-денний строк з дня, що настає після закінчення терміну повноважень. Уповноваженого призначає на посаду і звільняє парламент таємним голосуванням шляхом подачі бюлетенів.

Закон передбачає, що омбудсменом може бути призначений громадянин України, який на день обрання досяг 40-річного віку, а також має досвід правозахисної діяльності.

Народний депутат з фракції "Батьківщина", голова парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря заявив, що якщо Верховна Рада України не зможе обрати омбудсмена, або не винесе це питання на розгляд до 6 червня, розпочнеться новий цикл висунення кандидатур.

Водночас, Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ рекомендувало переглянути процедуру обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. У БДІПЛ ОБСЄ зазначають, що поточна процедура обрання "потенційно порушує незалежність Уповноваженого".