У резолюції Ради Європи від 26 квітня європейські парламентарії зробили висновок, що Росія й Іран використовують «червоні повідомлення» Інтерполу, які видаються для розшуку і тимчасового арешту осіб з метою екстрадиції, щоб арештовувати своїх політичних опонентів.
Зазначається, що «червоні повідомлення» дозволяють поліціям 190 країн-членів Інтерполу співпрацювати щодо арештів і екстрадиції.
«Упродовж останніх років Інтерпол і його система «червоних повідомлень» неправильно використовувалися деякими країнами-членами з політичною метою задля придушення свободи висловлювання і переслідування політичних опонентів», – йдеться у резолюції Ради Європи.
Серед випадків парламентарії згадують справу Мухтара Аблязова, колишнього міністра енергетики Казахстану, обвинуваченого у привласненні мільярдів доларів з державного «БТА Банку».
- Читайте також: Україна та Європол налагодять захищену лінію зв'язку
Аблязов провів понад три роки в ув’язненні, після затримання французькою владою у 2013 році за «червоним повідомленням» Росії. Франція відмовилася екстрадувати його, але Аблязов пробув у в’язниці до грудня минулого року, допоки його адвокат не довів, що справа є політичною.
Рада Європи наводять й чимало інших випадків – включаючи справу Мехді Хосрані, затриманого за «червоним повідомленням» Ірану попри те, що він отримав політичний притулок у Великій Британії.
Повідомляється, що 26 квітня у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) привітали нещодавнє впровадження Інтерполом заходів щодо системи «червоних повідомлень» – тепер вони можуть видаватися лише у разі надання переконливих доказів щодо провини розшукуваного.
Нагадаємо, 20 квітня у Національній поліції України анонсували встановлення додаткового захищеного каналу зв'язку з Європолом.