Ангела Меркель рідко робить гучні заяви, але ніколи не випадково, пише Politico. Обережна, консервативна канцлерка Німеччини, яка керує протягом 12 років, зробила за останні два роки дві заяви, які змінюють політичну гру. У перший раз – спірно – у 2015 році вона відкрила двері Німеччині для майже мільйона біженців з Сирії і в інші міста.
Другий раз був в неділю, 28 травня, коли вона описала зустрічі на найвищому рівні НАТО і G7, які вона відвідала разом з президентом США Дональдом Трампом і прем'єр-міністром Великої Британії Терезою Мей, як «незадовільні», додавши, що європейцям необхідно взяти на себе велику відповідальність за свою безпеку.
«Епоха, в якій ми могли повністю покладатися на інших, в якійсь мірі перевернута – ось що я пережила за останні кілька днів», – сказала вона в Мюнхені у неділю. «Ми, європейці, повинні дійсно взяти нашу долю в свої руки».
Вона не відмовилася від віри в прихильність Сполучених Штатів європейській безпеці, але Меркель чудово розуміє, що в Європі немає ні військового потенціалу, ні розвідувальних ресурсів, ні політичної організації, не кажучи вже про рішучість – протистояти Росії Владіміра Путіна.
Те, що вона робить, після обрання у Франції рішучого проєвропейського президента Еммануеля Макрона, дає зрозуміти, що відповіддю на зростаючу трансатлантичну та крос-канальну невизначеність повинно стати зміцнення ЄС, зміцнення єврозони і прийняття наступних кроків в створенні системи безпеки і оборони Європейського союзу.
Brexit, за яким послідували вибори президента «Америка перша», ставить міжнародні відносини на менш драматичний, але не менш важливий поворотний момент. В той час, як Трамп ставить під сумнів гарантію взаємної оборони НАТО і принижує багатосторонні торговельні та кліматичні угоди, а Британія голосує за те, що вона відокремилася від основного економічного і політичного співтовариства в Європі, Меркель відповідає актом лідерства.
"Зміцнивши європейський корабель після шокового Brexit, вона говорить своїм соратникам, що їм потрібно подолати історично сформовану гидливість по відношенню до оборони і подолати побоювання, що інші європейці хочуть скористатися ними", – йдеться в матеріалі.
Нагадаємо, раніше Німеччина і Франція домовилися створити робочу групу з питань зміцнення і подальшої інтеграції в єврозоні.